Grip Belirtileri , Gripten Nasıl korunulur ?

Grip Belirtileri , Gripten Nasıl korunulur – Evet Sevgili nazlım kullanıcıları Soğuk havalarda kendinizi korumalısınız ? Grip ve Soğuk algınlığı Kapıda!

Gribin tıptaki ismi influenzadır. Daha çok solunum yollarına yerleşen A, B ve C virüslerinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. En önemli özelliği bulaşıcı olmasıdır. Üstelik bulaşıcılığı hastalık belirtileri ortaya çıkmadan 24 saat önce balar ve hastalık sona erene kadar devam eder.

Belirtiler
Kuru öksürük, baş ağrısı, titreme, üşüme, hapşırma, gözlerde kızarma, halsizlik, burun akıntısı ve yüksek ateş, bu hastalığın belirtileridir.

Nasıl Bulaşır?
Hasta olan kişilerle temasa geçmek, çalıştığınız yerde veya okulda hasta kişilerin bulunması, yayılmasına zemin hazırlıyor. Öksürük veya hapşırık sonrasında havaya saçılan damlacıklar, havada 3 gün süreyle kalıyor ve bu havayı soluyan kişiler kolayca hastalığa yakalanıyorlar.

Soğuk Algınlığı
Grip ve soğuk algınlığı genellikle birbiriyle karıştırılır. İkisi de virüs hastalığıdır. Ancak grip, soğuk algınlığından daha ağır geçer. Soğuk algınlığı hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösterir. Ancak grip yüksek ateş ve halsizliğe neden olduğundan mutlaka ciddiye alınması gereken ve yatarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Dikkat edilmezse, bronşit, orta kulak iltihabı, zatürre, akut sinüzit gibi rahatsızlıklara da neden olabilir.

Aşı Olmak
Grip aşısının içeriği her yıl Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenir. Aşıyı herkes yaptırabilir. Özellikle 65 yaşın üstündekiler, bağışıklık sistemi bozuk olanlar, astımlılar, kronik bronşiti olanlar, sağlık çalışanları, bebek bakıcıları, diyabet-kalp-akciğer hastalığı- böbrek yetersizliği gibi hastalığı olanlar mutlaka yaptırmalıdır.

Korunmak için
Gribe yakalanmamak için öncelikle bağışıklık sisteminin iyi çalışmasına gayret göstermelisin. Sigaradan uzak durmak, iyi beslenmek, spor yapmak olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Gribe karşı en etkili silahlardan biri C vitamini. Her gün mandalina, portakal, kivi veya greyfurt yiyerek C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Hastalığa Davetiye Çıkarmak
Hasta kişilerle yakın temastan kaçının. Onların çatal, bıçak ve bardaklarını kullanmayın. Ellerinizi sık sık yıkayın ve temiz tutun. Mevsimine uygun giyinin.

İlgili Makaleler

Grip Olunca
Gribe yakalandığınızda bunu atlatmak istiyorsanız, hastalık süresince istirahat edeceksiniz. Grip, yatmadan, dinlenmeden geçmeyen bir hastalıktır. Üstelik gripken işe veya okula gitmeye kalkmak, çevrenizdeki insanlara da bu hastalığı bulaştırmak anlamına gelir.

Beslenmeye Dikkat
Bol bol sıvı tüketmeniz bu hastalığı atlatmanızda en büyük yardımcınızdır. Günde en az 10 bardak su içmeniz, burun akıntısı ve terleme ile kaybedilen suyun yerine konmasını sağlar. Sıcak çaylar, ıhlamur gibi içinizi ısıtan ve size şifa veren içecekleri de tüketebilirsiniz. Ayrıca tavuk suyuna çorbanın sihirli gücünü de kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir