Mers virüsü nedir belirtileri nelerdir nasıl bulaşır

Durduk yere birde bu çıktı başımıza arkadaşlar. Bugün neredeyse bütün haberlerde Mers virüsü ile ilgili yayınlar yapılınca bende şaştım kaldım ebola gitti bumu geldi şimdide dedim.

Mers virüsü ölümcül mü diyorsanız maalesef arkadaşlar görülen çoğu kişi yaşamını yitirmiş ve ilk olarak Suudi Arabistan’da görülmüş. Ya anlamıyorum dakika başı yeni bir hastalık çıkıyor ve her sene belirli zamanlarda böyle ülkemizde de tek tük olsa da görmeye başlıyoruz. Mers virüsü nedir ve mers virüsü belirtileri nelerdir açıklamaya çalışalım.

mers-virüsü-nedir-mers-virüsü-belirtileriİlk kez Suudi Arabistan’da develerden ya da keçilerden insana geçtiği tahmin edilen MERS virüsü 2002-2003 yılları arasında Asya’da büyük paniğe yol açan ve 7 bini aşkın kişinin yakalandığı SARS gibi solunum yollarını etkiliyor. Ateş, öksürük, nefes darlığı, karın ağrısı, ishal ve kusma belirtilerini sırasıyla gösteriyor. Kuluçka süresi ortalama 12 gün. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre şu ana dek MERS virüsüne dünyada 238 kişi yakalandı, bunların 92’si öldü. Bu da 21’inci yüzyılın en tehlikeli virüsü olan MERS’i SARS virüsüne göre 8 kat daha ölümcül yapıyor.

MERS NASIL BULAŞIR?
Solunum yoluyla bulaşan hastalığa karşı alınması gereken tedbirlerden söz eden ESOGÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer şunları aktardı:

”Kapalı bir alanda bir virüsün havada asılı kalarak bulaştırma olasılığı artmaktadır. MERS virüsü enfeksiyonu nedeniyle Hacca gidişlerin engellenmeyeceği, Suudi Arabistan sağlık yetkilileri tarafından açıklandı. Ancak gerekli koruyucu önlemlerin alınması önem taşıyor. Hacdan gelen kişilerde 14 gün içinde yüksek ateş, öksürük, solunum sıkıntısı, yaygın kas ağırları görülürse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmekte.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir