Saç Uzatma Yöntemleri

Saç uzatma yöntemleri, evde 1 haftada hızlı saç uzatma sayfamızda, kısa saçların acil şekilde uzaması için yollar nelerdir anlatılacaktır.

Kadın yada erkek bir noktadan sonra saçlarının uzunluğundan memnuniyet duymazlar. Bu nedenle fazla para harcamadan kısa zamanda saçlarını uzatmanın yollarını arar dururlar. Konuya geçmeden önce herkesin aynı tür saçlara sahip olmadığını bilmesiniz. Bir insanın DNA yapısı her insanın da saç tipi ve özellikleri ayrı ayrıdır. Beslenmenize dikkat etmediğiniz takdirde piyasada satılan ürünlerde size bu konuda fayda sağlamayabilir.

Evde saç uzatma yöntemleri

Evde saç uzatma yöntemleri

Evde saç uzatma yöntemlerinden bahsedeceğimiz burada hem kadınların hem de erkeklerin faydalanacağı formüllerden ve ipuçlarını anlatacağız. Öyle abartılı şekilde bazı yerlerde yazan yok şu kadar zamanda 20 cm uzatan öneri gibi yazılara sakın inanmayın. İşte 1 haftada 12 saç uzatma yöntemi:

1. Protein tüketimini artırın

Protein tüketimini artırın

Saçlarımızı sadece dışarıdan besleyerek daha hızlı büyümesini sağlayamayız ve koruyamayız. Saçlar iç bakıma da ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple, saç köklerinin büyümesini sağlamak için temel besinleri ve protein açısından zengin yiyecekleri tüketmek gerekir. Süt, kuruyemiş ve et gibi protein değeri yüksek besinler, saç uzamasını hızlandırmanın yanı sıra saçlarınızı sağlıklı tutacak ve kolayca zarar görmesini engeller.

2. Bir hafta boyunca saç kurutma makinesi kullanmayın

Bir hafta boyunca saç kurutma makinesi kullanmayın

Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici ve diğer ısı bazlı saç ekipmanları güzelliğinizi ön plana çıkarabilir. Fakat bunları çok sık kullanmak, yaydığı ısıdan dolayı saçınızın kırılmasına ve dökülmesine sebep olabilir. Eğer 1 hafta içinde hızlı şekilde saç uzatma niyetindeyseniz bu aletleri kullanmayın. Bunların yerine havlu gibi doğal aletleri kullanmak sizin için daha faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

3. Şampuanlamadan sonra saç kremi kullanın

Şampuanlamadan sonra saç kremi kullanın

Saçlarınıza şampuanlamadan sonra saç kremi kullanmak saçınızı uzatmanın en hızlı yollarından birisidir. Saç kremleri, saç büyümesini hızlandırdığı gibi, kuru, kırılgan ve donuk saçlardaki hasarları önlemek için saçı nemlendirir. İşte bu sebeplerden dolayı, şampuanlamadan sonra sık sık saç kremi kullanabilirsiniz. Bu yöntemi düzenli olarak uygulamak saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır.

4. Saç derisine masaj yapmayı ihmal etmeyin

Saç derisine masaj yapmayı ihmal etmeyin

Çoğu insan saçlarını yıkarken saç derisine masaj yapmayı ihmal eder. Halbuki bu yöntem saçları uzatmanın en etkili yollarından birisisidir. Duş alırken saç derisine masaj yapmak, kan dolaşımını arttırır ve kepek gibi mantarların oluşumuna zemin hazırlayan kiri de yok eder. Bu nedenle saçınızı yıkarken kafa derinize 3 yada 5 dakika masaj yapmayı ihmal etmeyin.

5. Saç boyası gibi kimyasal ürünlerden uzak durun

Saç boyası gibi kimyasal ürünlerden uzak durun

Sık sık saç rengini değiştiren birisi olabilirsiniz. Fakat saçınızı uzatmak için kısa bir zamana ihtiyacınız varsa bu sürede saçınızı boyamamalısınız. Saç boyasının içeriğinde olan kimyasallar kafa derinize zarar verebilir ve saçınızın hızlı uzamasını engelleyebilir. Bu sebeple bu 1 hafta boyunca saç boyası gibi kimyasal ürünlerden uzak durun.

6. Yüzerken mutlaka bone kullanın

Yüzerken mutlaka bone kullanın

Saçlarınızın çabuk bir şekilde uzamasını istiyorsanız bu 1 haftalık süre boyunca yüzmeye gitmemelisiniz. İllaki gitmeniz gerekiyorsa da mutlaka bone kullanmalısınız. Sebebine gelecek olursak, yüzme havuzlarında ki klor saçlara zarar verebilir ve saç büyümesini yavaşlatabilir. Mecburiyetten dolayı yüzdüyseniz hemen saçınızı şampuanlayın ve ardından saçınıza saç kremi uygulayın.

7. Eskisine göre daha erken uyuyun

Eskisine göre daha erken uyuyun

Zor hayat şartlarında dinlenmek ve erken yatmak çok önemlidir. Eski rutininize göre daha erken uyumak saç büyümesini hızlandırabilir. Çünkü uyku esnasında vücut yeni hücreler üretmeye başlar. Haliyle erken uyumak, saçlarınızı doğal olarak uzatmaya yardımcı olduğu gibi sağlınız içinde faydalıdır.

8. Hindistan cevizi sütü ile saç uzatma

Hindistan cevizi sütü ile saç uzatma

Yapılan araştırmalara göre Hindistan cevizinin sütü saç uzatmak için kullanılabilir. Haftada en az 3 defa Hindistan cevizi sütü ile yapılan bakım saç uzama sürenizi hızlandırabilir. Saçları hızlı bir şekilde uzatmasının yanında istenilen yumuşaklığı da verebilir.

Nasıl yapılır?

 • Saç diplerine ve kafa derinize Hindistan cevizi sütü uygulayın.
 • Ardından sıcak bir havluyla başınızı örtün.
 • 15 yada 20 dakika kadar bu şekilde bekletin.
 • Ardından soğuk suyla durulayın.

9. Aloe vera ile saç uzatma

Aloe vera ile saç uzatma

Cilt bakımındaki etkisi şüphe götürmez olan aloe vera, saç uzatmak içinde birebirdir. Yapılan araştırmalar aloe veranın en etkili yöntemlerden birisi olduğunu göstermiştir. Zaten bir çok saç bakımı ürünü, bu bitkinin özleriyle yapılmaktadır. Fakat burada bu ürünleri değil de orijinalini yani bitkinin kendisini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Nasıl yapılır?

 • Aloe verayı soyun ve içindeki jelini alın.
 • Aldığınız bu jeli saç derinize ve saçınıza uygulayın.
 • Yaklaşık olarak 20-30 dakika kadar bekletin.
 • Daha sonra başınızı soğuk suyla durulayın.

İpucu: Maksimum sonuç elde etmek için, saç derisine uygulamadan önce aloe vera jeline birkaç damla bal ekleyebilirsiniz.

10. Pirinç suyu ile saç uzatma

Pirinç suyu ile saç uzatma

Pirinç dünya çapında en çok yenen tahıllardan biridir. Uzmanlar tarafından sayısız faydası olduğu da ifade edilmektedir. Pirincin sağlık açısından faydası olduğu kadar saçlara faydası da inanılmaz derecede çoktur. Hatta Uzakdoğulu bayanların saçlarının bu kadar güzel ve uzun olmasında pirincin etkisi oldukça fazladır. Burada sizlere iki farklı yöntemden bahsedeceğiz.

Pirinç suyu 1. formül:
Yarım su bardağı kadar pişmemiş pirinci suyla güzelce yıkayın. Yıkadığınız bu pirinci bir kap içerisine koyarak üzerine 2 bardak su ilave edin. Yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin ve süzerek suyunu alın. Hazırlanan bu pirinç suyunu şampuanla yıkanan saçınıza dökün ve kafa deriniz ile saça masaj yaparak yedirin. Bu şekilde 20 dakika kadar bekleyip ılık suyla durulayın.

Pirinç suyu 2. formül:

Yaklaşık 1 bardak pirinci suyla güzelce yıkadıktan sonra 3 bardak su ile dolu bir tencerede pişirin. Tencerenin kapağının kapalı olduğundan emin. Pişen pirincin suyunu süzün ve ılıması için bir kenarda bekletin. Ilık durumda olan pirinç suyunu yine hava geçirmeyen bir kap içerisinde 168 saat yani 7 gün kadar bekletin. Ardından bu pirinç suyundan 2 kaşık kadar alıp bir bardak suyla süt rengini alana kadar karıştırın. Daha sonra ise yine yukarda anlattığımız gibi saçınıza ve derisine uygulayın.

11. Zeytin ve fındık yağı ile saç uzatma

Zeytinyağı ve fındık yağı ile saç uzatma

Zeytinyağı ve fındık yağının saç büyümede etkisi herkes tarafından bilinen gerçeklerden biridir. Ayrıca saçları beslemesinin yanında kuru ve mat saçları yumuşatıp daha parlak görünmesini sağlar. Bu yağlar ile saçınızı hem yıkayabilir hem de yatmadan önce bu yağlardan birini kullanarak saç derinize masaj yapabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

 • Saç derisine 5 damla zeytinyağı veya fındık yağı damlatın.
 • Ardından 5-10 dakika hafifçe masaj yapın.
 • Gece boyunca bırakın, ardından sabah duşta durulayın.

12. Kırmızı soğan suyu ile saç uzatma

Kırmızı soğan suyu ile saç uzatma

Kırmızı soğan suyunun saç uzatmaya olan etkisi uzun zamandır herkes tarafından bilinmektedir. Soğanlarda bulunan yüksek miktarda kükürt saç uzatmanın en önemli maddesini oluşturmaktadır.

Nasıl kullanılır?

 • Bir avuç kadar arpacık soğanını soyun ve güzelce yıkayın.
 • Yıkadığınız bu kırmızı soğanların suyunun çıkması için rendeleyip ve sıkın.
 • Elde ettiğiniz bu kırmızı soğan suyunu saç derisine eşit olarak uygulayın, ardından bir süre bekletin.
 • Ardından durulayın ve her zamanki gibi şampuanla yıkayın.
 • Bu yöntemi düzenli olarak yaptığınız takdirde doğal olarak uzun ve hızlı saçlar elde edebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir