Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son Güncelleme: 12.09.2020 01:04

Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düşünün şimdi, evde kendi kendinize saçınızı boyayacaksınız ama nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda fikriniz yok. Yada saç boyamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Buyurun Saçlarınızı boyarken dikkat edilmesi gerekenler

1- Saçlarınızın Durumunu Değerlendirin

Saçınızı Boyamadan önce, Ne Halde Olduklarını Kontrol Edin. Saçınız Ne Kadar Sağlıklı Olursa, Alacağınız Sonuç Da O Kadar İyi Olacaktır. Bu Nedenle Boyama İşlemini Gerçekleştirmeden önceki Hafta, Saçınıza Birkaç Kez Bakım Yapın. İçinde, Saçları Güçlendiren B Vitamini, Pantenol, E Vitamini, Avokado Veya Hindistan Cevizi Yağı Gibi Nemlendirici Maddeler Bulunduran ürünleri Deneyin. Eğer Saçlarınız çok Kuru Ve Yıpranmışsa Ve Kırıklar Varsa, O Zaman Saçı Boyamak Pek İyi Bir Fikir Olmayabilir. Saçlarınızı Biraz Kestirip, Bir Süre Bakım Uygulamak Ve Boyayı Sonraya Bırakmak Daha İyi Olacaktır. Saçlarınızı Boyadıktan Sonra Da Ayda İki Kez Bakım Yapmaya Devam Edin.

2- Doğru Rengi Seçin

Başarının Anahtarı Doğru Rengi Seçmektir. Parlak Gün ışığında Doğal Saç Renginize İyice Bakın. Daha Sonra Gözlerinize Ve Cilt Renginize Uyan, Bunları Tamamlayan Bir Renk Seçin. örneğin; Eğer Cildiniz Sarımsı Veya Buğday Tonlarındaysa O Zaman Kırmızı, Kestane Rengi, Bakır Veya Kızıl – Kahve Tonlarını Tercih Edebilirsiniz. Cildiniz Beyaz Veya Kırmızıysa, O Zaman Küllü Renkleri Ve Bej Tonlarını Deneyin.

3- Bir Yöntem Belirleyin

Profesyoneller, Yarı Kalıcı Veya Yıkanınca çıkan Boyalarla Başlamayı öneriyor. Bunlar Daha Hafif ürünlerdir Ve Genelde 28 Yıkamaya Kadar Dayanırlar. Kalıcı Boya İstiyorsanız, Damlamayan Formülleri Tercih Edebilirsiniz. Ayrıca Kurumuş Olan Uçlar İçin, Boya öncesi Bakım Paketi Olanları Tercih Edebilirsiniz. Boyamaya Başlamadan önce, Kutu üzerindeki Talimatları Mutlaka Okuyun. Böylece Uygulamanız Daha Kolay Olur Ve Alerji Olasılığını Da Düşürebilirsiniz.

4- Rengi Korumak İçin

Saçınızı Boyayıp Şekil Verdikten Sonra, Elde Ettiğiniz Rengi Korumak İsteyeceksiniz. Saç Renginizi Uzun Süre Muhafaza Etmek İçin Güneş Ve Klordan Uzak Durun, Saç Kurutma Makinesi, Fön Ve Maşa Gibi Sıcaklığı çok Yayan Aletleri Fazla Kullanmaktan Kaçının. Bunlar Hem Rengin Atmasına Hem De Saçın Yıpranmasına Neden Olurlar. Saçınızı Parlak Ve Nemli Tutmak İçin, özellikle Boyalı Saçlar İçin üretilmiş Şampuan, Saç Kremi Ve Bakım ürünlerini Uygulayın.

Bunlara Dikkat Edin:

-Başlamadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu iyice okuyun.
-Boyamaya başlamadan önce bütün gereçlerin tam olduğundan emin olun.
-Eski bir gömlek giyin ve eski bir havlu kullanın.
-Saçınızın etrafındaki cildin lekelenmemesi için biraz vazelin sürün, ancak saça bulaştırmamaya dikkat edin.
-Boya sürerken mutlaka eldiven kullanın.
-Saçları bölerken ve boyayı dağıtırken geniş ağızlı bir tarak kullanın.
-Cilde bulaşan boyayı ıslak mendil, şampuanlı veya cilt temizleyicili pamuk ile silin.
-Rengin tutması için saati ayarlayın.

-Bunlardan Kaçının:
-Saçınız açık kahverengiden daha koyuysa renk açıcı ya da sarartıcı maddeler kullanmayın. Aksi takdirde saçınız turuncu olur.
-Cereyan yapan bir yerde ya da ateş yakınında oturmayın. Bu uygulama sürecini ve sonucu etkileyebilir.
-Bekleme sırasında telefonla konuşmayın, aksi takdirde zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz.

Saç Boyalarının özellikleri
Doğal Boyalar (bitkisel Boyalar) Saç Telinin İçine Nüfuz Etmez Ve Beyaz Saçı Tam Olarak Kapatamaz. Ancak Saça Bir ışıltı Ve Dolgunluk Kazandırır. Dolayısıyla Saça Bakım Yapmaları Nedeniyle Avantajlıdır. Eğer Saçınızı Boyamak Değil De Sadece Kuvvetlendirmek İstiyorsanız, Nötr Kına Uygulayabilirsiniz.
doğal Boyaların özelliği; Senaaa İle Elde Edilmiş Boyalarınkine Oranla çok Daha Ufak Olan Molekülleridir. Bu özellik Onların Saç Telinin Tümüne Ve özellikle Saç Telini Oluşturan Kabuğa Nüfuz Etmelerini Sağlar. Böylece Direkt Boyaların Yaptığı Gibi Saç Renginin Geneliyle Bütünleşirler.

Doğal Boyalar Şampuanlamayla Yok Olur. Düzenli Olarak Kullanılırsa Yoğunlukları Artar. çünkü Saçta Halen Var Olan Boyanın üzerine Tutunurlar. Böylece Doğal Boyalar, Saçın Genel Bütünlüğünü Bozmadan Saç Renginin Sabit Tutulabilmesi Açısından Yararlıdır.

Kimyasal Boyalara Oranla Daha Uzun Bir Bekleme Süresiyle Uygulanmalıdırlar. Bu Süre Genellikle Bir Saat Olmasına Rağmen, Her Şey Saçınızın Doğal Rengi Ve Kalitesine Bağlı Olarak Dikkatle Uygulanmalıdır. örneğin Açık Renk Saçta ‘havuç Turuncusu’ Gibi Bir Sonuç İstemiyorsanız, Uygulama Süresi Kısa Tutulmalıdır.

Doğal Boyayla Boyanmış Bir Saça Kimyasal Boya Uygulandığında, Kutuda Belirtilen Süreden Daha Uzun Bir Uygulama Süresine İhtiyaç Vardır. Kimyasal Bazlı Boyanın Kuvvetlenen Saça Nüfuz Etmesi Ve Bunu Aşması Daha Uzun Sürer. Beklenen Neticeyi Almak Bazen Birkaç Denemeyle Mümkün Olur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir