Saç Yıkama Teknikleri

Son Güncelleme: 21.04.2021 03:46

Saç yıkama teknikleri sayfamızda, saç yıkarken dikkat edilmesi gerekenler ve saçlar kaç günde bir yıkanmalı gibi sorularınıza cevaplar bulacaksınız.

Öyle kafanıza saç yıkamak yok arkadaşlar. Her şeyin bir tekniği olduğu gibi bununda tekniği sırları vardır. Saç yıkama nasıl yapılır profesyonel bir şekilde yıkamak için neler yapmalıyız hepsini anlatacağız.

  1. Şampuan, saçı ıslattıktan sonra 2 fındık tanesi büyüklüğünde miktar olarak yeterlidir. Öncelikle saç derisine masaj yapılarak saç derisi yıkanmalı, sonrasında saçlar yıkanmalıdır. Her gün yıkanması durumunda tek şampuanlama, günaşırı yıkamalarda ise 2 kere şampuanlama yeterlidir.
  2. Eğer kişi şampuanından memnunsa ve toksit içermeyen bir şampuan kullanıyorsa şampuanı devamlı kullanılması yararlıdır.
  3. Saç kremi saçla uyumlu ve toksit içermiyorsa saç yıkma sonrasında uygulanabilir. Saç kremi saç derisine uygulanmamalı, saç tellerinde birkaç dakika bekletilmelidir ve iyice durulanmalıdır. Saç kreminin de toksit içermemesi gerekir. Saç kremi saç tellerinin onarılmasını sağlar.
  4. Saç durularken dikkat edilmesi gereken en önemli etken saçın su ile iyice ve eşit miktarda durulanmasıdır. Durulanmayan saç iritasyonlara, kaşıntılara neden olur.
  5. Çok köpüren şampuan iyidir demek doğru değildir. Çok köpüren şampuanlar kanser yapan kimyasallar içerebilir. Az köpüren ve ağır şampuanlar tercih edilmelidir.

Saçları sık sık yıkamak zararlı mı?

Saçları sık sık yıkamak zararlı mı?

Saçımızı çok fazla yıkamak yani her gün yıkamak okuduklarım kadarıyla zararlıymış arkadaşlar. Faydası yok denecek kadar ama zararı oldukça fazlaymış. Bakın bu konuda neler diyorlar uzmanlar.

1. Yağdan kurtulmak için çözüm değil

Cildiye Uzmanı Alaaddin Atalık, çok sayıda kişinin yağdan kurtulmak için saçını sık aralıklarla yıkadığını söyledi. Bunun çok yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Atalık, ne kadar sık yıkanırsa yıkansın yağ bezlerinin saçı tekrar yağlandıracağını kaydetti.

2. Yağlanmayı kamçılar

Atalık, sık yıkamaya bağlı olarak yağlanmanın kamçılanacağını vurgulayarak, “Saçı sık aralıklarla yıkamak doğru değil. Yağdan arındırılması için saçın her gün yıkanması deride tahribata ve kaşınmaya yol açabilir” dedi.

Öte yandan, yıkama sırasında daha iyi temizlik amacıyla saç köklerinin tırnaklarla kazındığını dile getiren Atalık, bu şekildeki şiddetli tırnak uygulamasının deriyi tahriş edeceğini ve egzama gibi hastalıklara yol açabileceğini anlattı.

3. Kıl kökleri tahriş olur

Ayrıca, kıl köklerinin de tahriş olacağını ve kuruluğa bağlı olarak kaşınmanın artacağını belirten Atalık, “Saçın haftada 3 kez yıkanması gerekir. Saç derisinde sürekli görülen kaşınma nedeniyle bazı kişiler, saçın yağlandığını düşünerek yıkamaya yöneliyor. Bu düşünceden vazgeçilmeli” diye konuştu.

Saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Her gün saç yıkamak, saçlarımıza zarar verdiği gibi saç derimize de zarar vermektedir. Çünkü saç derisinde bulunan ve orada olması gereken yağlarında arınması sağlanır. İnsanlar sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorlarsa haftada 3 kere yıkamalıdırlar. Fakat aşırı yağlı bir saç tipine sahipseniz, haftada 2 kere olmak üzere yıkayabilirsiniz.

Yaz aylarında sıcaklardan bunalan yada çok terlemeye sahip olacak bir işte çalışan kişiler, her gün yıkanmak zorunda kalabilirler. İşte böyle durumlardan kurtulmak içinde saçlarınıza şampuan sürmeden normal yıkanabilirsiniz. Kuru saçlar kaç günde bir yıkanmalı diye bir soruya uzmanlar, haftada en fazla iki kez şampuan kullanılmalıdır diye cevap vermişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir