Evde Saç Boyama Teknikleri

Evde saç boyama teknikleri, evde saç boyama nasıl yapılır? Sayfamızda, saç boyarken dikkat edilmesi gereken noktalardan ve saç boyamanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

Türkiye’de yaklaşık olarak 40 milyon kadın yaşamaktadır. Bu kadınların büyük bir çoğunluğu, ihtiyaçları olsa dahi saç boyamayı hiç bilmeyen kişilerden oluşur. Kuaför yerine evinde kendi başına bu işlemi yapmak isteyen kadınlar doğru yöntemleri kullanılmalıdırlar.

Evde saçımı boyamak istiyorum diyorsanız ve bunun kolay yönlerini tekniklerini öğrenmek istiyorsanız bu yazımız sizlere yardımcı olacaktır.

Saç boyamaya geçmeden önce dikkat edilmesi gerekenler:

Biz kadınlar saç rengimizde değişiklik yapmayı severiz. Sezonun modasına uygun olsun diye yılda 1-2 defa saç rengimizi değiştirebiliriz. Saç diplerimizden beyaz saçlarımız da çıkmış olabilir.

Tüm bunlar için saçlarımızı boyamaya dolayısıyla zaman ve paraya ihtiyacımız vardır. Saçlarınızı boyatmak için kuaföre gitmeye vakit bulamıyorsanız ya da ekonomik çözümlere ihtiyacınız varsa saçlarınızı evde boyayabilirsiniz.

Doğal ya da kimyasal içerikleri cildinizde alerjiye neden olabilir. Saç boyasını kullanmadan önce mutlaka bileğinizin iç kısmında küçük bir deneme yapın. Eğer kızarıklık, yanma, şişme gibi olumsuz belirtiler vermiyorsa saçınızı boyamaya başlayın. Sorun yaşıyorsanız bu konuda uzmandan yardım alın.

 1. Saç boyasının içinden çıkan kullanma talimatını dikkatlice okuyun. Belirtilen bekleme süresi ve uygulama ölçüsüne sadık kalın.
 2. Saçlarınızı boyamaya başlamadan önce gerekli tüm malzemeleri hazırlayın.
 3. Üzerine boya sürünme ihtimalini göz önünde bulundurarak eski gömlek, boynunuza sarmak için eski bir havlu kullanın. Saç boyası lekesi çıkmaz ve yeni aldığınız kıyafetlerin zarar görüp kullanılmamasına neden olur.
 4. Alnınız, yanaklarınız ve saç boyasının değebileceği her noktayı korumak için vazelin sürün. Bu sayede cildinize saç boyası değse bile kolayca temizleyebilirsiniz.
 5. Boya sürerken mutlaka eldiven kullanın. Bu sayede ellerinizin boyanmasını ve zarar görmesini önleyebilirsiniz.
 6. Saçınızda boya varken taramak istediğinizde mutlaka geniş aralıklı tarak kullanın.
 7. Cildinize bulaşan saç boyasını temizlemek için hızlı davranmanız gerekir. Hemen ıslak mendil ya da pamuğun üzerine dökülmüş bir miktar şampuanla saç boyasını silin.
 8. Saçınızda istediğiniz rengi ayarlayabilmek için kullanma talimatında belirtilen süre kadar bekletin.
 9. Saç boyarken sizi meşgul edecek işler yapmayın. Zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz ve saç renginiz istediğiniz gibi olmayabilir.

Evde saç boyamanın püf noktaları:

Evde saç boyama

Tek başınıza bu işi yapıyorsanız gerçekten çok zor ve bayanların büyük bir kısmı bunu kuaför salonlarında hallediyorlar. Çünkü uğraşması, eksik kalan yerlerin tekrar üzerinden geçilmesi ve zaman alması bakımından tabi ki bayanlar başkasına yaptırmak istiyorlar. Peki kendimiz yapacağız dersek, nasıl olmalı ki nelere dikkat etmeliyiz ki güzelce yapabilelim.

Evde saç boyamak için dikkat edilmesi gereken püf noktalar teknikler vardır ve bu yazımızda bu püf noktalar kolay saç boyama tekniklerinden bahsedeceğiz.

 1. Saç tonunuzun 2 tondan fazla koyusu veya açığını evde boyamayı denemeyin. İşin altın kuralı bu. Çünkü açıcı maddeyi kendi kendinize kontrol edemezsiniz, bunu ancak teknik bilgiye sahip bir kişi yani kuaför yapabilir. Evde saç boyarken radikal değişiklikler yapmayın. Saç renginizle aynı tonları deneyin.
 2. Saç boyasının zararlarını önlemek için yıkanmamış, kirli saça boya uygulayın. Saçınızın doğal yağları bariyer görevi görecektir.
 3. İlk kez evde saç boyayacaksınız, yarı-kalıcı yada geçici saç boyalarını tercih edin. Fakat geçici boyalarla saçınızı açamazsınız sadece koyultabilirsiniz.
 4. Boyaya başlamadan önce saçınızı 4-5 parçaya bölüp, tokayla tutturun. Sırayla bu parçaları boyayarak devam edin. Bu şekilde kolay ve hızlı boyayabilirsiniz. Hepsini aynı anda boyamaya kalkarsanız, boya bulaşabilir ve düzgün olmayabilir.
 5. Profesyonel saç boyama araçlarınız tam olsun: Karıştırma kabı, saç boyama fırçası ve eldiveni.
 6. Saç renginiz çok koyu olursa, moralinizi bozmayın! Rengi yumuşatmak için bulaşık deterjanı kullanarak 2 ya da 3 kez saçınızı yıkayın. Bulaşık deterjanı pigmentleri açar.

Evde saç boyama nasıl yapılır?

Evde saç boyama nasıl yapılır?

1. Saçlarınızın durum değerlendirmesini yapın.

Saçınızı boyamadan önce, ne halde olduklarını kontrol edin. Saçınız ne kadar sağlıklı olursa, alacağınız sonuç da o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle boyama işlemini gerçekleştirmeden önceki hafta, saçınıza birkaç kez bakım yapın. İçinde saçları güçlendiren bir B vitamini olan pantenol, E vitamini, avokado veya hindistancevizi yağı gibi saçları www.nazlim.net nemlendiren maddeler bulunduran ürünleri deneyin. Ancak eğer saçlarınız çok kuru ve yıpranmışsa ve kırıklar varsa, o zaman saçı boyamak pek iyi bir fikir olmayabilir. Saçlarınızı biraz kestirip, bir süre bakım uygulamak ve boyayı sonraya bırakmak daha iyi olacaktır. Saçlarınızı boyadıktan sonra da ayda iki kez bakım yapmaya devam edin.

2. Doğru rengi seçin.

Başarının anahtarı doğru rengi seçmektir. Parlak gün ışığında doğal saç renginize iyice bakın. Daha sonra gözlerinize ve cilt renginize uyan, bunları tamamlayan bir renk seçin. Örneğin; eğer cildiniz sarımsı veya buğday tonlarındaysa o zaman kırmızı, kestane rengi, bakır veya kızıl-kahve tonlarını seçebilirsiniz. Cildiniz beyaz veya kırmızıysa o zaman küllü renkleri ve bej tonlarını deneyin.

Gölge istiyor ama kuaföre gidemiyorsanız, o zaman önerimiz yüzünüzü çevreleyen birkaç tutan saça gölge uygulamaktır.

3. Bir yöntem belirleyin.

Profesyoneller, yarı kalıcı veya yıkanınca çıkan boyalarla başlamayı öneriyorlar. Bunlar daha hafif ürünler olup, genelde 28 yıkamaya kadar dayanıyorlar. Kalıcı boya istiyorsanız, etrafı daha az batırmak adına damlamayan formülleri tercih edebilirsiniz, L’Oréal Excellence Creme gibi. Ayrıca kurumuş olan uçlar için boya öncesi bakım paketi olanlar da iyi olabilir.

4. Hazırlanın.

Boyamaya başlamadan önce, kutu üzerindeki talimatları mutlaka ama mutlaka okuyun. Böylece uygulamanız daha kolay olur ve allerji olasılığını da düşürebilirsiniz.

5. Rengi korumak için.

Saçınızı boyayıp şekil verdikten sonra, elde ettiğiniz rengi korumak isteyeceksiniz. Saç renginizi uzun süre muhafaza etmek için güneş ve klordan uzak durun, saç kurutma makinesi, fön ve maşa gibi sıcaklığı çok yayın aletleri fazla kullanmaktan kaçının. Bunlar hem rengin atmasına, hem de saçın yıpranmasına neden olurlar. Saçınızı parlak ve nemli tutmak için, özellikle boyalı saçlar için üretilmiş şampuan, saç kremi ve bakım ürünlerini uygulayın.

Bunlardan kaçının:

 • Saçınız açık kahverengiden daha koyuysa renk açıcı ya da sarartıcı maddeler kullanmayın. Aksi takdirde saçınız turuncu olur.
 • Cereyan yapan bir yerde ya da ateş yakınında oturmayın. Bu uygulama sürecini ve sonucu etkileyebilir.
 • Bekleme sırasında telefonla konuşmayın, aksi takdirde zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz.

Saç boyalarının özellikleri

Doğal boyalar (bitkisel boyalar) saç telinin içine nüfuz etmez ve beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. Dolayısıyla saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır. Eğer saçınızı boyamak değil de sadece kuvvetlendirmek istiyorsanız, nötr kına uygulayabilirsiniz.

Doğal boyaların özelliği; sentez ile elde edilmiş boyalarınkine oranla çok daha ufak olan molekülleridir. Bu özellik onların saç telinin tümüne ve özellikle saç telini oluşturan kabuğa nüfuz etmelerini sağlar. Böylece direkt boyaların yaptığı gibi saç renginin geneliyle bütünleşirler.

Doğal boyalar şampuanlamayla yok olur. Düzenli olarak kullanılırsa yoğunlukları artar. Çünkü saçta halen var olan boyanın üzerine tutunurlar. Böylece doğal boyalar, saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin sabit tutulabilmesi açısından yararlıdır.

Kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanmalıdırlar. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen, her şey saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin açık renk saçta ‘havuç turuncusu’ gibi bir sonuç istemiyorsanız, uygulama süresi kısa tutulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir