Rüyada Dönmek Görmek

Son Güncelleme: 13.02.2021 05:18

Rüyada Dönmek Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada başı üzerine döndüğünü görmek musibettir. Bir rivayete göre, amiri veya efendisi, rüya sahibinin aleyhine döner. Bir yandan diğer yana döndüğünü görmek, halinin değişmesidir. Arkasına döndüğünü görmek, günahtan kaçındığına delalet eder. Rüyada Mevlevi dervişi gibi döndüğünü gören, ibadet ile meşgul olur. Başı aşağı dönerek yürüdüğünü gören, ters ve zararı olan bir iş yapar ve bundan fayda bekler.

Rüyada Yüzüstü Dönmek

Çok değişik şekilde açıklanan bu rüyada rüyanın görünüş biçimine göre yorumu ve tabiri yapılmıştır. İnsanın kendi vücudundaki hareketlerinin yönüne göre rüya başka anlamlar içermektedir.

Rüyada yüzüstü döndüğünü görmek Allah(c.c)’a sirk koşmak, dünya ve ahirette zarar ve hüsrana uğramak ile tabir edilir. Yüzünden kafası ve arkası üzerine dönmesi, rüya sahibinin Allah(c.c)’a tövbe edip, pişman olması ve insanlar için teveccüh ve ikbaline delalet eder. Kendisini yüz üstü düştüğünü görmesi karındaki hastalıklarla tabir edilir. Rüyayı gören kadın ise, kocasından yüz çevirerek kaçma yollarını arar.

Rüyada Dinden Dönmek

Hak din olan İslam’dan dönerek başka bir batıl dine girdiğini ve onlar gibi davrandığını görmek, hayat tarzında onlara benzemeye, Hakka sırt dönerek batıl ve yanlış bir yol tutmaya delalet eder. Bu tür rüyalar ‘uyarı’ ve ‘ikazdır; yapılagelen hatalarından tövbe edip hakka dönüş yapmak ve tövbe etmek gerekir.

Rüyada İslam dinini terk ederek batıl dinlerden birine girdiğini görmek, günaha; bir rivayete göre alçaklık ve hakaret göreceğine delalet eder. Kirmanî’ye göre; rüya sahibi hareketlerini, girdiğini gördüğü batıl dindeki kişilerin hareketlerine uydurmak ve yaklaştırmak suretiyle dinini fesada uğratır, inancı zayıflar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir