Rüyada Alim Görmek

Rüyada Alim Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüya tabirleri yorumları

İnsanlar içinde övülmeye, Dar geçime, Şeref ve izzete, Bir yere bir bilginin geldiğini görmek oraya itibar kazandıracak bir şahsın gelmesine delalet eder. Bir kimsenin rüyada İslam alimlerinden herhangi birini görmesi, kadri yüksek ve herkes tarafından sevilen kimse olduğuna işaret eder.

Rüyada alimler görmek, ilimde ilerlemeye, hidayete, hikmet ve irfana işaret eder. Bazı kere de İslam alimlerini görmek, ferahlık ve sevince, sürür ve müjdeye işaret eder. Rüyasında bilgin bir kimse ile tanışıp onunla ilim hususunda konuşmalar yapan ve onun aydinlatici sözlerini dinleyen ve bu yolda da amel eden, dini kuvvetli bir kimse olarak tabir olunur.

Ibni Kesir’e göre; rüyada bir cahilin halka öğütler verdiğini görmek, halk nazarında hakarete; bir kimsenin rüyasında kendisini alim görmesi şerefinin artmasına; bir alimin, kendisinden, uyanık iken halkın kötü olarak kabul edeceği bir halin meydana geldiğini görmesi, alaya alınmasına; bir alimin kendisini yanına oturtup konuştuğunu ve güzel sözler söylediğini görmek, inancında eksikliğe, halk arasında hakaret göreceğine delalet eder.

Caferi Sadik (RA)’a göre : rüyada alim görmek dört şekilde tabir olunur : Kadir ve kıymet, halk arasında itibar, makam, adalet. Rüyada bir alimin elini öptüğünü görmek, ilminden faydalanmaya; alimin kendisine bir şey verdiğini görmek, dünya ve ahirette yükseleceğine, kendini alim ve halkı elini öper görmek, halkın ondan hayır ve menfaat görmelerine; alimin öğrencilerine ders vermekle meşgul olduğunu görmek, ilim isteyenlerin çoğalacağına, bir alimden ders görmek, ulemanın ilminden faydalanmaya delalet eder. Bir alimin kendisini öptüğünü gören isinde yükselir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir