Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kalıcı makyaj nasıl yapılır? Kadınların zamandan tasarruf etmek için yaptıracakları kalıcı makyaj nedir, kimlere yapılır ve ciltte ne kadar süre kalır?

Kalıcı makyaj nedir? Nasıl Yapılır? Sayfamızda, kadınların zamandan tasarruf etmek için yaptıracakları kalıcı makyajın ne kadar süre dayandığı ve kimlere yapıldığı gibi daha bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kadınların erkeklerden en önemli farklarından birisi güzelliklerine her gün dikkat etmeleridir. Bu sebeple de günlük olarak kendilerine bakım uygulamak ve cilt sağlıklarını korumak zorunda kalırlar. Tüm bunların yanında yine her gün yapmak zorunda oldukları bir diğer işlem ise makyajdır. İşte makyaj yapmaktan sıkılan ve bunalanlar için tavsiye edilen kalıcı makyaj uygulaması bu yazımızda detaylıca sizlerle paylaşılacaktır.

Makyaj, sadece 20. yüzyılda değil yapılan bir uygulama olmayıp, M.Ö 3000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Bu yapılan arkeolojik kazılarla kanıtlamış bir durumdur. Her dönemin kendine ait bir makyaj trendi olmuş ve bir çoğu da bu süreçte unutulup gitmiştir. Son zamanlarda ise kozmetik dövme olarak adlandırılan kalıcı makyaj uygulaması popüler hale gelmiştir. Buraya kadar anlatılanlar konunun giriş kısmıdır. Kalıcı makyajı daha detaylı anlamak için şimdi konumuza başlayalım.

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj nedir?

Göz kalemi, ruj ve diğer kozmetik ürünlerini makyaj yaparken kullanma konusunda kabiliyetiniz olmayabilir. Belki de zamanınızı bu tür işlerle uğraşmak için yetersiz buluyor da olabilirsiniz. İşte böyle durumlar için imdadınıza yetişecek olan kalıcı makyaj tekniği ile sizleri tanıştıralım.

Kalıcı makyaj veya daha doğru ismiyle “mikro-pigment uygulaması” mikro, steril ve tek kullanımlık bir iğne ile doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altına aşılanması işlemidir. Bu alerjik olmayan renkler özellikle yüz ve vücut kullanımı için tasarlanmış olup, katkı ve koku maddesi içermez.

Permanent make up yani kalıcı makyaj doğal pigmentleri cildin üzerine yerleştirme sanatıdır. Tamamen doğal mineral ve bitki pigmentlerinin mükemmel bileşiminden elde edilir. Kesinlikle yan etkisi yoktur. Steril ve tek kullanımlık iğnelerle kişiye özel olarak doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altına zerk edilme işlemidir. İşlem tamamlandıktan sonra epidermis hücreleri ölür ve yenilenir. Pigmentasyon etkisi yaklaşık olarak 3 ile 5 yıl boyunca görünürlüğünü korur.

Tarihçesi:

Uzak Doğu’da başlı başına bir kültür olan bu metodun kökeni çok uzun yıllara dayanmaktadır. Geçmişi 500 yılı aşan bu yönteme Kaptan Cook, coğrafi keşiflerinde rastlamış ve 1774 yılında Avrupa’ya taşımıştır. O zamandan bugüne kadar geniş kitleler tarafından kabul görmüş, araştırılmış ve yeni yöntemler geliştirilerek zenginleştirilmiştir.

Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Kalıcı makyaj nasıl yapılır?

Kalıcı makyaj cildin yüzeyine yapılmaz. Deri altına pigment (renk hücreleri) enjekte edilerek yapılır. Bu pigmentler derinin altında kaldığı için soluk ve mat görünür. Bu pastel görüntü kalıcı makyaja yumuşacık bir doğallık verir. Kalıcı makyaj, dövme ile benzer bir uygulamadır ancak dövme tekniğinde boya cildin daha derinine yerleşir.

İlgili Makaleler

Kalıcı makyaj, bitkilerden ve topraktan elde edilen tamamen antialerjik boyaların epidermisin altına uygulanması işlemidir. Uygulama esnasında kanama olmamasına özen gösterilmesi esaslarına dayanan, lokal anesteziyle de uygulanabilen ağrısız bir medikal uygulamadır. Kalıcı makyaj, cilde özel aletlerle rengi geçirmenin teknik sanatıdır. Kalıcı makyajın dövme ile karıştırılmaması gerekir ama aynı şekilde uzun yıllar ciltte kalarak doğal görünümünü korur.

Çoğu kişi uygulama anını hafif bir batma hissi olarak tarif eder. Kişinin ağrı duyarlılığı ve uygulayıcının el hafifliğine göre farklılıklar gösterecek minimum bir rahatsızlık söz konusudur. Bölgede oluşabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek ve bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi uygulaması yapılır. İşlemin uzunluğu kişinin hassasiyetine, cilt nemine, yoğunluğuna, elastikiyetine ve cildin genel durumuna göre değişebilir. Ortalama süre 30 dakika ile 1 saat arasında değişir.

Kalıcı Makyaj Neden Tercih Edilir?

Kalıcı makyaj neden tercih edilir?

Kalıcı makyajın neden tercih edildiği ve kalıcı makyaj faydaları bu başlığımız içerisinde madde madde hazırlanmıştır.

 • Kalıcı makyaj parlak ve yüzeysel görünen normal makyaja oranla daha doğal görünür.
 • Makyajı tazeleme, yenileme, ekleme gerekmez.
 • Zaman ve para tasarrufu sağlar.
 • Kaş, göz çizgisi veya dudaklarda doğal cilt renginizle uyumlu etkiler yaratılabileceği gibi bazı ufak kusurlar kapatılabilir veya şekil bozuklukları giderilebilir.
 • Daha düzgün, bakımlı ve genç bir görünüm kazanılır.

Kalıcı Makyaj Ne Kadar Kalır?

Kalıcı makyajın ne kadar süre kaldığı ile ilgili tarih vermek imkansızdır. Çünkü kişinin cilt yapısına ve yaşadığı çevreye göre değişmektedir. Uzmanlara göre normal biri için kalıcı makyajın dayanma süresi yaklaşık 2 – 5 sene arasında değişmektedir. Buda ay olarak tabir etmek gerekirse 24 ay yada 60 ay gibi bir süreye eşittir.

Kalıcı Makyaj Nerelere Yapılır?

Kalıcı makyajın hangi bölgelere yani nerelere yapıldığı liste halinde verilmiştir.

 1. kaş
 2. göz
 3. dudak

Ayrıca bazı hastalıklar sonucu kaş, kirpik ve saç kaybı oluşmuş kişilerde bu alanlar doğala benzeyen çizgilerle kalıcı olarak doldurulabilir. Meme ameliyatları sonucu göğüs ucu oluşturulmasında, derideki renk farklılıklarının giderilmesinde, bazı lekelerin derinin normal rengine dönüştürülmesinde, yapay ben ve benzeri talepleri karşılamada rahatlıkla kullanılabilir.

Kalıcı Makyaj Kimlere Uygulanır?

 • Zamanı kısıtlı, çalışan kadınlar
 • Seyrek, çok açık renk ya da yarım kaşları olan kadınlar
 • Hassas gözleri olan kadınlar
 • Seyrek kirpikleri olan kadınlar
 • Lens kullanan kadınlar
 • Göz bozukluğu olan kadınlar
 • Kozmetik ürünlerine alerjisi olan kadınlar
 • Artrit hastalığı veya titreyen elleri olan kadınlar
 • Genellikle stresli veya ağır işleri olan kadınlar
 • Atletler, sporcular
 • Profesyonel hayatta sürekli iyi görünmek zorunda olanlar
 • Hastalık, kemo-terapi gibi tedavilerden sorunları olan kadınlar
 • Yüzlerinde bulunan asimetrik hatlardan kurtulmak isteyenler
 • Dağılmayan makyajın avantajını kullanmak isteyen kadınlar

Dudak uygulaması kimlere yapılır?

Dudak kenar çizgisinin kalıcı olarak çizilmesini ve belirginleşmesini isteyenlere, üst veya alt dudaklarında asimetri bulunanlara, dudak çevresi belirsiz ve dudak renginin soluk olduğu kişilere, dudakların çekici ve dolgun bir görünüme kavuşturulmasını talep edenlere uygulanır.

Göz uygulaması kimlere yapılır?

Gözlüksüz makyaj yapmakta zorlananlar, makyaj yaparken elleri titreyenler, göz çevresini belirginleştirmek isteyenler, yüzüne göre küçük gözleri olanlara uygulanır. Ayrıca istenilen renkte çizgi çekilerek gözlere daha anlamlı bir ifade de verilebilir.

Kaş uygulaması kimlere yapılır?

Kaşları seyrek olanlar, hiç kaşı olmayanlar, kaşlarında yara ve ameliyat sonrasında boşluğu kalanlar, kaşının şeklini beğenmeyenler, kaşları ince ve asimetrik olan kişilerde uygulanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir