Göz şekline göre makyaj teknikleri

Göz şekline göre makyaj teknikleri sayfamızda, düşük, küçük, ayrık, çıkık, iri ve yuvarlak göz şekline göre makyaj nasıl yapılır öğreneceksiniz.

Her insanın vücut yapısının ayrı olduğu gibi göz tipide farklıdır. Bu nedenle makyaj yaparken yüzünüzdeki her şeyi dikkate alarak bunu tamamlamalısınız. Çünkü başkasına yakışan ve güzel görünen makyaj sizi çok kötü durumlara sokabilir. O sebeple kendinize özgü makyajı uygulamalı ve en doğruyu bulmalısınız. İşte burada göz şekline uygun makyaj yapımı hakkında püf noktalar öğreneceksiniz.

Daha önce yazdığımız gibi makyaj, saçlar, elbise, yüz ve göz şekli dikkate alınmadan yapılırsa facia ile sonuçlanabilir. Öncelikle göz tipim ne sorusunu cevaplayarak göz şeklini öğrenmenize yardımcı olup ardından göz şekline göre makyaj yapma tekniklerini burada anlatacağız.

Göz şekli nasıl anlaşılır?

1. Gözlerinizin aşağıdan yukarıya yüksekliği ve sağdan sola uzunluğu birbirine eşitse buna yuvarlak göz denir.

2. Göz kapağınız kapandığı zaman gözünüzün renkli kısmının üzerini kapatıyorsa bu göz tipine küçük göz denir.

3. Başınız dik bir şekilde karşıdan aynaya bakarken gözünüzün içindeki renkli bölümün hareketlerini takip edebiliyorsanız buna büyük göz denir.

4. Gözünüzün dış açısı iç açısına göre daha dar ise buna düşük göz denir.

5. Gözlerinizin kaş yayları düşük olarak görünüyorsa buna çukur göz adı verilir.

İlgili Makaleler

Göz şekline göre makyaj nasıl yapılır?

Göz şekline göre makyaj nasıl yapılır?

Makyajınızı yaparken yüzünüzün tipine dikkat edeceğiniz kadar göz şekline de bakmalısınız. Ufak tüyolar şeklinde vereceğimiz bu yazımızda gözünüzün yapısı nasıl makyaj yapacağınızı da belirlemiş olacak. Göz şekillerine göre makyaj nasıl olmalı hep beraber bakalım.

Yuvarlak göz şekline göre makyaj

Yuvarlak göz şekline göre makyaj

Bir koyu, bir açık tonda iki far rengi seçin. Renkler birbiriyle uyumlu olmalı.

Uygulama;

1. Açık renk farı göz kapağınızın tamamına uygulayın.

2. Koyu renk farı göz kapağınızın sadece hareketli kısmına sürün. Göze daha uzun bir form kazandırmak için renkleri uygularken gözün dışına ve yukarıya doğru çalışın.

3. Göz kapağınıza, kirpiklerin hemen dibinden, boylu boyunca kalem çekin ve çizgiyi göz kenarından dışarı doğru taşırın.

4. Kirpiklerinizi kıvırın ve iki kat rimel sürün.

Düşük göz şekline göre makyaj

Düşük göz şekline göre makyaj

Bu tür göz tipinde genelde gözün sadece kapak kısmına yoğunlaşılır. Gölgelendirme yukarı ve dışa doğru yapılır. Göz altına kalem veya maskara sürülmesi tercih edilmemelidir. Sadece üst kirpiklere maskara sürülmeli ve orta koyuluktaki far göz pınarından kaşa doğru kullanılmalıdır.

Birbirini tamamlayan renklerde 3 far seçin. Renklerden biri açık biri orta biride koyu tonlarda olmalı. Tek ambalajda satılan üçlü göz farları uygun bir seçenek oluşturabilir.

Uygulama;

1. Koyu renk farla alt kirpiklerinizin ortasından başlayıp dışarı doğru bir çizgi çekin. Çizginin ucunu göz kenarınızın dışında hafifçe yukarı kaldırın.

2. Aynı işlemi üst kirpikleriniz boyunca da uygulayın ve iki çizgiyi birleştirin.

3. Sünger üçlü bir aplikatör veya bir pamuklu çubuk yardımıyla dağıtarak hafifleştirin.

4. Açık renk farı üst göz kapağınızın tamamına sürün.

5. Yine orta koyuluktaki farla göz dış kenarına gölge yapın.

6. Kirpiklerinizi kıvırın ve iki kat rimel sürün….

Küçük göz şekline göre makyaj

Küçük göz şekline göre makyaj

Beyaz göz kalemini göz içine sürerek küçük gözleri büyük gösterebilirsiniz. Gözün dış kısımlarına koyu renk gölgelendirme yapılarak göz büyütülür. Alt ve üst kirpiğe yoğun şekilde maskara sürülür.

Bir koyu birde açık renk far seçin.

Uygulama;

1. Üst göz kapağınızın tamamına açık renk farı sürün.

2. Koyu renk bir kalemle kirpik diplerine çizgi çekerek göz çevrenizi belirleyin. Çizgiyi dışa doğru dağıtın

3. Koyu renk farı gözün dışına doğru göz çukurunun üzerine sürün. Dışa doğru hafifçe dağıtın.

4. Gözün iç kenarına beyaz renk far sürün. Açık ve koyu farlar arasındaki renk farkının sınır oluşturmaması için renkleri birbirine iyice yedirin.

5. Kirpiklerinizi kıvırın ve iki kat rimel sürün.

Ayrık göz şekline göre makyaj

Ayrık göz şekline göre makyaj

Birbirinden uzak gözlere sahipseniz gölgelendirmeyi far kullanarak göz kapağınızın kıvrımından burnunuza doğru yapmanız gerekir. Burun kökünüzden kaşlarınıza doğru yapılan gölgelendirme birbirine uzak gözlerinizi yakınlaştıracak ve daha derin bakışlar elde etmenizi sağlayacaktır. Üst ve alt kirpiklere yoğun maskara sürebilirsiniz.

Yumuşak tonda kestane rengi bir far ile koyu renk bir diğer far seçin.

Uygulama;

1. Kestane rengi farı burnunuz ile gözünüz arasındaki bölgeye uygulayın. Farın leke gibi durmasını engellemek için rengi iyice dağıtarak gölge havası verin.

2. Koyu renk farı göz kapağınızın hareketli kısmına sürün.

3. Aynı farla gözün dış kenarına dışarı taşarak yuvarlayın.

4. Koyu renk kalemle göz kapağınızın üstüne ve gözün iç kısmına çekin.

5. Sadece üst kirpiklerinize iki kat rimel sürün.

Büyük göz şekline göre makyaj

Büyük göz şekline göre makyaj

Koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Alt kirpik dibine koyu renk bir kalem kullandığında gözler kısık gözükür ve dolayısıyla küçülür. Ama iri göz her zaman avantajlıdır.

Günlük makyaj için natürel tonlarda bir far uyguladıktan sonra göz kalemini ince bir çizgi şeklinde alt kirpik dibine sürebilirsiniz. Siyah renkteki kıvırıcı özellikli maskara uygulayıp makyajı bitirebilirsiniz.

Yakın göz şekline göre makyaj

Yakın göz şekline göre makyaj

Göz pınarından göz kapağının ortasına kadar açık renk göz farı kullanın. Eyelinerı gözkapağının ortasından gözün dış ucuna doğru sürün ve dağıtın.

Eyelinerın göz pınarına yakın sürülmesi gözleri daha da yakınlaştıracağından tercih edilmemelidir. Maskarayı ise gözün sadece dış ucundaki kirpiklere sürün.

Çıkık göz şekline göre makyaj

Çıkık göz şekline göre makyaj

Göz kapağını koyu renk far ile gölgelendirerek kaşa doğru açılan bir renk oluşturun. Eyelinerı göz üstüne kalın şekilde sürün.

Göz şekline göre makyaj videoları

Gözünüzün yapısına şekline göre makyaj yapmayı seviyorsanız ve bunu belirli şekillerde profesyonel bir şekilde yapmak istiyorsanız bu videolar sizin işinize yarayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir