Evde Makyaj Temizleyicisi Yapımı

Son Güncelleme: 15.09.2020 02:47

Gün içerisinde yapılan makyaj akşama kadar yorgunluk stres ve hava koşulları sebebiyle yapıldığı andaki canlılığını kaybeder ve sağlık açısından da akşamları temizlenmesi gerekmektedir.

Öncelikle Suna Dumankaya’nın tavsiye ettiği makyaj temizleme sütünden bahsedelim ve daha sonra da başka makyaj temizleyici ürünleri anlatalım sizlere arkadaşlar.

Eğer makyajımızı temizlemeden yatarsak yada makyaj temizliğini bilerek yapmazsak sizi sağlık açısından ve cilt sağlığı açısından büyük sorunların beklediğini unutmayın sakın. Bu sorunları sayacak olursak; yüzünüzde kaşıntı olması, mat bir görüntüye sahip olma, cildinizin yağlanması ve sivilce oluşumunu tetiklemesi, siyah noktaları arttırması ve cilt lekelerini sayabiliriz.

Makyaj Temizleyicisi Yapımı

Evde Makyaj Temizleyicisi Yapımı

MALZEMELER

1 adet salatalık
Yarım litre süt
3 çorba kaşığı tatlı badem yağı

YAPIMI ve HAZIRLANIŞI

Salatalığı yıkadıktan sonra kabuğuyla rendeleyin. Rendelenmiş salatalığı sütle pişirdikten sonra süzgeçten geçirin. Soğuyan karışımı Cam şişeye koyduktan sonra içine badem yağı ilave edin. Bu karışımı buzdolabında 5 Gün saklayabilirsiniz.

MAKYAJ TEMİZLEME SUYU YAPIMI

Salatalık İle Yapılan Makyaj Temizleme Suyu

1 adet salatalık
1 çay kaşığı badem yağı
1 damla lavanta yağı
Makyaj pamuğu

Salatalığı rendeledikten sonra iyice sıkarak suyunu çıkarın. Bu suyun içerisine 1 çay kaşığı badem yağını ve bir damlada lavanta yağını ekleyin. Elinize aldığınız makyaj pamuğu ile bu suyu kullanarak cildinizde olan makyajı çıkarabilirsiniz. Çok beklemesin taze şekilde bunu kullanmaya dikkat edin.

Süt ve Salatalık İle Yapılan Makyaj Temizleme Suyu

1 adet küçük salatalık
1 çay bardağı süt

Salatalığı rendeledikten sonra 1 çay bardağı sütü içerisine ekleyerek kaynatmaya bırakın. Kaynadıktan 5 dakika kadar sonra bu karşımı süzüp camdan yapılmış kaseye koyun. Cildinizdeki makyajı bu temizleme suyuyla temizleyebilirsiniz.

Zeytinyağı ve Gül Suyu İle Yapılan Makyaj Temizleme Suyu

Yarım çay bardağı zeytin yağı
Yarım çay bardağı gül suyu

Diyeceksiniz ki şimdi ne yapacağız? Bu malzemeleri bir şişe içerisine koyduktan sonra güzelce çalkalayın ve birbirine karışmasını sağlayın. Daha sonra yüzünüzdeki maskeyi bu karışımla temizleyebilirsiniz. Ne zaman kullanmak isterseniz şişeyi çalkalayarak kullanabilirsiniz.

MAKYAJ TEMİZLEYİCİ ve NEMLENDİRİCİ YAPIMI

1/2 fincan parafin
1 fincan mineral yağ
1/2 fincan su
2 yemek kaşığı şap

Parafin ile mineral yağını kısık ateşte eritiniz. Başka bir tencerede suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra içine şap atın. Ardından mineral yağı ve parafin karışımını üzerine ekleyin. Karıştırarak ateşten alın ve soğumaya bırakın. Suyu süzün. Geriye kalanını makyaj çıkarıcı olarak kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir