Timuçin Esen Kimdir Biyografisi Hayatı

Son Güncelleme: 17.09.2020 20:14

Timuçin Esen kimdir kiminle evli yaşamı doğum tarihi ve biyografisi hakkında bilgileri bulabilirsiniz arkadaşlar.

timucin-esen
Timuçin Esen, 14 Ağustos 1973’te Adana’da Devlet Su İşleri’nde çalışan avukat anne ve avukat baba’nın ilk çocuğu olarak doğdu. Timuçin Esen’in çocukluğu Keban Barajı lojmanlarında geçer. Gurbet Kadınında, Gönül Yarası’nda kullanacağı şive o yıllarda yerleşir kulaklarına. Tumiçin Esen’in ailesi aslen Niğdeli. TED Timuçin Esen Ankara Koleji mezunudur. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne geçer.

Timuçin esen’i bir heves girdiği Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı onu pek mutlu etmez, iki yıl sonra İstanbul’a, Mimar Sinan Üniversitesi’ne geçiş sebebi budur. Ailesinden uzakta, kendi kanatlarıyla uçacağı bir hayatı da seçmiş olur. Ve bu bölümden mezun olur. Sonrasında yönetmenlik eğitimi almak için önce İtalya’ya sonra Amerika’ya giden Timuçin Esen, Los Angeles’taki California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde Sinema & Yönetmenlik üzerine master yaptı.

Timuçin Esen’in Amerika’daki ünlü oyuncu koçu Larry Moss’un öğrencilerinden biri olduğu da bilinmekte. Esen, öğrencilik yıllarında Çıkmaz Sokak adında, orta metrajlı bir film çekmiş. Konusunun “varoşlarda geçen, değişik anlatımı olan bir film” olduğunu belirtiliyor.

Timuçin Esen, eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönerek ve Gurbet Kadını dizisinde Hakkı Ağa rolüyle seyircinin karşına geçti. Ünlü oyuncu dizi sonrasında Meltem Cumbul ve Şener Şen’le beraber Gönül Yarası adlı sinema filminde de rol aldı. Gönül Yarası filminde gözü kara ve dünyayı aşkı uğruna yıkacak bir adam olan Halil karakterini canlandıran Esen, canlandırdığı bu karakterle 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En iyi Yardımcı Erkek ödülünü aldı. Esen, Hırsız–Polis adlı dizide kendini işine adayan, idealleri uğruna yaşayan, Çınar rolüyle izleyicilerin beğenisini topladı.

Timuçin Esen’in Rol Aldığı Diziler ve Filmler
– Hırsız Polis (Çınar) (2005)
– Gönül Yarası (Halil) (2004)
– Yazı Tura Askerler (2003)
– Deliyle Geçen Gece (2003)
– Gurbet Kadını Hakkı (2003)

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir