Hatay Reyhanlıdaki Patlama ve Düşündürdükleri

Hatay Reyhanlıdaki Patlama ve Düşündürdükleri

Bilmiyorum bu kaçıncı patlama bilmiyorum bu kaçıncı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının teröre kurban gidişi. Böyle patlamalar sonrasında öylesine alıştırdılar ki bizleri bu zamanlarda bu olayların olması düşündürücü lafına.

hatay-reyhanli-patlamaBakıyoruz bir şehit haberi yada böyle patlama felan zamanı oldukça düşündürücü açıklaması yapıyorlar. Yaa artık değişik ve halkı inandırıcı açıklamalar yapılmalı bence. Çünkü zamanlaması çok önemli dikkat edilmesi gerek gibi cümlelere alıştık artık düşünmüyoruz.

Her olaydan sonra zamanlaması düşündürücü diye diye halk düşünecek şeyleri bitirdi. Daha pozitif ve halka daha direk açıklayıcı mesajlar verilmeli. Mesela bu patlamayı Suriye’nin yaptıracağı söylendiği gibi İsrail’de olabilir, İran’da olabilir, Amerika’da olabilir arkadaşlar.

Amaç ne peki diyorsanız amaç Türkiye’yi Suriye’ye çekmek olabilir. Ama kimlerin amacı derseniz bu ülkeler Amerika ve İsrail olabilirler. Yoksa Suriye Türkiye bizimle savaşsın diye böyle bir şeyi yapmaz bence.

Neyse haberi hatırlayalım:

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bugün saat 13.55’te Belediye binası yakınında 2 ayrı patlama meydana geldi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Habertürk’e yaptığı açıklamada ölü sayısının 42’ye yükseldiğini açıkladı. Atalay, 20 civarında ağır olmak üzere 140’a yakın da yaralı olduğunu söyledi.

Atalay, “Yaralılarımız, Reyhanlı dışındaki hastanelere sevk edildi. Şehirde şu anda büyük oranda sükunet hakim. Güvenlik birimlerimiz daha çok olayı aydınlatmak üzere çalışıyorlar.” diye konuştu.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde saat 13.55 sıralarında belediye binası önünde patlama meydana geldi. Bundan yaklaşık 15 dakika sonra da PTT binasının bulunduğu Cumhuriyet Caddesinde ikinci bir patlama yaşandı.

Patlamalarda yaralananlar bölgeye sevk edilen ambulanslarla hastaneye taşındı.

Alınan bilgilere göre, elektrik ve telefon hatlarındaki arızalanmalardan dolayı olay yeriyle irtibat kurmakta zorluk çekildi.

İlgili Makaleler

POLİSİN İNCELEMESİ SÜRÜYOR
Bu arada, Hatay Emniyet Müdürlüğüne bağlı Olay Yeri İnceleme ekipleri, Reyhanlı’da patlamaların yaşandığı bölgelerde çalışmalarını sürdürüyor.

Ekipler, hasar gören binalardan parça düşebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak, vatandaşların söz konusu yerlerden uzaklaşmalarını istiyor.

Çok sayıda ev ve iş yerinin yanı sıra araçların da hasar gördüğü gözlenirken, olay yerine uzak bölgelerdeki bazı ara sokaklarda bulunan evlerin camlarının kırıldığı görüldü. Patlamanın etkisiyle Reyhanlı Belediyesi hizmet binasında da büyük hasar oluştu.

Ekipler enkazda çalışma yaparken, yaralılar da Reyhanlı, Kırıkhan ve çevre ilçelerle Hatay’daki hastanelere kaldırıldı.

Patlama sonrasında iş yerini kapatan vatandaşların evlerine gittiği görüldü. Polis ekipleri, araçlarından anonslar yaparak vatandaşların sakin olmaları yönünde uyarılarda bulunuyor.

YAĞMUR VE FIRTINA ÇALIŞMALARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Reyhanlı’da akşama doğru başlayan yağmur ve fırtına arama kurtarma çalışmalarını olumsuz yönde etkiliyor.

Patlamaların ardından hastanelere ulaştırılan yaralılar için sürekli kan anonsları yapıldı. İlçe merkezini kana bulayan bombalı saldırıların ardından halk paniğe kapılırken, toplanan vatandaşlar da Suriyeliler aleyhine gösteriler yaptı. Bunun üzerine de Suriyelilerin kaldığı çadır kentler çevresi güvenlik çemberine alınırken, vatandaşlardan sokağa çıkmamaları istendi.

PATLAMALAR 600 METRE ARAYLA OLDU

Atatürk Caddesi’ndeki Reyhanlı Belediyesi’nin sol tarafına düşen cadde üzerinde meydana gelen patlamanın hemen ardından bu noktaya 600 metre uzaklıkta yine Atatürk Caddesi üzerinde karşılıklı olarak bulunan PTT binası ve Halk Bankası’nın ortasında kalan meydanda ikinci bir patlama oldu.

Bomba yüklü otomobiller yaklaşık 1-2 dakika arayla infilak ederken daha uzak noktalardan da 2 patlama sesi geldiği öne sürüldüğü, ancak bütün araştırmalara rağmen yeri belirlenemedi.

Yaklaşık 2 kilometrelik alanda etkili olan patlamalarla birlikte ilçe merkezinde can pazarı yaşandı, paniğe kapılan halk ne yapacağını şaşırdı. Belediye ve PTT binaları önünde çok sayıda araç hasar gördü, alevler ve dumanlar arasında yaralıların ‘imdat’ ve çığlık sesleri yükseldi. Elektriklerin de kesildiği ilçede hafta tatili olması nedeniyle izinli sağlık ve güvenlik personeli görev başına çağrıldı, alarm verilip kriz masası oluşturuldu. Çevre il ve ilçelerden de Reyhanlı’ya ambulanslar sevk edildi.

SURİYELİLERE SALDIRDIRILINCA POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI

Patlamanın şiddetiyle çevrede büyük panik yaşanırken Atatürk Caddesi’nde toplanan grup, yoldan geçen Suriyelilere saldırdı. Onlarca kişi, yaya ve araçlarla geçen Suriyelilere saldırması üzerine olay yerine gelen polisler havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

Bir evin yıkıldığı, PTT ve Halk Bankası şubesinde büyük hasarın meydana geldiği, Reyhanlı Belediyesi başta olmak üzere bazı binalarda hasarın oluştuğu patlamalar ilçe halkını huzursuz etti. Polis ekipleri ise olayın yaşandığı saatlerde sık sık halkın güvenlik nedeniyle sokağa çıkmamaları konusunda uyardı. Ayrıca yaralılar için de kan anonsu yapıldı.

BİLANÇOYA İNANMAK İSTEMEDİLER

Patlamaların meydana geldiği 2 ayrı noktada yaralıların ambulanslara alınması yaklaşık 45 dakika sürdü. Daha sonra da enkazlar arasında yaralı ve cesetler araştırılmaya başlandı.

SURİYE KAMPLARINA KORUMA

Suriyelilerin barındığı Hatay’ın değişik bölgelerindeki kamplar çevresinde olası saldırılara ve çıkabilecek olaylara karşı geniş güvenlik önlemleri alındı. Poliste izinler kaldırılırken, panik ve Suriyeliler ile vatandaşlar arasında çıkabilecek olası gerginliklere karşı da çevre illerden güvenlik ekipleri sevk edildi.

Reyhanlı’da bir süre önce sığınmacı Suriyeliler ile vatandaşları karşı karşıya getirebilecek bazı söylentilerin yayılması nedeniyle, patlamanın ardından da provokatif olaylar meydana gelebileceği, patlamanın oluş şeklinin de gerçeğe aykırı şekilde senaryolarla yayılabileceği dikkate alınarak, bir de kriz masası oluşturuldu.

Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da patlamalarla ilgili açıklamasında bu konuya dikkat çekti, “Bir provokasyon olabilir” dedi.

DEŞİFRE EDİLEN ARAÇLAR MI?

İstihbarat ve güvenlik birimleri Suriye’nin Rakka kentinde 23 Nisan günü üç otomobile bomba yüklendiğini ve şüphelilerin kişisel eşya kamuflajıyla Türkiye’ye dönük saldırı planladığını, bombacıların yakalanmamak için Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa’da üç ayrı sınır kapısını kullanabileceğini belirlemişti.

Hazırlanan istihbarat raporunda araçların eylem talimatı beklediği, bu nedenle Türkiye’ye hareket saatlerinin net olmadığı ifade edilmişti. Ayrıca jandarma, polis ve MİT’in modelleri belirlenen üç araca karşı duyarlı olunması için sınır kapılarını gizli yazıyla uyardığı ileri sürülmüştü.

10 Mayıs’ta gündeme gelen bu iddianın ardından Reyhanlı’da yaşanan patlamanın deşifre edildiği iddia edilen otomobillerle gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği ise henüz soru işareti olarak bekliyor. Deşifre edilen söz konusu araçların Türkiye’ye giriş yaparak Reyhanlı’daki eylemi gerçekleştirmiş olma ihtimali ise bölgede sınırlarındaki güvenlik zafiyetini olarak değerlendirilecek.

İLK SALDIRIDA 17 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Birleşmiş Milletler yardımının depolandığı Hatay’ın Reyhanlı İlçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 11 Şubat’ta patlayıcı yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 4’ü Türk, 17 kişi yaşamını yitirirken, 26 kişide yaralanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de bir lokantada hesaba itiraz eden Suriyelilerin başlattığı tartışma sonrası yayılan söylentiler üzerine ilçe halkı gece saatinde toplanarak protesto gösterileri yapmıştı.

ERGİN: SAĞDUYULU OLMALIYIZ
Adalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, bu saldırıların belli amaçları olduğunu, Hatay halkının bir yere zorlanmak istendiğini, ancak hemşehrilerinin soğukanlılık ve sağduyularını kaybetmeyeceğine inandığını belirterek, acılarını paylaştığını söyledi.

HATAY’DA SOKAĞA ÇIKMAYIN UYARISI

İlçe merkezinde polis araçlarından anonslar yapılarak, halkın güvenlik nedeniyle sokağa çıkmaması ve devlet hastanesine giderek kan vermesi istendi.

FACİA BÜYÜYEBİLİRDİ

Patlamaların Cumartesi gününe denk gelmesi daha büyük bir facianın yaşanmasının önüne geçti. Patlama hafta içi olmuş olsaydı sadece belediye binasında bile yüzlerce kişi hayatını kaybedebilirdi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir