Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralaması 2021

Dünyada en çok konuşulan diller sıralaması, 2021 yılı verilerine dayanarak ele alınmış olup, okuduğunuz zaman şaşıracağınız bir çok dili de öğrenmiş olacaksınız.

Bir dilin ne kadar çok konuşulduğunu anlamak karmaşık bir işlemdir. Mesela Çince konuşan insanların bazıları İngilizce de bildiği için sıralamayı bu verileri dikkate alarak oluşturmak gerekmektedir. Bizde bu yüzden konuları iki aşamalı bir liste yaparak hazırlamayı uygun bulduk.

Çince kendine özgü bir dil iken, Hintçe içerisinde bir çok dilin birleşimi bulunmaktadır. Bunları da dikkate alarak herkesin anlayacağı şekilde bir dil listesi de oluşturduk. Kısaca istediğiniz bilgiyi son veriler ışığında bulmuş olacaksınız.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada en çok konuşulan dil hangisi sorusunun cevabını bu başlığımızda maddeler halinde öğrenmiş olacaksınız. Burada anadili bakımından bir değerlendirme yapılmıştır.

1. Çince

Çince dünyada en çok konuşulan dillerin arasında 1. sıradadır. Nüfusuna göre ilk sırada olması gayet normal bir durumdur. Dünyada her 6 kişiden birinin konuştuğu Çince (Mandarin dili) öğrenmesi zor diller arasındadır. Çinceyi dünyada toplam 1.300.000.000 insan konuşuyor.

2. İspanyolca

İspanyolca en çok konuşulan 2. dildir. Sebebi ise anadili İspanyolca olan ülkelerin fazlalığından gelmektedir. Hangi kıtaya giderseniz gidin resmi dili İspanyolca olan en bir tane ülke görürsünüz. Bu yüzden İngilizce gibi dünya dili olan bir dilden daha fazla konuşulmaktadır ve 2. sıradadır.

Dünyayı gezmek istiyorsanız ve İngilizce bilmiyorsanız İspanyolca yeterli olacaktır. Mutlaka bu dili konuşan birilerine rastlarsınız. İspanyolca dünyada toplam 460 milyon kişi tarafından resmi olarak konuşulmaktadır.

3. İngilizce

Dünya dili olarak bildiğimiz İngilizce ise en çok konuşulan dillerin arasında 3. sırayı alıyor. İngilizce en çok konuşulan dil olmasa da en yaygın dil olma özelliğini taşımaktadır. İngilizceyi 379.000.000 kişi konuşuyor.

Dünyada en çok bilinen dil olan İngilizce, anadil bakımından 3. sırada olsa da genel bakıldığında ilk sıradır. Fakat burada sadece ülkenin resmi dillerini yazdığımız için gerilerde kalmıştır.

4. Hintçe

Hintçe en çok konuşan diller arasında 341 milyon kişiyle 4. sıradadır. Hindistan’ın yaklaşık 23 resmi dili var Hintçe’de bunlar arasındadır.

İlgili Makaleler

5. Arapça

Arapça, en çok konuşulan diller arasında 315 milyon kişiyle 5. sıradadır. Arapça, bölgelere göre değişiklikler gösterse de 5. sıradan listemize dahil etmeyi uygun gördük.

6. Bengalce

Bengalce, hiç hayatınızda duymadığınız ve bu listede ne işi var dediğiniz bir dil olabilir ama durum hiçte öyle değil. Yaklaşık 228 milyon kişiyle, dünyanın en çok konuşulan 6. dili olma özelliğine sahiptir. Nüfus artışına bakılırsa, yakında Arapçayı geçmesi beklenmektedir.

7. Portekizce

Portekizce, dünyanın pek çok yerine yayılmış dillerden birisidir. Bunun en büyük sebeplerinden biriside 15. yüzyılda tüccarlar ve denizcilerin Amerika, Asya ve Afrika kıtasına bu dili yaymaları yüzündendir. Portekizce 220 milyon kişiyle dünyada en çok konuşulan 7. dildir.

8. Rusça

Rusça, 153 milyon kişiyle listeye 8. sıradan giriş yapmıştır. Diğer dillere nazaran, güzel alfabesi ve dünyaca tanınan yazarları ile 153 milyon kişinin anadili Rusça’dır.

9. Japonca

Japonca, Japonya hariç başka hiç bir ülkenin resmi dili olmayan ve sadece kendi ülkelerinde konuşulan bu dil, yaklaşık 128 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

10. Lahnda

Lahnda, en çok konuşulan diller arasında 10. sırada kendisine yer bulmuştur. Yaklaşık 118 milyon kişinin konuştuğu Lahnda, Pakistan’da konuşulan dillerdendir.

Listede Türkiye neden yok diyebilirsiniz çünkü çok gerilere düşmüş durumda. Bunun yanın da Almanya ve Fransa’nın da bu sıralamada olmayışının nedeni ülkelerin resmi dillerinden dolayıdır. Şimdide resmiyet fark etmeksizin en çok konuşulan dillere bakalım.

Toplam Konuşan İnsan Sayısına Göre Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada en çok konuşulan 10 dil

Yukarıda verdiğimiz listeden başka şimdi de kişinin anadili olmaksızın bu listeyi güncellersek sıralamalarda değişiklikler olacaktır.

1. İngilizce

Toplam 1,132 milyar kişi konuşmaktadır.

2. Mandarin Çincesi

Toplam 1,117 milyar kişi konuşmaktadır.

3. Hintçe

615 milyon toplam kişi konuşmaktadır.

4. İspanyolca

534 milyon toplam kişi konuşmaktadır.

5. Fransızca

280 milyon toplam kişi konuşmaktadır.

6. Standart Arapça

274 milyon toplam kişi konuşmaktadır.

7. Bengalce

265 milyon toplam kişi konuşmaktadır.

8. Rusça

258 milyon toplam kişi konuşmaktadır.

9. Portekizce

234 milyon toplam kişi konuşmaktadır.

10. Endonezya dili

199 milyon toplam kişi konuşmaktadır.

SONUÇ: Dünyada en çok konuşulan dil hangisi derseniz bize göre dünya dili olan İngilizce başı çekmektedir. Onu Çince ve diğer diller takip etmektedir.

SORU: Türkçe dünyada en çok konuşulan diller arasında kaçıncı sıradadır?
CEVAP: Türkiye’de konuşulan dil Türkçe, en çok konuşulan diller arasında 20. sıradadır. Bazı listelerde her ne kadar 5. sırada gibi gösterilmiş olsa da bu yanlış bir açıklamadır.

Unesco Verilerine Göre Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Gördüğünüz gibi her araştırma kendine göre farklı sonuçlar ortaya koymuştur. Unesco verilerine bakıldığında ise en çok konuşulan dil Çince ve İngilizce olarak karşımıza çıkmaktadır.

1. Çince
2. İngilizce
3. İspanyolca
4. Hintçe
5. Arapça
6. Rusça
7. Malayca
8. Bengalce
9. Portekizce
10. Fransızca

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir