Sohbet Odaları ve Ahlak Kuralları

Dünya üzerinde bana hiç bir topluluk gösteremezsiniz ki kendi kuralları, toplumun hoş karşılayamayacağı yapılmaması gereken yazılı yada yazısız, uyulması gereken, bunları yapmayın dediği kuralları ve yaptırımları olmasın. Bu ülkeler içinde geçerli hatta dünya ülkelerini kapsayan diğer devletlerin de hep beraber uymak zorunda olduğu kuralları bile var. Bizlerde bu amaçla bu yazımızda sohbet odaları ve Ahlak kuralları hakkında sizlere bilgilendirmeler yapacağız.

sohbet odaları ve ahlak kurallarıYukarı biraz anlattık örnekler vermeye çalıştık ama bizim sizlere burada anlatmak istediğimiz konu başka aslında. Yani herkesin yapılmaması gereken kuralları vardır. Hatta bir aile içinde bireylerin uymak zorunda olduğu sonu yaptırımla bitecek kurallar vardır. İşte böyle bir ortamda sohbet odaları üzerinde de uyulması gereken ve uyulmadığı takdir sohbet odaları içerisinden atılma ile sonuçlanacak kuralları vardır. Bunları kısaca yazacak olursa; küfür, flood, başka sohbet sitesi reklamları yapmak, insanlar istemedikleri halde aniden telefon vermek, kanalda huzuru bozmak, diğer kişileri rahatsız etmek vs. gibi sebepler sayılabilir.

Şimdi ise sizlere aynı konuyu farklı bir bakış açısı ile yorumlamaya çalışacağım. Biliyorsunuz http://sohbet.nazlim.net sitesi içerisinde bulunan sohbet odaları ile chat sayfası ve buraya her ülkeden farklı farklı insanlar girmekte. Dünyanın neresinden bu sohbet kanalları içerisi bağlanırsa bağlansınlar hepsi aslında bu toprakların ve ülkemizin insanları olduğu için genel Ahlak kurallarımızda aynı. Karşımızdaki insanları görmediğimiz için onların akrabamız yada bir yakınımız veya komşumuz olma olasılığı gibi durumlarda çok nadir olsa bile denk gelebilmektedir. Hiç bir yakınlığımız bulunmasa bile karşımızdaki kişilere davranırken tanıyormuş gibi davranmalıyız.

İki kişinin arasında olan gizli bilgileri asla ve asla kavga ettikten sonra ortaya dökmemeliyiz. Çünkü bu ahlaksızlıkdır ve dünyanın neresinde olursa olsun bu böyledir. Tanıdığımız insanların kişisel bilgilerini bu gibi ortamlarda yaymamalıyız ve buda ahlaksızlıkdır ve dünyanın her yerinde aynıdır. Belden aşağı diye halk dilinde tabir edilen şekilde kanallarda yazışmamaya özen göstermeliyiz. Erkek arasında konuşulacak konulara kanal genelinde herkesin göreceği şekilde yazmamalıyız ve aynı şekilde kadınlar arasında konuşulan konuları da kanal genelinde herkesin göreceği şekilde yazmamalıyız. Toplumumuzda ahlaki açıdan insanları kızdıracak yazılar veya konulardan bahsetmemeye de dikkat edelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir