Yüz Egzersizleri: Kırışık Önleyen 10 Yüz Egzersizi

Yüz egzersizleri nasıl yapılır? Kırışıklıkları önleyen resimli 10 yüz egzersizi faydaları ve ne işe yaradıkları da dahil bu haberimizde.

Yüz egzersizleri: Kırışık önleyen 10 yüz egzersizi sayfamızda, günlük rutin haline getireceğiniz yüz yogası hareketleri resimli ve videolu olarak anlatılmıştır.

İnsanlar vücutlarının formlarına dikkat ettikleri kadar ne yazık ki yüzlerine önem vermezler. Bunun sonucunda ilerleyen yaşlarda yüzümüzde sorunlar oluşmaya başlar. İşte kırışıklıklar başta olmak üzere yüzde meydana gelen sorunlardan kurtulmak için yapılması gereken yüz egzersizleri burada yayınlanmıştır.

Yazımızda yaşlanma karşıtı yüz egzersizleri nasıl yapılır? Kırışıklıkları önleyen resimli 10 yüz egzersizi faydaları ve ne işe yaradıkları da dahil bu haberimizde hazırlanmıştır. Yüz yogası da denilen bu basit hareketler ile genç ve sağlıklı görünüme kavuşacaksınız.

Bir uzmana göre, sadece 6 günde yüz egzersizi ile doğal olarak daha genç görünebilirsiniz. Yine aynı uzman günde iki kez 8 dakika bu egzersizleri yaptığınız da farkı siz de göreceksiniz diyor.

1. Göz açıcı yüz egzersizi

Göz açıcı yüz egzersizi

Göz kapaklarınızı bu şekilde yukarı ve aşağı doğru hareket ettirmeniz göz altı şişliklerini önler. Gözlerinizi daha büyük, genç ve dikkat çekici gösterir.

İşaret parmaklarınızı kaşlarınızın ortasına yerleştirin. Baş parmaklarınızı fotoğraftaki gibi köşelere yerleştirin. Gözlerinizi sıkıca kapatın. Baş parmaklarınızı hafifçe bastırarak dışarı doğru hareket ettirmeye çalışın. Göz çevrenizdeki kasları üstteki parmaklarınızla yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin. Baskılama ve hareketi 40 saniye kadar uygulayın.

2. Alın çizgilerini yok edici yüz egzersizi

Baş parmaklarınızı kulaklarınızın yanına kıvırarak yerleştirin ve diğer 4 parmağınızla kaşaklarınızı tutun. Kaşlarınızı yukarı kaldırmaya çalışırken parmaklarınızla alnınızı aşağı doğru hareket ettirmeye çalışın. 30 saniye bu şekilde bekleyin. Alın çizgileriniz azsa bunu günde iki kere tekrar edin. Çizgiler derinse günde üç kez tekrarlayın.

3. Göz altı morlukları ve şişliklerini önleyen yüz egzersizi

Göz altı morlukları ve şişlikleri önleyen yüz egzersizi

Bu egzersizi otururken veya yatarken yapabilirsiniz. İşaret parmağınızı göz altınızın dış tarafına doğru fotoğraftaki gibi yerleştirin. Gözlerinizle yukarı doğru bakın. Dış göz kaslarınızı hissetmeni gerekir. Yüzünü ileri ve omuzlarınızı geri doğru hareket ettir. Daha dirençli basınç için ayaklarınızla zemine baskı uygulayabilirsiniz. 40 saniye bu şekilde durun tutun. Normalde günde iki kez aşırı şişkinlik durumunda günde üç kez yapın.

4. Yanakları şekillendiren ve göz altlarındaki çukurları dolduran yüz egzersizi

İşaret parmağınızı fotoğraftaki gibi yanaklarınızın üzerine yerleştirin. Ağzınızı da fotoğraftaki gibi yapın. Üst dudağınızla dişlerinizi kapatarak gerginlik oluşturmaya çalışın. Şaşkınlık ifadenizi elleriniz sabit bir şekilde 20 kez tekrar edin.

5. Burnu genç gösteren yüz egzersizi

Burnu genç gösteren yüz egzersizi

Burnumuz yaşlandıkça değişmeye devam eder. Yüzle birlikte yaşlanır. Bu egzersiz burnunuzun da genç kalmasını sağlar. Sağ elinizin baş parmağı ve işaret parmağıyla burun kemiğinizin olduğu yeri köprü gibi tutun. Sıkıca tutarak aşağı doğru hareket ettirin. Bu sırada sol elinizin işaret parmağını üst dudağınızın üzerine yaslayarak burnunuzun ucuna koyun ve yukarı doğru hareket ettirin. Bu egzersizi 40 kez yapın. Her zaman parmağınızı burun ucunda hissetmeniz gerekir.

6. Ağız kenarlarının sarkmasını önleyen yüz egzersizi

Dudaklarınızı sıkıca kapatın ve işaret parmaklarınızı ağzınızın alt köşelerine yerleştirerek bu ifadeyi koruyun. Bunu yaparken parmaklarınızı bastırarak yukarı aşağı doğru hareket ettirin. Bu hareketi 40 saniye kadar tekrar edin. Bu hareket ağız kaslarınızı maksimum şekilde çalıştırdığı için bir ağrı duyabilirsiniz. Egzersizin sonunda dudaklarınızı bir süre açmadan kapalı tutun.

7. Ağız çevresinin daha dolgun, genç, kırışıksız kalmasını sağlayan egzersiz

Ağız ve dudak çevresi yüz egzersizi

İşaret parmaklarınızı sağ işaret parmağınız üstte, sol işaret parmağınız altta olacak şekilde üst dudağınızın üzerine fotoğraftaki gibi yerleştirin. Ağzınızı hafifçe açarak parmaklarınızı zıt yönde birbirine doğru iterek dudaklarınızı kıvırmaya, bastırmaya çalışın. Dudaklarınızda yanma hissettiğinizde 20 hızlı yuvarlak hareket yapın. Hareketi tamamladıktan sonra ağız köşelerinize hızlıca 20 kere yuvarlak şekilde hareket ettirin.

8. Dudakları dolgunlaştıran yüz egzersizi

Bu egzersiz dudakları dolgunlaştırırken, burun kenarları, ağız kenarları çizgilerinin azalmasına yardımcı olur. Üst dudağınızı üst dişlerinizin üzerine doğru ağzınızı ‘O’ yaparak fotoğraftaki gibi gerdirin. İşaret parmaklarınızı ağız köşelerinize sabitleyin. parmaklarınızı çok yavaş şekilde aşağı doğru hareket ettirin. Daha sonra bu şekilde 30 saniye boyunca aşağı yukarı doğru hareket ettirin.

9. Çene çizgilerini yok eden, sarkmalarını engelleyen egzersiz

Boyun ve çene çevresi yüz egzersizi

Bu egzersiz çene çizgilerini, sarkmalarını azaltmak veya önlemek için yapılıyor. Ağzınızı açın ve dudaklarınızı içeri doğru kıvırmaya çalışın. Üst ve alt bölgeniz gerginleşecektir.. Bu sırada sol elinizi çenenizin altına yerleştirin ve yukarı doğru iterek ağzınızı gergin bir şekilde kapatmaya çalışın. Ağız kapalı bir şekilde birkaç saniye bekleyin ve çenenizi bir kaç santim daha yukarı kaldırın.

10. Çene, boyun çizgilerinden korunmak ve azaltmak için ideal egzersiz

Bir elinizle fotoğraftaki gibi boynunuzu hafifçe tutun. Başınızı diğer tarafa çevirerek boynunuzun bir duvar gibi gergin olmasını sağlayın. Gözlerinizle yukarı doğru bakın. Diliniz burnunuza değdirmek ister gibi üstte doğru hareket ettirin. Bu ifadenizi 30 kez tekrarlayın. Aynı hareketi diğer elinizle diğer taraf içinde yapın. Omuzlarınızın üzerinden yukarı doğru bakın, yine 30 kez tekrarlayın.

Göz kenarı kırışıklıkları için yüz egzersizi video:

Evde yapacağınız yüz egzersizleri:

 

  • Aynanın karşısında durun. Ağzınızı yanlara doğru sırıtıyormuş gibi gerebildiğiniz kadar gerin. Bir kaç saniye bu şekilde bekleyin.
  • İkinci hareket olarak dudaklarınızı burnunuza değdirecek gibi büzerek yukarı kaldırın.
  • Tekrar ağzınızı gerdirme hareketini yapın.
  • Çok şaşırmış gibi kaşlarınızı kaldırın ve ağzınızda “O” harfini çıkarın.
  • Tüm hareketleri bir kaç kez tekrarlayın.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir