Cilt Kırışıklıkları Neden Oluşur?

İster istemez bizler belli bir yaşa geldikten sonra cilt kırışıklıkları ile mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Hatta bazılarımızda çok erken yaşlarda bile bu sorun oluşmakta. Peki cilt kırışıklıkları neden oluşur hiç düşündünüz mü?

Her hastalığın bir bilimsel açıklaması olduğu gibi cildimizdeki bu değişiminde bir açıklaması elbette olacaktır. Cilt kırışıklıkları neden olur sorusu yıllardır bir çok uzmanın öğrenmek istediği ve bunu bilimsel verilerle açıklamak istediği konuların başında gelmiştir.

Bizler daha küçük yaşlardan itibaren sorunları hep gidermek yerine ötelemek yada üzerlerini kapatmak için uğraşmışızdır. Bunları da kozmetik olarak satın aldığımız çeşitli ürünler yapmaya çalışırız. Çeşitli kremler yada başka ürünler ile önleme yoluna gideriz ama herkesin başına geliyorsa demek ki bir sebepten dolayı olmaktadır.

Cilt Kırışıklıkları Neden OluşurCilt Kırışıklıkları Neden Olur?

Siz günde ne kadar su tüketiyorsunuz bilmiyorum ama bir çok kişi suyun cilt açısından faydasından habersizdir. Günde en az 2.5 litre su içmek cilt kırışıklıklarının oluşmasını önler yada geciktirir. Kısaca söylemek gerekirse su tüketiminin az olması da cilt kırışıklığı oluşumunun faktörlerinden birisidir.

Günlük makyajımızı yapıyoruz ama gece yatmadan önce silmeyi yüzümüzden çıkarmayı ihmal ediyoruz. Makyajı yüzümüzde uzun süre tutmak gözeneklerin tıkanmasına havasız kalmasına sebep olur. Çok önemli sebeplerden birisi de budur.

Az su tüketiminin yanında hava kirliliği ve çevre kirliliği de cilt kırışıklıklarının oluşmasını sağlayan faktörler arasındadır. Trafikte bir çok arabanın bulunmasıyla birlikte onların egzozlarından çıkan dumanlar ve bir çok mikrop cilt kırışıklığının tetikleyicisidir.

Küçük bir azınlık dışında bir çoğumuz beslenmemize dikkat etmiyor sağlık açısından bizlere zarar verecek gıdalardan ve zararlı ürünlerden uzak durmuyoruz. Cildimizde yağlanma oluşturacak hazır gıdaları tüketmekte bir diğer etkendir.

Awm yada insanların çok yoğun gittikleri mekanlarda en çok tüketilen içecekler kafeinli ürünlerdir. Bunun yanı sıra alkol tüketiminin çok fazla olması, sigara gibi alışkanlıklar da cilt kırışıklığının sebepleri arasındadır.

Her hastalığın olduğu gibi cilt kırışıklıklarının oluşmasında en önemli sebeplerden birisi stresli yaşam tarzımızdır. Günümüz koşullarında da stres olmadan geçirdiğimiz bir günümüz bile yoktur.

Sadece yediklerimiz içtiklerimiz yada günlük yaşantımız değil uykuya yatma şeklimiz bile cilt kırışıklıklarının oluşmasının sebepleri arasındadır. Yüz üstü uyumamaya mutlaka dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir