Emzirilen Bebekler Daha Zeki Oluyor

Son Güncelleme: 16.09.2020 01:07

Emzirilen Bebekler Daha Zeki Oluyor – Emzirilen bebeklerin daha zeki oldukları konusunda herkesin zaten bilgisi var değilmi nazlım kullanıcıları. Bu yazımızda daha değişik bir konuya değineceğiz.

Bebekler için en doğal ve sağlıklı beslenme biçimi olan emzirmenin faydaları saymakla bitmiyor. Her yılın 1 -7 Ekim tarihleri emzirme haftası olarak biliniyor.

Anneler ve anne adayları, hamilelikleri süresince dünyaya getirecekleri bebekleriyle ilgili birçok plan yaparlar, hayaller kurarlar. Şüphesiz ki hepsinin tek bir dileği vardır. Sağlıklı bir Bebek sahibi olmak. Bununla ilgili okurlar, araştırırlar, çeşitli endişeler taşırlar. Çocuk sahibi olmanın getirdiği büyük sorumluluk zaman zaman anneler için sıkıntı yaratabilir. Uzmanlar Bebek dünyaya geldikten sonra mümkün olduğunca çabuk emzirilmeye başlanması gerektiğini sürekli hatırlatıyor. Emzirme bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimine sayısız faydalar sağlıyor.

Emzirme haftası nedeniyle bir açıklama yapan DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü uzmanlarından Klinik Psikolog Açelya Şahin Fırat, emzirmenin psikolojik olarak da çok fazla önem taşıdığına dikkat çekiyor ve konu ile ilgili görüşlerini şöyle belirtiyor:

“Anne olmaya karar verdiğiniz andan itibaren dünyaya getireceğiniz bebeğiniz ile ilgili planlar yapmaya ve çeşitli endişeler yaşamaya başlarsınız. Emzirme, bebeğinizin ruhsal yapılanmasında en önemli dönem olan ilk altı ay içinde sağlıklı bir psikolojik yapı oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan sayısız araştırma, ilk altı ayda annesi tarafından beslenme ve bakım ihtiyaçları karşılanan bebeklerin gelecekte psikolojik bozukluk geliştirme olasılığının daha az olduğunu kanıtlanmaktadır.”

Bebeğin sadece midesi memeyi aramaz, yani onu doyuran yalnızca anne sütü değildir. Emzirme sırasında yaşanan ‘duygusal doyum ve bedensel temas’ bebeğin en önemli ihtiyaçlarındandır. Doğum sonrası depresyon yaşayan annelerin bebekleri bu bakımdan biraz şansızdır. Anne bebeği kabullenmekte zorlanır, hatta zaman zaman bebeğini emzirmeyi reddeden annelere rastlanır. Bu durumda çevredeki diğer kişiler bebeğin bakımını üstlenir. Ancak sadece fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanması yeterli değildir.

Bebeğinizin ‘güvenli bağlanma’ geliştirebilmesi için ‘Annem benim ihtiyaçlarımı karşılayabiliyor’ inancına bağlıdır. Dolayısıyla ilk dönemlerde Bebek her istediğinde meme verilmelidir. Bebeğiniz yeni doğan döneminde 8-10 öğün emmek isteyebilir. Büyüdükçe bu sıklık azalacaktır.

Emzirmenin fizyolojik ve ruhsal yararlarının yanında zihinsel becerilerin gelişimi açısından da önemi büyüktür. Son yıllarda yapılan araştırmalar, ilk altı ayda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin ‘akademik yaşamda anne sütü almayan bebeklere oranla daha başarılı olduğunu’ göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir