Çalışan kadın erkeğe göre daha mutlu

Son Güncelleme: 14.11.2020 02:22

Yapılan araştırmaların büyük bir bölümü göstermiştir ki, çalışan kadınların çalışmayanlara göre mutluluk seviyesi oldukça fazla. Hatta Personal Group isimli şirketin Gap isimli araştırması, kadınların işte erkeklere göre daha mutlu olduğu sonucunu ortaya çıkarmış.

Çalışan kadın erkeğe göre daha mutlu. Peki neden?

Yukarıda kısaca değindiğimiz aynı araştırmaya göre, kadın çalışanların yüzde 45’i çoğu zaman mutluyken, bu oran erkeklerde yüzde 38’lere kadar düşmektedir. Çalışan kadınlar kariyer basamaklarını yukarıya doğru arttırdıkça mutluluk oranları da aynı doğrultuda artmaktadır.

Bu kısa açıklamalardan sonra, çalışan kadın neden daha mutlu sorusunun cevaplarını bulmaya çalışalım.

1. Kadınların işlerine odaklanma seviyeleri erkeklere göre daha yüksektir.

Yapılan araştırmalar, kadınların işlerine erkeklerden daha fazla odaklandıklarını göstermiştir. Bunun sonucunda da kariyerlerinde daha hızlı yükselme yakaladıkları ve işlerini daha çok sevmelerine sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

2. Kadınların iş konusunda beklentileri erkeklere göre daha düşüktür.

Kadınların erkekler kadar aşırı hırslı olmadıkları, refah kavramlarının erkeklere göre daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

3. Kadınlar herhangi bir işi olduğu için mutluyken, erkekler genelde işlerini beğenmezler.

Kadınlar, iş konusunda erkeklere göre daha az seçicidirler ve herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmak onlara göre mutluluk sebebidir. Erkeklerde durum böyle değildir.

4. Kadınlarla aynı başarıyı yakalayan erkeklere göre, kadın daha ön plana çıkmaktadır.

Yapılan iş ne olursa olsun, kadın başarılı olursa bu zafer olarak adlandırılırken, erkek için bu başarı sıradan kabul ediliyor.

5. Aynı çalışma ortamında, kadınlar erkeklere nazaran daha bir hevesle işlerini yaparlar.

Yapılan araştırmalara göre, kadınların yüzde 44’ü erkeklerin ise yüzde 35’i işlerini daha bir hevesle yaparlar. Bu sonuç şirket sahibi olan kadınlar içinde geçerliyken, erkeklerin sabah işyerine gitme istekleri oldukça düşüktür.

6. Kadınlar erkeklere göre daha verimli çalışırlar.

Çalışma şekli ne olursa olsun, yapılan araştırmalar kadınların erkeklerden daha verimli çalıştıklarını ortaya koymuştur.

Puan ver ve yorum yap

Ortalama puan 0 / 5. Kullanılan oy: 0

Bu yazıya ilk puan veren siz olun.

Bir Yorum

  1. bu makalenin yazarına sorulmalı,acaba çalışan bir kadının ev hanımı olan bir kadının eşi ile sınırsız zaman geçirmesi hangi kadını mutlu eder? biri çalıştığı için mi mutlu yoksa ….. diğeri eşini başkasıyla paylaşmak zorunda olduğu için mutlu mu olsun? bu yazar bu konuyu da araştırsın çok ilginç sonuçlar çıkabilir, kendisi de anketi doldursun bir kadın olarak tabii….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir