Çalışan kadın daha mutlu

Son Güncelleme: 04.09.2020 08:50

Çalışan kadın daha mutluymuş hanımlar. Bunu aklınızın bir kenarına yazın çünkü evde beklemek ve her zaman ekonomik özgürlüğün erkeğin elinde olması durumları kadını olumsuz etkiliyordur bence.

Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behice Erci, ev kadınlarının, çalışan kadınlara oranla evliliklerinden daha az memnun olduklarını söyledi.

Erci,kız çocuklarının eğitiminin önemine dikkati çekerek, ebeveynlerin, özellikle kız çocuklarının geleceğini düşünerek en iyi şekilde eğitim almaları için imkanlarını seferber etmesi gerektiğini vurguladı.

Yaptıkları bilimsel bir çalışmada çalışan kadınların, ev hanımlarına oranla evliliklerinden daha fazla memnun olduklarını belirlediklerini anlatan Erci, “495 kadınla yaptığımız araştırmada ev kadınlarının, evliliklerinden daha az memnun olduklarını belirlemiştik” diye konuştu.

Bunun altında çeşitli nedenler olduğunu ifade eden Doç. Dr. Erci, şunları söyledi, “Ev hanımlarının evliliklerinden memnun olmamalarının nedeni; evlilik beklentilerinin karşılanmamasıdır. Fakat çalışan kadın hem evde hem daha üretken olduğu başka alanlarda uğraş veriyorlar. Bu da evliliklerinde daha mutlu olmalarını sağlıyor. Kadının çalışması, gerek ruh gerekse beden sağlığı açısından da çok önemli. Çalışan kadının, kapasitesi arttığı, üretken olduğu, isteklerini kabul ettirebildiği ve maddi bir kazancı olduğu için yaşam sevinci daha fazla.”

Yapılan bir başka bilimsel araştırmada da ev kadınlarının ruhsal problemlerinin daha fazla olduğunun belirlendiğini sözlerine ekleyen Erci, “Çalışan kadın üretmenin sevincine yaşıyor. Bu da evlilikteki memnuniyeti artıyor” dedi.

Bir Yorum

  1. bu makalenin yazarına sorulmalı,acaba çalışan bir kadının ev hanımı olan bir kadının eşi ile sınırsız zaman geçirmesi hangi kadını mutlu eder? biri çalıştığı için mi mutlu yoksa ….. diğeri eşini başkasıyla paylaşmak zorunda olduğu için mutlu mu olsun? bu yazar bu konuyu da araştırsın çok ilginç sonuçlar çıkabilir, kendisi de anketi doldursun bir kadın olarak tabii….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir