Depilasyon Nedir

Reklamlar

Depilasyon Nedir ve Nasıl Yapılır

İnanın epilasyon duymuştum ama ilk defa depilasyon duyuyorum. Sizler için araştırdım ve ne anlama gelir öğrenmeye çalıştım. Ha okudum biraz bizim evde yaptığımız uygulamalara depilasyon deniyor arkadaşlar. Mesela traş etmek, tüy dökücü krem kullanmak gibi şeylerin adına deniyor.

depilasyonİstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan ağda cımbız gibi klasik yöntemlerin epilasyona uyarlanmış haline iğneli ya da lazer epilasyon denir. Yalnızca deri üzerinden kıl köküne dokunulmadan kıl ve tüylerin temizlenmesine depilasyon denir. Depilasyon basit tabirle ağda ya da cımbız gibi klasik yöntemlerin epilasyon aleti ile uygulanmasıdır.

Kısa süreli depilasyon yöntemleri
Depilasyonda kısa süreli yöntemler Traş, jilet, tüy dökücü kremler ve losyonlar kullanılarak yapılan tüy yoketme yöntemleridir. Bu tip yöntemlerde kıl kökleri alınmadığı için tüyler 2-3 gün sonra tekrar uzar ve yeniden işlem yapmanız gerekir. Kısa süreli depilasyonun en büyük dezavantajı zaman kaybıdır. Avantajı ise acısız olmalarıdır. Bu yöntemde tüy dökücü kremler kökleri yoketmez yüzeyece uygulanan krem bekletildikten sonra spatulası ile sıyrılarak atılır bu yöntem kısa sürelidir. Ayrıca jilet kullanılarak tüy almada cilde zarar verebilirsiniz.

Depilasyonda uzun süreli yöntemler
Uzun süre tüysüz bir cilt istiyorum diyenler acılı da olsa uzun süreli depilasyon yöntemlerini tercih edebilirler. Uzun süreli yöntemde en sık kullanılan yöntem ağdadır. Ayrıca iplik ve cımbız uzun süreli depilasyon yöntemleri arasındadır. Ilık ağda (Şeker Ağda), sir ağda, iplik, cımbız ile yapılan işlemlerdir. Bu yöntemlerde kıllar kökü ile alındığı için daha uzun süreli işlemlerdir. Depilasyon (Ağda) yöntemlerinde en uzun süreli yöntem sir ağda işlemidir, sir ağda çam ağaçlarından elde edilen reçineden yapılan bir ağdadır ve şeker içermediği için kıl köklerini beslemez, profesyonellerce salonlarda uygulanabileceği gibi ayrıca her bayan tarafından da rahatlıkla evde yapılabilir.
Cımbız ve evde kullanılan epilatörler kılı kökü ile birlikte alan göreceli uzun süreli yöntemlerdir. Epilatörler ve cımbızda kılın kökü ile birlikte alınması önemlidir, kıl kırılarak alınırsa hem daha sert çıkar hemde batık riski artar. Bu yüzden özellikle tercih edilen cımbızların uzun ömürlü olması ve körelmemesi önem taşımaktadır.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.