Ayak bakımı nasıl yapılır?

Vücudumuzun her organı önemli olduğu gibi ayaklarımızda sağlığımız için çok önemlidir ve bakıma ihtiyacı vardır. Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımıza yapacağımız ayak bakımı nasıl olmalı bu yazımızda kısaca sizlere anlatmaya çalışacağız.

Sabah evden çıkarken giydiğimiz ayakkabılarımız işten eve gelene kadar tüm gün ayaklarımızı havasız bırakmakta ve bunun sonucunda da ayaklarda çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Peki neler yapmalıyız da tüm bedenimizin ağır yükünü taşıyan ayaklarımıza iyi gelsin? Çok basit tekniklerle kısa süreler içerisinde ayak bakımınızı yapabilir ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.
Ayak bakımı nasıl yapılır?

Ayak bakımı nasıl yapılır?

  • Parmak araları da dahil ayaklarınızı her gün su ve sabunla güzelce yıkamalısınız ve yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın.
  • Tırnaklarınızı sakın el tırnakları gibi düz ve kısa kesmeyin. Keskin kenarları yumuşatmak için tırnak törpüsü kullanın.
  • Kuru ayaklar çeşitli hastalıkların habercisidir o yüzden lütfen losyon ile her gün nemlendirin.
  • Ayaklarımıza giydiğimiz çorapların temiz olmasına ve kuru olmasına dikkat edin.
  • Tek ayakkabıyı ile aylarca yıllarca kullanmayın. En az iki ayakkabınız olsun ve bir kaç günde bir ayakkabıları değiştirip giyin.
  • Ayakkabı alırken deri veya kanvas ayakkabı olmasına özen gösterin.
  • Talk içeren ayak pudrası kullanın, mısır nişastası içeren toz kullanmayın.

Bebeklerin en az %95’i sağlıklı ayaklarla doğarken, erişkinlerin sadece %40’ının ayaklarıyla sorunu yoktur. Hareketsizlik, aşırı kilo, önemsememe, uygun olmayan ayakkabı seçimleri ve bazı kronik hastalıklar ayak sağlığımızı olumsuz yönde etkiler.

Sağlıklı bir ayakta ayak bileğinden başlayarak parmaklara kadar tüm kemik ve yumuşak dokuların, eklem ve bağların oluşturduğu karmaşık yapının uyum içinde sorunsuzca çalışıyor olması gerekir. Ayaklarda var olan statik düzensizliklerin dizlerde, tüm omurga sisteminde hatta baştaki ağrıların meydana gelmesinde rol oynadığı bilinen bir gerçektir.

Yeterince kontrole alınamamış diyabet gibi sistemik hastalıklar nedeniyle çok ciddi sinir ve damar bozuklukları gelişebilir. Bu bozuklukların bir sonucu da aşırı basınç altında kalan ayaklarda ortaya çıkan yaralardır. Daralan ve yapısı bozulan damarlar yeterli oksijen taşıyamadıklarından yaraların iyileşmesi de çok zordur.

Ayaklarımız önemlidir. Çünkü ayaklarımız gündelik yaşamda uzun yollar kateder. Normal günlük aktivitesini sürdüren bir insan günde ortalama 10.000 adım atar. Yani bir yıl içinde neredeyse Dünyanın çevresini 5 kere dönecek kadar yürür.

Çünkü ayaklarımız uyku dışında vücudun tüm yükünü taşır. İnsanoğlu ayağa kalktıktan sonra her bir ayağa düşen vücut yükü 2 katına çıkmıştır. Her ne kadar bir ayak, 28 kemik ve kemikçiğin çok sayıda bağla birbirine tutturulduğu harika bir yapıya sahipse de, birçok zaman taşıyabileceği yükten fazlasıyla baş etmek zorunda kalır.

Çünkü ayaklar birçok sorunu biz fark etmeden yaşar. Ayaklarımız cefakar dostlarımızdır, uzun yıllar kendilerine çektirdiğimiz sıkıntılara inatla ve sessizce direnirler. Ta ki ilgisizlik ve dayanma sınırlarını aşan baskılara maruz kalıp kendilerini korumaya almak amacıyla değişime uğrayana kadar.

Ayaklarıma bakımı nasıl yapmalıyım?

Ayaklarınızı ılık, sabunlu su ile yıkayın. Bu işlemi yaptıktan sonra soğuk su ile durulayıp, havlu ile parmak araları dahil ayağınızın her yerini iyice kurulayın. Daha sonra nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Ayak tırnaklarınızı düz değil, yuvarlak kesmeye çalışın. Tırnaklarınızın yanında bulunan etleri ise kesinlikle kesmeyin. Bu uygulama tırnaklarınızın daha çok uzamasına neden olur.

İlgili Makaleler

Ayaklarınıza ponza taşı ile masaj yapın. Ponza taşı, masaj yaparak uygulandığında nasır görünümünü yok eder, ayaklarınızı temizlemede de size yardımcı olur. Ölü derilerin vücudunuzdan atılmasını ve cildinizin rahat nefes almasını sağlar. Bu uygulamalardan sonra ayağınızın bir süre sıcak suda kalması derinizin yumuşak kalmasını sağlar.

Ayak bileğinizden başlayarak dize doğru masajlar yapın. Bu masaj kan dolaşımınızı düzenler ve ayaklarda oluşan şişmeleri, ağrıları yok eder.

Yatmadan önce ayaklarınıza süreceğiniz nemlendiricilere dikkat etmelisiniz. Parmak aralarına kaçırmamaya özen gösterin çünkü nemli kalan bu bölgelerde mantar oluşumuna neden olmaktadır.

Yatmadan önce, ayaklarınıza yoğun bir krem sürün ve üzerine pamuklu bir çorap giyin. Uyandığınızda ayaklarınızın bir pamuk gibi yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Bir Yorum

  1. Bu yazıyı uzun zamandır arıyordum bukadar açık bir konuyu ilk defa sizde buldum teşekkür ederim..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir