Göz ve Alın Jimnastiği

Göz ve Alın Jimnastiği Hareketleri

Gözlerimiz ve alnımız için yapılması gereken jimnastik hareketleri nelerdir ve göz ve alın jimnastiği nasıl yapılır bu yazımızda detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Göz ve alın jimnastiği yapmak için aşağıda vereceğimiz önerileri dikkatlice okuyup vede uygulayınız arkadaşlar. Daha sonra sizlere yüz ve boyun jimnastiği hareketlerini anlatacağız. Buyurun

• Gözlerinizi kapayın. Gözünüzü çevreleyen kasları iyice büzerek göz kapaklarınızı sıkın. Bu egzersiz, kaşların başlangıç yerinin sarkmasını, göz kapaklarının düşmesini, şişkinlikleri önle­mek için çok yararlıdır.

• Deriyi tam yerinde tutmak için, iki par­mağınızı şakaklarınıza dayayın. Gözlerinizi 10 kez arka arkaya ve kuvvetle açıp kapayın. Bu egzersiz göz kapağı kaslarını çalıştıracaktır.

• Başınızı hiç kımıldatmadan ve iyice dik olarak tutun, iki gözünüzle, elinizden gel­diğince sağa bakın. Bu durumda bir kaç saniye bekleyin. Aynı işlemi, sola bakarak tekrarlayın.

• Göz altlarındaki torbaları ortadan kaldı­rarak alt göz kapağını hafifçe kaldıran, üsl göz kapağını da aşağıya doğru indiren bir hareketle göz kapaklarının çevresini kasın.

• Baş parmağınız ve parmak uçlarını? bir­birine yapışık olarak ve saç çizgisine değecek biçimde ellerinizi alnınıza koyun. Saçın derisini bastırın ve itin. Sonra bırakın eski durumuna gelsin.

• Alın hareketleri yapmamaya mümkün olduğunca özen gösterin. Yüzün bu bölümündeki yatay ve dikey kırışıklıklar, genellikle, anlam ifade eden kırışıklıklardır; yani bu kırışıklıklar kontrol­süz mimikler tarafından oluşturulurlar.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir