Doğal Güzellik İksirleri

Doğal Güzellik İksirleri

Güzellik için yapılmayacak şey yoktur ama bizden öncekiler güzellikleri için neler yapıyorlardı acaba arkadaşlar. Mesela cilt kırışıklıkları için, yüz için, ayaklar eller için, saçlar için ve hatta dudaklar için neler yaptıklarına bakalım.

Cilt kırışıklıklarına karşı, birkaç damla limon suyu ile zeytinyağını karıştırıp gece yatmadan yüzünüze uygulayınız. Haftada bir tekrar ediniz.

Yüz Maskesi

1/2 çorba kaşığı zeytinyağını, 1/2 çorba kaşığı su ile 1 çorba kaşığı kili karıştırın. Bu karışımı fırça ile sürün. Maske kuruduktan sonra, ılık su ile yüzünü durulayın. Gül suyu ile nemlendirilmiş pamukla yüzünüzü silip toniğinizi sürünüz.

Sert Pürüzlü Dirsekler

Bir limonu yarıya kesip her iki yarıya zeytinyağı dökünüz. Dirseklerinize limonları sürerek dinlendirirken 10 dk. boyunca rahatlayınız.

Kuru, Çatlamış ve Kırmızı Eller

Zeytinyağını mikrodalgada ısıtınız. Dikkatli olun: Yağ dayanabileceğiniz kadar sıcak olmalı ancak kaynamamalı. Ellerinizi 15 -20 dk. yağ içinde bekletiniz.

Yumuşak Eller

Bir kaşık dolusu şeker ve zeytinyağını karıştırıp ellerinize masaj yapınız.

Tırnaklar

İlgili Makaleler

Tırnaklarınızın kırılmaması için tırnaklarınızı haftada bir, ılık zeytinyağı içinde 10 dk. bekletin.

Dudaklar

Soğuktan dudakların çatlamaması veya çatlamış dudakları yumuşatmak için dudaklarınızın üstüne hafifçe biraz zeytinyağı sürünüz.

Saç Bakımı

Bu bakım saç kırıklarını gidermeye, kepekleri yok etmeye ve saçınızın daha parlak, ipeksi ve canlı olmasına yardımcı olur. Birkaç çorba kaşığı zeytinyağıyla saç diplerini nazikçe ovunuz. Saçınızı plastik bir duş bonesi ile örtüp 30dk. Veya daha fazla bekleyin. Daha sonra şampuanla temizleyin. Saç dökülmesini önlemek için, 1 yumurta sarısı ve zeytinyağı karışımını saç diplerine sürerek 1 sa. bekletilip yıkayıp bu karışım arada tekrarlayınız.

Banyo

Cildinizin beslenmesi, nemlenmesi ve yumuşaması için banyo suyunuza birkaç kaşık zeytinyağı ekleyiniz.

Ayaklar

Yorgun ayaklar için banyo sonrasında eşit ölçüdeki zeytinyağı ve limon suyu ile 10 dakika ovuşturunuz.

Eller

Yatmadan evvel ellerinizin üzerine bol miktarda zeytinyağı sürüp, beyaz pamuklu eldiven giyip sabah kadar bekletiniz.

Gergin Çizgiler

Vücudunuzu gergin çizgilerden kurtarmak için saf hindistancevizi yağını 1/4 fincan zeytinyağı ile iyice karıştırıp çizgilere sürünüz. Limon suyu ile temizleyiniz. Daha sonra bu karışımı tekrar ediniz. Çizgiler yok oluncaya kadar her gece uygulayınız.

Cilt Nemlendiricisi

Eğer gerçekten çok kuru bir cildiniz var ise, normal bir saç kremi alıp içine zeytinyağı ekleyiniz. Saç kreminin alkol içermediğinden emin olunuz. İyi nemlendiricilerden daha çok işe yarar, daha güzel kokar ve daha ucuzdur.

Cildi yumuşatmak için zeytinyağıyla tuzu eşit oranda karıştırıp bütün vücuda masaj yaptıktan sonra yıkayınız.

Taze nanenin ışıltısı

Bir avuç kadar taze nane yaprağını 1 orta boy kahve cezvesinde kaynatın. İndirin ve ılıtın. Çay süzgecinde süzdükten sonra bir elmayı rendeleyin ve içine atın. Bu karışımı yüz ve boynunuza masajla yedirerek uygulayın. 15 veya 20 dakika uzanıp dinlenin. Daha sonra yıkayın. Bu işlem ile yüzünzoeki yorgun ve mat görünüm gider ve ışıltılı bir görünüm kazanır. Az uyuduğunuz günlerin sabahında da bunu yapabilirsiniz

Doğal yağlarla gençlik elde edin

Cilde kadifemsi bir yumuşaklık ve ışıltı kazandırmak, kırışıklıkları hafifletmek için ekstra doğal bakım uygulamakta yarar var. Doğal cilt bakım yağı veya nar çekirdeği yağı ile yaşlanmayı durdurabilirsiniz. Yaşı 25′in üzerinde olan herkes tabiatın nimeti olan bu doğal yağlarla, özellikle nar çekirdeğinden elde edilen cilt yağı yardımı ile bakım uygulamalı.

Sivilceyi önlemek

Burada yine o üç süper ürün var: Üçü de hem ergenlerin hem de sivilce ile sürekli başı dertte olanların dostu. Bal, süt ve limon suyu. Bir kaba bir kaşık limon suyunu, bir kaşık balı koyun. Yarım çorba kaşığı da sütü ilave edin. Karışımı yüzünüze ve boynunuza yedirin. Bal, limondaki maddelerin ciltte daha iyi nüfuz etmesini sağlar.. Limonun içeriğinde cildin yağ salgısını dengeleyan maddeler var. Bu nedenle bu işlem sivilceleri önlüyor.. Eğer sivile çıkmaya eğilimli bir cilde sahipseniz bu maskeyi 10 günde bir yapın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir