Kardeşlik Sözleri

En güzel kardeşlik sözleri 2020, kardeşlik ile ilgili sözler sayfamızda ülkemizin içinde bulunduğu zor durumları aşmamız için ihtiyacımız olan tek şeyi bizleri birbirine bağlayan değerlerimizi birlik içerisinde olmamızı sağlayacak durumları anlatan mesajları bulabilirsiniz. Ayrıca kısa demişiz ama bazende uzun olanları bulabilirsiniz arkadaşlar.

Bu konuda yazacak daha çok şey var ama sadece şunu söyleyeyim. Çok arkadaşınız, yüzlerce tanıdığınız olabilir ama onların arasından birisi sadece bu sözleri hak edecek şeyleri size hissettirir. Gerisi hikayedir arkadaşlar.
Kardeşlik Sözleri

Kardeşlik Sözleri

“Müminin mümine bağlılığı, taşları birbirine kenetli duvar gibidir” buyuran Resul-i Ekrem ( bu kenetlenmeyi göstermek için iki elinin ) parmaklarını birbirine geçirdi. ( Buhari )

Kardeşlik sözlerde biten bir cümle değil kalpte atan bir sevgi çemberi olmalıdır.

İyi hareketler güzel davranışlar kardeşlik bağlarının temellerini atar.

Kardeşlik son bulmayan arkadaşlıktan doğar.

Gerçek kardeşlik her zaman birbirini kollayan kardeşliktir.

Bu dünyadaki herkes kardeştir, önemli olan o kardeşlik bağını bulmaktır.

“Bizim esas zenginliğimiz; beraber dua edip beraber amin dediğimiz dostlarımızdır.”

En güzel kardeşlikler birbirinin hakkında fesat düşünmeden yaşayan müminlerin arasındaki kardeşliktir.

İlgili Makaleler

Ey Allah(c.c)’ın kulları, kardeş olunuz. Buharî, MüsIim

Dost için sırtımı köprü yapmaya hazırım ben; yeter ki temiz kalpleri taşıyan ayaklar geçsin üstümden.

“Kişi dostuna küser, düşmanına değil. Küsmesi bile ‘sana değer veriyorum’ mesajı taşır.”

Duygular vardır anlatılamayan, sevgiler vardır kalplere sığmayan, dostluklar vardır hiçbir şekilde yıkılmayan, bazı insanlar vardır asla unutulmayan.

Hani yalan söylemeye başlarsınız ve en iyi arkadaşınız durumu fark edip size katılır ya, paha biçilemez.

Baki dostluklar adına nice dilekler vardır. Ölümün dahi ayrılık sayılmadığı gönüller vardır. Mesafeler araya set çekmişse ne çıkar. Sevgide birleşen yürekler vardır.

İnsanın içini dökmeden edemediği dakikalar olur. Bir dost, bu dakikalarda erişilmez bir değer kazanır.

Kardeşliğin kolları dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur. Gel seni bir kucaklayayım ya? Canım kardeşim benim.

Mesela ben espri yaptıysam kankam gülmek zorunda. Şakam kötü olsa bile gülmeli. Sonuçta kankam. Ne dersem gülmeli.

Dost dediğin deniz kenarındaki taşlara benzer, önce birer birer toplarsın, sonra yavaş yavaş atmaya başlarsın. Fakat bazılarını atmaya kıyamazsın, sen atmaya kıyamadıklarım-dansın.

Güneşe bağlandı korkuyla önce insan. Sonra ateşe, suya. Ay battı su kurudu gün blttl.. Sevgi kardeşlik dostluktu sonsuz olan. Can dostuma.

Dostluklara mesken Bu yürek aşklara değil, Sevgilinin gözlerine değil dostun sözlerine, selamına merhabasına muhtaç bu yürek, merhaba ey dost bu gece de yürektesin.

Üç şey kardeşlik sevgisini safileştirir: Selam vermek, mecliste yer vermek, sevdiği isimle onu çağırmak. Hz. Ömer

Dostlar arasına hasret uçurumu girdiğinde, yıldızlarla vuslat köprüsü kurduk yürekten yüreğe. Gönlümüzün hasret günlüğüne unutmayı ve unutulmayı hiç yazmadık.

Hani böyle en yakın arkadaşınızla mimiklerinizle konuşursunuz. Sizden başka kimse bir şey anlamaz ya? Çok seviyorum o durumu.

Sakın üzmesin seni karşılıksız sevgiler bağrına taş basarsın acılar bir gün diner giden gitsin aldırma yangınlarda söner sakın bakma arkana krallar önde gider.

Dağıldıktan sonra bile aynı yöne gittiğinizdir dostun. Kardeşler zorunlu arkadaştır, arkadaşlar ise seçilmiş kardeşlerdir.

Bizim ömrümüzde ırmaklar vardır, sularında hayallerimizi yüzdürdüğümüz. Bizim ömrümüzde dostlarımız vardır, günlerimiz ayrı geçtiğinde üzüldüğümüz.

Gül kokusu akşamlarda dost hasreti yaşadık belki yeri geldi ayrılıklara ağladık ama kalbimizde yaşattığımız dostluğumuzu asla unutmadık.

Evet Kardeşim! Gülmek varken surat asmak niye, güldürmek varken ağlatmak niye, güzel sözler söylemek varken kalpleri kırmak niye? Hayat çok kısa arkadaşım ve bu dünyadaki hiç bir şey kırılan
kalplere değmez.

Yürek umutlara gebe olduğundan beri, kardeşler ayrılıklara yenik düşmedi. Gönlümüz dar ağacındayken bile, küsüp kardeşlerimizi sevmeyi unutmadık biz!

Kardeşine gülümsemen, iyiliği emredip kötülükten sakındırman, yolunu şaşıranlara yol göstermen, yol üzerinde eziyet veren diken, kemik gibi şeyleri kaldırman, senin su kabından onunkine boşaltman sadakatıdır. Terğlb

Kuşkusuz ki dostlar her şeyden önce gelmeli… Herkes gidince onlar kalıyor, seni kendine getirmek için çaba sarf ediyor. Kimsenin umurunda değilken onlar senin için üzülüyor, yanında oluyor her daim.

Nasılsın sorusuna, kötüyüm diyebildiğiniz insanları önemseyin. Onlar yüreklerinizi açabileceğiniz insanlardır. Ben dostlarımı ne aklımla, ne de kalbimle severim. Olur ya kalp durur, akıl unutur. Ben dostlarımı ruhumla severim, o ne durur ne unutur.

Kardeşlik Mesajları

Çok önemli bir konuya değindiğimizin farkındayım çünkü şu anda dünyada bulamadığımız ender nitelik ve özelliklerden birisi bu arkadaşlar. Neden bu konuya girdiniz derseniz kardeşlik ile ilgili mesajlar önemli bence dostlar.

Bu yazımızda özellikle bizler için önemi çok büyük olan akrabalığımız olmasa bile diğer insanlara karşı iyiliğimizi kardeşimize nasıl davranıyorsak onunla eşit kılan bir şekilde kardeşlik mesajlarını hazırladık.

Senin gerçek kardeşin, daima yanında bulunan ve sana faydalı olmak için zarara katlanan, zamanın felaket ve musibetleri ile karşılaştığın zaman ne pahasına olursa olsun yardımına koşandır.

Arada bir piyasadan uzak duracaksın ki kimin ne olduğunu kimler kardeş kimler kalleş öğreneceksin.

Dostluk yüreğindeki acıyı paylaşmaksa, ağladığında sıcacık bir kucaksa, gerektiğinde ateşe atlamaksa dünya durana ve bu can ölene dek dostunum ve kardeşinim.

Kardeşim beni vur öldür parçalayıp göm fakat lütfen benim bilmediğim bir nedenle benimle konuşmamazlık yapma. Sende gitme. Çünkü sana esrardan çok ihtiyacım var.

Dostluğun kolları bir yere kadar uzanır, kardeşliğin ki kalplere kadar…

Dost dediğin kardeşim dediğin iki yerde belli olur. Düğünde halaya, cenazede tabuta omuz verdiğinde…

Öyle değil işte canım kardeşim! Düşman kör nişancıdır da, dost bilir nereden vuracağını.

Kardeştik. Biz iki kardeştik can ver deseler ölendik, sürmeli gözlerde badem kekik kokan dağlarında koşan el ele verdik mi gökyüzünde uçan kuş yeryüzünde çocuktuk…

Gerçek dost yanlış yaptığında seni uyaran, sonrasında ise koruyan kişidir. Yaptığın yanlışı herkese duyuran değil.

Dostluk çukurda biriken yağmur suyu değil ki güneş vurunca kurusun. Bizim dostluğumuz deniz misali bulaşırsa da yağmur misali geri döner. İyi ki varsın.

Yükü kardeşlik olanın beli bükülür ama gönlü bükülmez.

Kardeşliğin kolları dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur. Gel seni bi kuçaklıyayım yaa? Canım kardeşim benim..

Düştüğünüzde yanınızda olanlara iyi bakın ki kalkınca kimle yürüyeceğinizi iyi bilesiniz…

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür! Bir orman gibi kardeşçesine!

Dost, bazen annen bazen baban bazen eşin bazen kardeşin olabilir. Gerçek dost hata bile yapsan seni terketmeyendir.

Gözünden akan yaşa ortak olacak kaç kişi var ki kardeşten başka.

Kardeşlik, düşmesin diye tutmak, kardeşlik, bırakmayacağını bilerek dayanmaktır.

Gerçek dostlar asla bırakmaz. Ne yaparsanız yapın.

Gördüğünüzde size Allah(c.c)’ı hatırlatan, konuştuğunuzda bilginizi artıran, ilmiyle de size ahireti hatırlatan, sizin için en hayırlı arkadaştır. Hz. Muhammed(s.a.v)

Kardeşlik son bulmayan arkadaşlıklardan doğar.

Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsa da dostluğumuz aynı gökyüzünü paylaştığımız sürece dostuz!

Dost diyebilmek. Dost diye bilmek. İkisi çok ayrı.
Kardeşlik Sözleri Resimli

Kardeşlik İle İlgili Sözler

Müslüman Müslümanın kardeşidir, onu terk ve ihmal etmez. (Hadis-i Şerif)

Kimi kardeşin olarak görüyorsan ya ona benze yada kardeşin gibi gördüğün insanı kendine benzet ki görenler sizden örnek alsın.

Ey Allah(c.c)’ın kulları, kardeş olunuz ( Buhari, Müslim )

Din kardeşinin ayıbını örten kimsenin, Allah(c.c) Teala dünya ve ahirette kusurunu örter. (Hadis-i Şerif)

En güzel Kardeşlikler Birbirinin Hakkında fesat Düşünmeden Yaşayan Müminlerin Arasındaki Kardeşliktir.

Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik; ama bu arada çok basit bir sanatı unuttuk: Kardeş olarak yaşamayı. (Martin Luther King)

Kardeşinle mücadele etme, onunla alay etme, ona verdiğinden sözden dönme. (Hadis-i Şerif)

Kardeşlik sadece kan bağı ile olmaz. Din bağı da kardeşliğe en açık örnektir.

Hiçbiriniz kendi nefsi için istediğini (mümin) kardeşi için de istemedikçe tam mümin olamaz. ( Buhârî, Müslim )

Allah(c.c) için sevişen iki kardeş buluştukları zaman, biri diğerini yıkayan iki el gibidir. Ne zaman iki mümin bir araya gelirse, Allah Teala, birini diğerinden faydalandırır. (Hadis-i Şerif)

Şüphesiz müminler (dinde) birbirinin kardeşidirler. O halde (dargın olan) kardeşlerinizin arasını bulup barıştırın. Hucurât: 10

– Kardeşinle mücadele etme, onunla alay etme, ona verdiğin sözden dönme (veya üstesinden gelemeyeceği bir şeyi vadetme) Tirmizî

– Müslüman, Müslümanın kardeşidir; ona hıyanet etmez, yalan söylemez ve onu sahipsiz bırakmaz Müslümanın her şeyi; ırzı, malı, kanı Müslümana haramdır Takva işte burada kalptedir. Bir kişiye, Müslüman kardeşine hakaret etmesi, kötülük olarak yeter Buhârî, Müslim

– Ey Allah(c.c)’ın kulları, kardeş olunuz Buhârî, Müslim

– “Mü’minin mü’mine bağlılığı, taşları birbirine kenetli duvar gibidir” buyuran Rasûl-i Ekrem (bu kenetlenmeyi göstermek için iki elinin) parmaklarını birbirine geçirdi. Buhârî

– Müminler birbirini sevmede, birbirine acıma ve şefkat gösterme hususunda bir vücut gibidir Vücudun bir uzvu rahatsızlanırsa, diğer uzuvlar da uykusuzluk ve ateş ile onun acısına ortak olurlar Buhârî, Müslim

– Müslümanların derdiyle ilgilenmeyen onlardan değildir Buhârî, Müslim

– Hiçbiriniz kendi nefsi için istediğini (mümin) kardeşi için de istemedikçe tam mümin
olamaz Buhârî, Müslim

Mümin, mü’minin aynasıdır; onda bir ayıp gördüğünde onu düzeltir. Edebü’l Müfred

– Mümin, kardeşinin aynasıdır; ve mümin mü’minin kardeşidir, onun zarar ve ziyana uğramasını, helakını önler, arkasında da onu çevreleyip korur ve ihtiyaçlarını görür. Ebû Dâvud, Edebü’l Müfred

– Kardeşliğin mazeretini kabul etmeyen kimseye, aşarcıların haksızlıkla aldıklarının günahı kadar günah vardır. Ebû Dâvud, İbn Mâce

– Bulunduğu mecliste, din kardeşinin aleyhinde konuşulurken ona yardım etme-ye ve onu müdafaa etmeye gücü yeterken, bu yardımda bulunmayan kimseyi Allah(c.c) Teala dünya ve ahirette zelil eder Ahmed b Hanbel, Taberânî

– Üç şey kardeşlik sevgisini safileştirir: Selam vermek, mecliste yer vermek, sevdiği isimle onu çağırmak. Hz. Ömer

– Kendinize Allah(c.c) yolunda kardeşler edinin Çünkü onlar dünya için de, ahiret için de lazımdır. Hz. Ali

– Nerede mümin varsa benim kardeşim
Davası Kur’an’sa gönül sırdaşım
Göl haline gelmiş İslam diyarı
Gülistan yapacak kanlı gözyaşım. (Kul Sadi)

– İnsanlar gurup gurup kardeş olacağına, kutup kutup cepheler oluşturuyorlar. Maruf Okuyan

– Birbirini çekemez insan ne diye?
Kinle dolmuş güzel cihan ne diye?
Allah(c.c) bir, din İslam, mümin kardeşiz;
Ben sana, sen bana düşman ne diye? (Kul Sadi)

– Her kurşun kanatır yüreklerimizi Laedri.

– Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik; ama bu arada çok basit bir sanatı unuttuk: Kardeş olarak yaşamayı Martin Luther King

Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor:
“Samimi kardeş edinmeye çalışınız ki, onlar size geniş zamanlarınızda ziynet ve şeref, belalara maruz kaldığınız zamanlarda da koruyucunuz olsunlar”

Ömer Bin Hattab (r.a) şöyle diyor:
“Dostlarla buluşmak, üzüntülerin cilasıdır”

Hz. Ali (kv) oğlu Hz Hasan (ra)’a hitaben şöyle buyurmuştur:
“Yavrucuğum, gerçek garibe, sadık dosttan mahrum bulunan kimsedir”

Kindi şöyle diyor:
“Dost, bedenen senden ayrı ise de, duygu ve düşüncede seninle bir insan gibidir”

Bazı hikmet alimlere şöyle demişlerdir:
“Fena kimselerle beraber bulunmak tehlikelidir Onların sohbetlerine devam etmek, muhalif havada denizde yolculuk yapmaya benzer; insan boğulmaktan kurtulsa bile endişeden kurtulamaz”

Bazı belagat alimleri diyor ki:
“Kötülerin arkadaşlığı, iyi insanlara olan hüsnü zannı, su-i zanna çevirir”
“İyilerin arkadaşlığını seçmek, iyi bir seçim; fenaların arkadaşlığını seçmek de kötü bir seçimdir”

Şair şöyle diyor:
“Dostluğu Allah(c.c) için olmayanın dostu, her ân ondan gelecek tehlikelere maruzdur”

Ferezdak diyor ki:
“Dost elden gidince, bedelini yerine koymak imkansızdır. Ama mal gidince, tekrar kazanmak mümkündür”

Yine bir şair şöyle diyor
“İnsanların dünyadan emelleri çoktur
Benim emelim, ancak dünyadan uygun bir dosta sahip olmaktır
Hem öyle bir dost ki, bir ruh parçalanmış da iki cisme bölünmüş gibi
Birbirimizle fikir ve ruh birliği üzere olmayı temenni ederim”

Necip Fazıl’dan bir beyit:
“O yüz, her hattı Tevhid kaleminden bir satır,
O yüz ki, göz değince Allah(c.c)’ı hatırlatır”

“En üstün ve en değerli amel, sevdiklerinizi Allah(c.c) rızâsı için sevmek, sevmediklerinizi de yine Allah(c.c) rızası için sevmemektir” (Terğîb)

“Kardeşine gülümsemen, iyiliği emredip kötülükten sakındırman, yolunu şaşıranlara yol göstermen, yol üzerinde eziyet veren diken, kemik gibi şeyleri kaldırman, senin su kabından onunkine boşaltman sadakadır” (Terğîb)

“İmanı kamil olan insan sevdiği kimseyi ondan menfaat gördüğü için değil, sırf Allah(c.c) rızası için sevmelidir. Gerçek iman da budur” (Terğîb-VI, 22)

“Şüphesiz bir kısım adamlar vardır ki insanlara görünen işlerde cennet ehline yaraşan işler yaparlar Hâl bu ki onlar cehennem ehlidirler. Ve yine insanlardan öyle kimseler vardır ki, insanlara görünen işlerde cehennem ehlinin yapacağı işleri yaparlar. Hal bu ki onlar cennet ehlindendir” (Buhârî-VI, H No: 110)

Bir gün Efdalüddin Hazretlerini öven ve sevdiğini söyleyen bir kimseye onun söyle cevap verdiği nakledilir:
“Allah(c.c) aşkına git”
Bu sözüne karşılık o zat;
“Allah(c.c)’a yemin ederim ki seni kalben sevmekteyim. Kıyamet günü mahşer yerinde seninle birlikte bulunmayı Allah(c.c)’tan niyaz ederim” dedi.
Efdalüddin Hazretleri bu zata;
“Peki, şayet beni mahşer günü ateşe atsalar ne yaparsın?” diye sorunca o kimse;
“O vakit seni bırakır giderim” dedi
Bunun üzerine Efdalüddin;
“Kardeşlik sevgisi şudur ki; ben ateşten çıkmayınca sen de cennete girmemelisin. Beni bekleyip birlikte cennete girmeye çalışmalısın. İşte kardeş sevgisi budur. Yoksa ateşi görünce beni bırakıp kaçman değildir”, demiştir.

Din kardeşinin ayıbını örten kimsenin, Allah(c.c) Teala dünya ve ahirette kusurunu örter. Hadis-l Şerif

Evet sıra sizde: Sizde buradakilerden farklı ve yeni kardeşlik ile ilgili sözünüzü yazmak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Nazlim.Net

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Sen mutsuzken, kardeş dediklerin mutluysa sıkıntı var demektir.

  Beni görmedikleri halde; Bana inanan kardeşlerimi ben de görmeyi çok isterdim

  Allah için sevişen iki kardeş buluştukları zaman, biri diğerini yıkayan iki el gibidir. Ne zaman iki mümin bir araya gelirse,Allah Teala, birini diğerinden faydalarındandır

  Kardeşlik öyle bir denizdir ki dibi bulunmaz, öyle bir sırdır ki, her gönül kaldırmaz, öyle özeldir ki vicdanı olmayan anlamaz

  Duygular vardır anlatılamayan, sevgiler vardır kalplere sığmayan, dostluklar vardır hiçbir şekilde yıkılmayan, bazı insanlar vardır asla unutulmayan

 2. 3 kuruşluk insana 5 kuruşlık değer verirsen geri kalan 2 kuruşla da seni satar

 3. DoSTun Aşqı SevqiLiDeN ÇoKTuR …
  -SevqiLi EmReDer DosT TeseLLi…
  -BiLiRmisiN BizDe DosTLuk NeDiR?
  -NeFeSin KeSiLirSe aL Bu CaN SeninDir
  -YoLuN SoNu UcuRumSa…..!
  ……-DosTum Sen GeRi ÇekiL iLk aDımMm BeniMDir..,

  ♥ KardeSLeRiMe <3

  Oğuzhan ßektaş… YoruM:

 4. kardeş demek bir insanın ölümüne kadar sevdiği öldükten sonra arkasından ağlayan minicik elleriyle ona abla veya abi diyen birisidir

 5. aslında benim teee düne kadar sevdiğim uğruna canımı verdiğim kadeş bildiğim varlıklar yer alıyodu hayatımda ama inaırmısın tek bir sözle hayatlarından çıktım kardeşlik her bitişlerin başlangıcı olmamalı ve her güzeliğin sembolü haline gelmeli ki 2 yüzlü olan ınsanlar oldugu halde bu güzelik sembolu omaz boşa demeişler dotunun ağzında herzman sna batırcagı hancerı vardır ağzında…

 6. kiminle güldüğünü unutabilirsin ama kiminl ağladığını asla…
  buda kardeşindir…!

 7. Yaradılanı Sewerim Yaradandan Ötürü Sewiyorum Sizi Kardesler!…

 8. ya arkadaşlar bunların hepsi dini şeyler baba olmak zor deildir ama babalık yapmak zordur e arkiler nasılsınız :D

 9. Allah şüphesiz herkesi kardeş yarattı düşmanlık gibi götü şeyler emin olun uydurma kardeşlik nedir b i bilseniz

 10. KardesLerm war bnm onLarı cok sewıyorum onLarda benı sewıyo kardesLık ıcın soze qerek yoktuR bnce sewdıqın kısıyı sozLerLe deqıL davransLarnLa bellI EDRSIN Tmm .)

 11. dostluk her zaman cok iidir ! belki bi kavga etsenız bıle eger gerçek kardessenız ınannkı mutlaka barısmanın yolunu bulursunuz …

 12. kardeşlikten anlamayan ahlaksızlar yazmasın lütfen. kardeş gibisi varmı sevgiler.

 13. erkek dediğin ne ki takınca koluna yakışmalı vurunca duvara yapışmalı ha ha ha ha

 14. yaşanacak ve yaşatılacak duyguların en güzeli barış ve kardeşliktir..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir