23 Nisan Açılış Konuşması

23 Nisan açılış konuşması

Öğrenci, öğretmen, müdür yada sunucu için 23 nisan gününün anlam ve önemini belirten konuşma örneğini burada yazdık. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu önemli gün her yıl düzenli olarak kutlanmaktadır. Dünya ülkelerinden birçok çocuğun katıldığı kutlamalar büyük bir şölen içerisinde geçmektedir. Ayrıca okullarda da çeşitli etkinlikler yapılarak bu özel gün etkileyici şekilde kutlanır. İşte bu kadar önemli bir günün açılışı da önemlidir. Çeşitli konuşmalar ile kutlamalar başlar. Burada da bunlardan birinin örneğini sizlere fikir oluşturması açısından yazdık.

23 Nisan açılış konuşması metni örneği

Sevgili çocuklar, saygı değer meslektaşlarım, kıymetli misafirler!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.

Bugün 23 Nisan 2021 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın …. yılını kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920, Ulusumuzun babadan oğula geçen saltanat yönetimini terk ederek halkın kendisini, seçtiği temsilcileri aracılığı ile yönetmeye başladığı günün adıdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, Türk Ulus’unun binlerce yıllık tarihindeki en büyük devrimi simgeleyen 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanmıştır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ilk Meclisin açıldığı 23 Nisan 1920 gününü Ulusumuza aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş ve bu yönüyle de büyük Önderimiz dünya ölçeğindeki eşsiz liderliğini bir kez daha göstermiştir.

Nedir 23 Nisan?

Milletin kendi kaderini kendi eline aldığı var olma ve yok olma savaşını verdiği haklarını kazanarak kendi kendine egemen olduğu gösterdiği ve bunu bütün dünya ilan ettiği yani ilk Türkiye Büyük Millet Meclisini açıldığı gün ve aydır.

23 Nisanla bugünkü Cumhuriyet yönetimine kavuştuk. 23 Nisanla bugünkü modern toplum yaşantımıza sahip olduk. Egemenliğimizin teminatı millet Milletimizin teminatı ise ….. köyümüzün, şehrimizin, ülkemizin teminatı ise yani geleceğimizin yarınlarımızın umutlarımızın hayallerimizin teminatı ise siz evet şurada toplanan siz sevgili çocuklar sizlersiniz. Bu gerçeği çok önceden gören Ulu Önder Atatürk hangi gerçekleri nasıl teminat altına alacağını bildiğinde bugünü çocuklara armağan etti.

Başta dünyamız olmak üzere ülkemize ve en yakın çevremize insan haklarına saygı, sevgi, barış hoşgörü ve kardeşlik tomurcuklarının yeşermesini diler saygı ve sevgilerimi sunarım.

Bayramınız kutlu olsun.

23 Nisan örnek öğretmen konuşması metni

Sayın müdürüm, müdür yardımcım; değerli öğretmen arkadaşlarım; sevgili öğrenciler ve kıymetli misafirlerimiz,

TBMM’nin 87. kuruluş yıldönümünde, yeni bir Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında bir araya gelmiş olmanın kıvancı içerisindeyiz.

İlgili Makaleler

Tarih boyunca özgürlüğüne düşkünlüğü ile tanınmış olan Türk Milleti 1. Dünya Savaşından sonra ülke topraklarının düşmanlar tarafından işgal edilmesi üzerine bir kez daha özgürlüğünü geri alma mücadelesine girişmiştir. Yönetimde olan padişahın işgaller karşısında çaresiz kalması Atatürk ve diğer yurtseverlerimizi harekete geçirmiştir.

Ulusal Kurtuluş Savaşımız Atatürk’ün 19 mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile başlamış, Erzurum ve Sivas Kongreleri ile ulusal birliğimizin temelleri atılmıştır. Padişahın yurdumuzu düşmanlardan kurtaramayacağını anlayan Atatürk ve yurdumuzun dört bir yanından seçilerek gelen 115 milletvekilinin katılımı ile 23 nisan 1920’de Ankara’da TBMM açılmıştır. Meclisin açılışı ile ülkenin yönetimi padişahtan alınarak bu meclise verilmiştir. O tarihten sonra ülkenin yönetimi ile ilgili kararlar bu meclis tarafından alınmış ve Ulusal Kurtuluş Savaşımız bu meclis tarafından başarıyla yönetilmiştir.

Bugün de 550 milletvekili ile ülkeyi yönetme görevini sürdüren TBMM, Türk Milletinin seçtiği milletvekillerinden oluşmuştur. Bu durum Meclis yönetimine, ulusun kendi kendini yönetmesi anlamını katmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramıdır. Atatürk’ün bu bayramı çocuklara armağan etmesi bu bayramın çocuk bayramı olarak da anılmasını sağlamıştır. 23 Nisan dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramıdır. Bu önemli günde ülkemizdeki yönetim birimleri bir günlüğüne çocuklara bırakılır ve çocuklar için değişik etkinlikler düzenlenir. Dünya çocukları da Ankara’daki çocuk şenliğine katılarak Türk çocuklarının sevincine ortak olurlar .

Sevgili çocuklar,

Atatürk, “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir” diyerek sizlere vermemiz gereken önemi en güzel şekilde ifade etmiştir.

Unutmayın! Bugün bizlerin bulunduğu bu makam ve mevkilerde gelecekte sizler yer alacaksınız.Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz sizden araştıran, düşünen , üreten, ahlaki ve insani değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Sizler de bu bilince sahip olmalısınız. Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanırsanız aydınlık yarınlar sizlerin olacaktır.

Bizlere bugünleri kazandıran fedakar insanları rahmetle anıyor, siz sevgili çocuklarımızın bayramını kutluyoruz.

Erdoğan KARADAĞ

23 Nisan günün anlam ve önemini belirten konuşma

Sayın müdürüm, müdür yardımcılarım; değerli öğretmen arkadaşlarım; kıymetli misafirlerimiz, ve sevgili öğrenciler

Bugün 23 Nisan 2023 TBMM’nin 99. Kuruluş yıldönümü. Bu millet ve bu vatan için önemli bir dönüm noktasıdır 23 Nisan. Tarih boyunca özgürlüğüne düşkünlüğü ile tanınmış olan Türk Milleti 1. Dünya Savaşından sonra ülke topraklarının düşmanlar tarafından işgal edilmesi üzerine bir kez daha özgürlüğünü geri alma mücadelesine girişmiştir. Yönetimde olan padişahın işgaller karşısında çaresiz kalması Mustafa Kemal ve diğer yurtseverlerimizi harekete geçirmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşımız Atatürk’ün 19 mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile başlamış, Erzurum ve Sivas Kongreleri ile ulusal birliğimizin temelleri atılmıştır. Padişahın yurdumuzu düşmanlardan kurtaramayacağını anlayan Mustafa Kemal ve yurdumuzun dört bir yanından seçilerek gelen 115 milletvekilinin katılımı ile 23 nisan 1920’de Ankara’da TBMM açılmıştır. Meclisin açılışı ile ülkenin yönetimi padişahtan alınarak bu meclise verilmiştir.

23 Nisan 1920 İlk Büyük Millet Meclisi’mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. O tarihten sonra ülkenin yönetimi ile ilgili kararlar bu meclis tarafından alınmış ve Ulusal Kurtuluş Savaşımız bu meclis tarafından başarıyla yönetilmiştir. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi vermiştir. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açmıştır. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek olmuştur. İşte, böyle büyük bir zafer ulusumuzun ulu önderi Mustafa Kemal tarafından; milletimizin ve aziz vatanımızın geleceği olan çocuklara armağan edilmiştir.

Peki böyle büyük bir zafer, niçin çocuklara armağan edilmiştir? Çünkü bu günün gençleri, yetişkinleri dünün çocuklarıydı. Yarının gençleri, yetişkinleri de bu günün çocuklarıdır. Niçin? Çünkü, her insan çocuk olarak dünyaya gelmiştir ve dünyayı o gözlerle tanımıştır. Bu gün Milli Egemenlik Bayramı’mızdır. 23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır.

Değerli misafirler!

Bu ülke bizlerin değildir, bizler bu vatanın ancak bekçileri ve emanetçileriyiz. Biz bu ülkeyi atalarımızdan miras olarak değil çocuklarımızdan emanet olarak aldık. Bu ülkenin gerçek sahipleri ancak yarınımız olan çocuklardır. Mustafa Kemal ve arkadaşları tam da bu bilinçle bizden emanet aldıkları bu yüce vatana sahip çıkmışlar ve korumuşlardır. Bu nedenle bizler de korumakla mükellef olduğumuz emanetimize gözümüz gibi bakmalı ve yarının yetişkinleri olan çocuklarımıza da bu bilinci şimdiden aşılayarak emaneti yarınlara taşımalıyız. Bunun için atılacak ilk adım ise bildiğiniz üzere eğitimdir. Biz de buradan ilham alarak yola çıktık. Bu yol ise Mustafa Kemal?in hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaktır. Dünün çocukları yine dünde yetişkin olup büyük işler başardı. Biz de bu büyük başarıları çoğaltıp bu vatanı vatanlar içinde en büyük vatan, bu milleti milletler içinde en büyük millet yapmayı en büyük görev olarak bilmeliyiz. Bunu da başaracak olanlar bugünün çocuklarıdır. Çocuklarımızı; tarihini bilen, ufkunu gören ve adımlarını buna göre atan bireyler olarak yetiştirmek en büyük görevimiz ve sorumluluğumuzdur.

Sevgili çocuklar! Mustafa Kemal, “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir” diyerek sizlere vermemiz gereken önemi en güzel şekilde ifade etmiştir.

Unutmayın! Bugün bizlerin bulunduğu bu makam ve mevkilerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz sizden araştıran, düşünen , üreten, ahlaki ve insani değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Sizler de bu bilince sahip olmalısınız. Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanırsanız aydınlık yarınlar sizlerin olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle bizlere bugünleri kazandıran fedakar insanları rahmetle anıyor, siz sevgili çocuklarımızın bayramını kutluyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir