Yemek Duası: Yemekten Önce ve Yemekten Sonra Okunacak Dua

Yemeğe başlamadan önce okunacak dualar nelerdir? Yemekten sonra okunacak dua nedir? Kısa ve uzun şekilde yemek duası nasıl yapılır? Türkçe ve Arapça olarak bu haberimizde.

Son Güncelleme: 17.09.2020 13:08

Yemek Duası

Yemek duası halk arasındaki diliyle sofra duası bir çok insan tarafından bilinmez. Halbuki ezberlenmesi çok basit ve her yemeğe başlamadan önce ve yemekten sonra mutlaka okunması gereken dualar arasındadır.

Yemek duaları kısa ve uzun olmak üzere iki şekilde de yapılabilir ve burada Türkçe anlamı ile beraber Arapça olarak yemek duasını yazacağız. Benim size tavsiyem uzun yemek duasını ezberlemeniz ve çocuklarınıza da kısa yemek duası nasıl yapılır öğretmenizdir.

Yemeğe başlamadan önce acaba kaçımız Besmele çekiyoruz. Yemeği bitirdikten sonra acaba kaçımız ağız sağlığına dikkat ediyoruz. Peygamber Efendimizin yemek konusunda sünnetine uymak isteyenler için bu yazı eminim hoşunuza gidecek:

Bu yazımızın içeriğinde yemek duasının anlamı, Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in yaptığı şekliyle yemek duasının Arapça ve Türkçe yazılışını okuyacaksınız.

Yemek Duası Nedir?

Yemek duası yani halk dilindeki adıyla sofra duası, yemeğe başlamadan önce ve yemeği yedikten sonra okunan, Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in sünnetleri arasında olan dualardan birisidir. Allah(c.c)’ın bize verdiği nimetler için kendisine şükrümüzü belirten bir dua olması sebebiyle faziletleri oldukça fazladır.

Yemek Duasının Fazileti

Yemek duası yapmanın fazileti, yediğimiz içtiğimiz şeyler için şükür etmek olarak karşımıza çıkar. Soframızın bereketi için ve sahih hadislerde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v)’in yaptığı gibi bu duayı etmek sünnettir. Kısaca söylemek gerekirse yediklerimiz içtiklerimiz için şükür manası taşımaktadır. Allah(c.c)’a bize verdiği nimetlerden dolayı şükrümüzü sunmanın en güzel şekillerinden birisidir.

Yemek Duası Nasıl Yapılır?

Yemek duası iki farklı şekilde okunmaktadır. Biz uzun ve kısa olan her ikisininde hem Arapça hemde Türkçe’sini sizlerle burada paylaşacağız. Halk arasında ise bu duanın bilmediğimiz bir çok şekli mevcuttur ama biz Hz. Muhammed(s.a.v)’in bizlere öğrettiği şekilde sizlere yazmaya çalışacağız. Ayrıca yemek öncesi yapılan ve yemek sonrası yapılan dualarda yine burada olacak.

Uzun Yemek Duası Kısa Arapça Yazılışı

Yemek duasının uzun hali ve Arapça yazışını bu görselden okuyabilirsiniz.

Peygamber Efendimiz’in yemekten sonra yaptığı dualardan birisi şuydu: “Elhamdülillahillezi et’amenî hazâ ve rezekanîhi min ğayri havlin minnî ve lâ kuvvetin”

Benden bir güç ve kuvvet olmaksızın, bu yemeği bana yeme fırsatı verip yediren ve onu bana rızık olarak ihsan eden Allah’a sonsuz hamd ve sena olsun.

Yemeklerden sonra hangi duayı okuyayım?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir