Unutarak su içmek yemek yemek orucu bozar mı?

Unutarak su içmek yemek yemek orucu bozar mı sorusu neredeyse her sene Ramazan ayında en çok sorulan sorulardan birisidir. Şimdi bu soruyu cevaplandırmaya çalışalım çünkü daha çok sorulacak gibi görünüyor.

Kişinin Ramazanda oruçlu iken, oruçlu olduğunu unutması ve su içmesi yada yemek yemesi esasında orucu bozmaz. Günlük yaşamın stresi, iş yoğunluğu, kafanın dağınık olması, ayların verdiği yemek alışkanlığı gibi yada başka sebeplerden dolayı insan bazı şeyleri unutabiliyor. Bu unuttukları arasında da oruçlu olması da elbette olacaktır.

Unutarak Yemek İçmek Orucu Bozar Mı?

Unutarak Yemek İçmek Orucu Bozar Mı?

Ne unutarak su içmek nede unutarak yemek yemek orucu bozmaz. Fakat burada önemli olan oruçlu olduğunu hatırladığı anda yemeyi içmeyi bırakması gerekir. Biraz daha detaya inelim;

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu konu hakkında “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer içerse, orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” emretmişlerdir. (Buhârî, Savm, 26)

Buradan bakacak olursak kesinlikle oruç bozulmaz diyebiliriz. Çünkü kişi elinde olmayan bir durumdan dolayı yemiş yada içmiştir. Unutarak yeyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur.

Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Ancak kişinin oruçlu olduğunu hatırladığı anda, bu işleri yapmayı bırakması gerekir. Birinin unutarak yeyip içtiği görülürse, eğer yeyip içen kişi, güçsüz, zayıf ve ihtiyar birisi ise hatırlatmamak daha iyidir.

Zira bu, Allah’ın (c.c), o kimseye, güçsüzlüğüne merhameten orucunu unutturmak suretiyle ikram ettiği bir rızıktır. Unutarak yeyip içen kimse güçlü, kuvvetli biri ise hemen hatırlatılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir