Kurban Keserken Okunacak Dua

Son Güncelleme: 04.09.2020 15:35

Kurban keserken okunacak dua hakkında bilgi sahibi olanlara sözümüz yok ama çoğu insan bu duaları bilmeden kurbanlarını kesiyorlar. Dini bir bayramı gerçekleştireceğimiz için yapacağımız şeyleri de düzgün şekilde kurallara uygun olarak yapmalıyız.

İşte bunlardan dolayı Kurban kesilirken hangi dua okunur bilmeyenlere bu sayfamızda açıklama getirelim istedik. Ezbere bilmiyorsanız bile o esnada kurallara uymak için telefondan açıp bu duaları okuyabilirsiniz.

Kurban Keserken Hangi Dua Okunur?

Kurban Keserken Hangi Dua Okunur?

Kurban kesiminde okunan dua ile ilgili bilgiler vereceğiz fakat daha önce şunu söylemek gerekir ki, dikkatli okuyup bir yanlış yapmamaya özen göstermelisiniz. Sene bir defa yapacağımız için çoğu kişi unutmuş olabilir ve tekrar hatırlatmakta fayda vardır. İşte kurban kesimi sırasında okunan dua:

Allahümme hâzâ minke ve leke inne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn. Allahümme tekabbel min fülân bin fülân

Kurban Duası

Kurban kesilirken kıbleye çevrilir. Eziyet etmeden sol yanı üzerine yatırılır ve:

Allâhümme innî veccehtü vechiye lillezî fatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn duası okunur. ve:

“Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd” diye 3 kere tekbir getirilir.

Tekbir bitince:

“Bismillahi Allahü ekber” diyerek bıçağı çeker ve kurbanı keser kurban kesilince kurban kesen Allah rızası için iki rekat namaz kılar.

Kurban Kesen Kişi Kaç Rekat Namaz Kılar?

En önemli dini bayramlarımızdan birisi olan Kurban bayramının doğru şekilde yapılması için kurban kesen kişi 2 rekat namaz kılmalıdır. Çoğu kişi kurban kesildikten sonra namaz nasıl kılınır diye soru sormuşlar ona da cevap olmuş olacak bu yazımız.

Kurban kesen kişinin yapması gereken ibadetler arasında 2 rekat namaz kılması ve namazdan sonra da aşağıdakileri yapması gerekir.

Namazdan sonra:

“Allahümme inne salati ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi’l-âlemîne lâ şerike leh” diye dua eder. Mevla’mız onun ibadetini inşallah kabul eder.

Bütün Müslümanlar, arefe günü sabah namazından itibaren farz namazlardan sonra bayramın dördüncü günü ikindi namazının sonuna kadar şöylece tekbir getirirler. Ve bu tekbirleri getirmek vâciptir.

Allahü ekber Allahü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd.”

Buna teşrik tekbiri denir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. 1 kişi kesme işlemi yapar diyerleri ne ne diyecek diyerleri ne yapacak yazarsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir