Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

Son Güncelleme: 17.09.2020 06:45

Kurban bayramı neden kutlanır sorusu kimsenin aklına gelmez sanki bir gelenekmiş gibi her sene bunu yapmaya devam ederiz. Halbuki niçin bu kutlamayı yaparız kimse sormaz. İşte burada bununla alakalı bilgileri bulacaksınız.

Ben dinimiz emrettiği için diyerek buna üstünkörü cevap verirdim ama bu yeterli bir cevap olmayacaktır. Bu yüzden konuyu daha derinlemesine değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Olayı bir tarih çerçevesinde değerlendirip ilk çıkışına kadar gitmek gerektiğini ve bizim anlamını ancak o zaman kavrayacağımızı düşünüyorum. Şimdi detaylarına kısaca bakalım arkadaşlar.

Kurban Bayramı Niçin Kutlanır?

Kurban Bayramı Niçin Kutlanır?

Bir kişinin Allah(c.c)’a ne kadar sadık bir kul olduğunu göstergesi ve büyük Peygamberlerden olan Hz. İbrahim(a.s)’in verilen emirlere nasıl yaklaştığının çok büyük bir örneği Kurban.

Kendisine Allah(c.c) tarafından verilen çok istediği oğlunu yine Allah(c.c) için en sevdiği zamanda, Allah(c.c) istediği için kurban etmeye kalkması da sanırım bunun delilidir.

KURBAN BAYRAMINI NEDEN KUTLARIZ?

Aslında bu soru kurban bayramından neden kurban keseriz diyenlere de cevap niteliği taşıyacak türdendir. Kurban bayramını öğrendik ama neden kurban kestiğimizi de öğrenelim değil mi?

Kurban, Türkçeye Farsça’dan, Farsçaya ise Arapça’dan geçmiş bir sözcüktür. Istılahta yani bir İslam dini terimi olaraksa Allah’a (c.c) yaklaşmak ve Allah(c.c) rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur’an’da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah(c.c) için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah(c.c)’a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir.

Kur’an’da, İslam dininin peygamberlerinden olan İbrahim(a.s)’in bir oğul için dua etmesi, bunun ardından doğan İsmail isimli çocuğunu Allah(c.c)’a adamakla sınanmasından bahsedilir. Bunun üzerine ikisinin de (İbrahim’in de İsmail’in de) bunu (İsmail’in kurban edilmesini) kabullenip bu işe koyulurlar:

“(Oğlu) yanında koşma çağına gelince: “Yavrum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum. Artık bak ne düşünürsün?” dedi. (Çocuk da): “Babacığım sana ne emrediliyorsa yap. Beni inşaAllah sabredenlerden bulacaksın.” dedi.

Ne zaman ki ikisi de bu şekilde (Allah’a) teslim oldular, (İbrahim) onu tuttu şakağına yıktı (şakağı üzerine yatırdı).” (Saffat Suresi, 102 ve 103)

Fakat Allah(c.c)’ın bu manevi adanmışlığı kabul edip, bunun bir sınama olduğunu onlara belirtmesi ve onlara bir kurbanlık hayvan göndermesiyle anlatı sonlanır:

“Ve ona şöyle seslendik: “Ey İbrahim.

Rüyaya gerçekten sadakat gösterdin, işte Biz güzel davrananları böyle mükafatlandırırız.”

“Şüphesiz ki bu apaçık ve kesin bir imtihandı.” dedik.

Ve ona büyük bir kurbanlık fidye verdik.”(Saffat Suresi, 104-107)

KURBAN BAYRAMININ İBADET OLDUĞUNA DAİR KURANDAKİ DELİLLER

Sâffât Suresi’nde (37/107); İbrahim’in oğlu İsmail’in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiği açıkça bildirilmektedir.

“… kendilerine rızk olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.” (Hacc 22/28)

“Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yeyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.”

“Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir.” (Hacc 22/36;37)

Bu ayetlerde bahsedilen kurban kesimi, et ihtiyacı temini için kesmek değil, bir tür adanış göstergesi, bir dini ibadet olarak hayvanların kurban edilmesidir.

Kurban Bayramı Neden 4 Gündür?

Biliyorsunuz Ramazan bayramını 3 gün kutlarız ama kurban bayramına gelince 4 gün kutlarız. Herkesin kafasını karıştıran ama kimsenin öğrenmediği bilgiler arasındadır bu. Bunun temel sebebi Kurban bayramında yapılan hac ziyaretinde hacıların haccını tamamlayabilmesi içindir. Çünkü hac görevlerinden biriside kurban kesimidir ve bunu 4 içine sığdırmaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir