Oruç ayetleri ve orucun faziletleri

Son Güncelleme: 11.09.2020 17:35

Kuran-ı Kerim’de geçen Oruç ile ilgili ayetler ve orucun fazileti konusunda sizleri biraz daha bilgilendirmek gerektiğini düşündüm.

Oruç tutmanın fazileti ayetlerle anlatılır. Oruç tutanlar cennetle müjdelenirken, mazeretinden dolayı oruç tutamayanlara ise bir yoksulu doyurmaları tavsiye edilir

Ramazan ayının fazileti ve bereketi Kuran-ı Kerim’de birçok ayette önemle vurgulanır. Orucun bütün Müslümanlar için farz kılındığı ayette Rabbimiz kullarına şöyle seslenir: “Ey îman edenler! Sizden öncekilere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç tutmak yazıldı (farz kılındı). Olur ki bu sâyede takvâya erersiniz. Bakara – 183”
Oruc tutamayacak olan kişilerin durumları ve tutamadıkları halde neler yapacakları ise Bakara 184. ayette şu şekilde anlatılır: “(Farz kılınan oruç) sayılı günlerdir. Sizden kim, (o günlerde) hasta veya seferde ise, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde (oruç) tutar. (İhtiyarlığından veya tedâvisi mümkün olmayan bir hastalıktan dolayı) oruç tutmaya gücü yetmeyenlere, (her güne karşılık) bir yoksulu (sabah-akşam) doyuracak bir fidye vermesi (gerekli)dir. Kim de gönülden gelerek (daha fazla) bir ihsanda bulunursa, bu, onun için daha hayırlıdır. Bununla beraber (zor da olsa), (işin önemini) bilirseniz, oruç tutmanız, sizin için daha hayırlıdır.”

Oruç tutan ve hamd edip Allah’a itaat edenler cennetle müjdelenir. “(O mü’minler;) tövbe edenler, ibâdet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar, rükû edenler, secde edenler, iyiliği emredip kötülükten vazgeçirmeye çalışanlar ve Allah’ın sınırlarını (koyduğu hükümleri) koruyanlardır. (İşte, böyle) mü’minlere (cenneti) müjdele!

Tevbe – 112”

“Şüphesiz ki, müslüman olan (Allah’ın emirlerine teslim olan) erkeklerle, müslüman kadınlar; îman eden erkeklerle, îman eden kadınlar itaat (ve ibâdet)e devam eden erkeklerle; itaat (ve ibâdet)e devâm eden kadınlar; doğru erkeklerle, doğru kadınlar; sabreden erkeklerle, sabreden kadınlar; alçak gönüllü (ve saygılı) erkeklerle, alçak gönüllü (ve saygılı) kadınlar; sadaka veren erkeklerle, sadaka veren kadınlar; oruç tutan erkeklerle, oruç tutan kadınlar; mahrem yerlerini (haramdan) koruyan/hayâlı erkeklerle, mahrem yerlerini (ve görünümlerini haramdan) koruyan/iffetli kadınlar; Allah’ı çok anan erkeklerle (Allah’ı çok) anan kadınlar (var ya, işte) Allah, onlar için mağfiret ve büyük bir mükâfât hazırlamıştır.”

Ahzab – 35

Alıntı: Samanyolu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir