Kadir Gecesi Ne Zaman 2023?

Kadir gecesi ne zaman 2023? Sayfamızda, Ramazan ayının 27. gününe denk gelen Kadir gecesi hangi gün ve ne zaman kutlanır gibi sorular cevaplanmıştır.

Kadir Gecesi, Kur’an’ın, Allah (cc) tarafından Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammed(sav)’e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Herkesin dikkatlice ve büyük bir iman inanç içerisinde geçirmesi dileği ile Kadir Gecesi 2023 yılında ne zaman kutlanır açıklayacağız.

Kadir Gecesi Ne Zaman?

Mübarek Kadir Gecesi 17 Nisan Pazartesi gecesini 18 Nisan Salı gününe bağlayan geceye denk geliyor. Hangi gün olduğu tam belli olmayan Kadir gecesinin İslam alimlerince belirlenmiş tarihi budur. Peygamberimiz (sav) bu gün ile ilgili bazı ipuçları vermiş ve Ramazan ayının son 10 günü içerisinde tek rakamlı gecelerde aranması gerektiğini ifade etmiştir. Kadir suresinde ise bu konu ile ilgili şu ayet önemlidir.

Biz Onu (Kur’an-ı Kerim’i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kadar sürer.

Kadir Gecesi Ramazan Ayının Kaçıncı Gecesidir?

Kadir Gecesi Ramazan ayının hangi günüdür ve neden o gün olarak seçilmiştir? Sizlere bu yazımızda bu konuyu açıklamaya çalışacağız.

Kadir gecesinin, Ramazanı şerifin 20.sinden sonraki tek gecelerinde aranmasına dair müteaddit hadis şerifler varid olmuştur. Birinden itibaren tek gecelerde aranmasını tavsiye eden büyüklerimiz de vardır.

İmamı Şa’rani Hazretleri, Kadir gecesinin kaçıncı gece olduğunu, Ramazanı şerifin giriş günlerine göre şöyle tespit etmiştir. İmamı Şarani Hazretleri 30 sene Kadir gecesiyle bu tarife göre müşerref olmuşlardır. Bir çok Allah (cc) dostu da bu usulle Kadir gecesini bulmuşlardır.

  • Pazar günü girerse 29.gece
  • Pazartesi girerse 21.gece
  • Salı girerse 27.gece
  • Çarşamba girerse 19.gece
  • Perşembe girerse 25.gece
  • Cuma girerse 17.gece
  • Cumartesi girerse 23.gece

Kadir Gecesi Ramazanın 27. gecesidir doğru mu yanlış mı?

Ulemanın ekserisi “Leyle-i kadir ramazan ayının yirmi yedinci gecesidir.” demişlerdir. Bu görüşün sahibi bulunan ilim adamları delil olarak şu hadis-i şerifi göstermektedirler: “Leyle-i Kadir, yirmi yedinci gecedir.”

Bu nakli delile ilaveten akli bir delil ile mevzuu daha belirgin hale getirmek istiyorum. Süre-i celilede (Kadir Suresi) “Leylet’ül Kadri” lafzı üç yerde geçmektedir. Bu lafzın harfleri dokuz tanedir. Bu sayıyı üçle çarptığımız zaman çıkan yekûn de yirmi yediyi göstermektedir.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir