Kadir Gecesinde Ne Oldu?

Kadir gecesinde ne oldu? Kısaca sayfamızda, 1000 aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir gecesi ne olmuştur maddeler halinde anlatılmıştır.

Kuran Ramazan Ayında indirilmiştir. Bu Ramazan ayı da her sene aynı Ay’dır. Ancak güneş yılına göre değil, Ay yılına göredir. Zaten bizler de oruçlarımızı hep Ay yılına göre ve Ramazan Ay’ında tutarız. Peki Kadir gecesi olayı nedir ve Kadir gecesi neler olur gibi ayrıntıları kısaca açıklayalım.

Kadir Gecesi Ne Oldu?

1. Kur’an-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

2. Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.

3. Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ’nın ezeli kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir. (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312)

4. Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.

5. Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mümine selam verirler.

Kadir Gecesinde Hangi Olaylar Olmuştur?

Kadir Gecesi İslam dinine göre, Kur’an’ın vahiy yoluyla Peygamber Efendimize (sav) gönderilmeye başlandığı gecedir.

Kadir gecesinden Mekke devrinde nazil olan ve Kur’an’ın doksan yedinci süresi olan beş ayetlik Kadr Suresinde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği kadir gecesinden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadr, ‘azamet’ ve ‘şeref’ demektir. Kadir Suresinde Kur’an’ın kadir gecesinde indirildiğinden, kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğundan, kadir gecesinin rahmet ve berekete vesile olduğundan, bu sebeple insanlık için taşıdığı değerden bahsedilir.

İslam’a göre Allah(cc) Kur’an’ın ilk ayetlerini Cebrail aracılığı ile Hz. Muhammed’e (sav) kırk yaşında Hira Mağarasında göndermiştir. İlk ayetler Kadir gecesinde indirilen Alak Suresinin ilk ayetleridir.

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan’ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. Hz. Muhammed (sav) Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız demiştir.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir