Kâbe’nin üstünden kuşlar neden uçmaz?

Kâbe’nin üstünden kuşlar neden uçmaz? Sorusu hemen herkesin merak ettiği ama gidemediği için cevap bulamadığı sorular arasındadır.

Kabe, Müslümanlar için kutsal kabul edilen ve namaz esnasında insanların yöneldikleri yerin adıdır. Kıble diye tabir edilen yer aslında Kabe’dir. Maddi durumu iyi olan çoğu insan Hac görevini yerine getirmek ve Hacı olmak için Kâbe’ye giderler. İşte bu yolculuklarının dönüşünde enteresan bilgiler ve bazen de efsane sayılabilecek türden duyumlarla ülkelerine dönerler.

İşte bugünkü konumuz Kabe ve kuşlar. Bir çok kişi kuşların Kabe üzerinde uçmadığını ve bunun sebebini merak ederek araştırıyor. Kabe üzerinde kuşlar uçmuyor mu? Yada uçar mı, uçmaz mı gibi sorularınızın hepsine cevap vermeye önemli kişilerin söyledikleri üzerinden cevaplayalım.

Kâbe’nin üstünden kuşlar neden uçmaz?

Bu soru bir çok kişiye sorulmuş ve enteresan cevaplar verilmiş. Bana soracak olursanız kuşların uçmaması diye bir durum olamaz. Çünkü uçarsa ne olur uçmazsa ne olur sorularına cevabımız olmalı ki böyle bir şeye evet doğrudur diyelim. Fakat bir kısım yetkili kimseler farklı görüşlerini bildirmişler. İşte onlardan bazıları:

Aşkın Asan (Milletvekili): 18 yaşında Kâbe’ye gittim. Bu konu o zaman da vardı. Sonra bir sabah namazı sırasında, Kâbe’nin önünde bağdaş kurup gözlemledim. Kuşlar Kabe’nin üzerinden uçmuyordu. Yanından kenarından güvercinler geçiyor. Çünkü, namaz vakti, bir yerlere ekmek kırıntısı bırakılıyor. Onları alıyorlar ama üstünden uçmadı.

Prof. Hayri Kırbaşoğlu (A.Ü. İlahiyat Fakültesi Hadis Bölümü): Bu tür iddiaları ortaya atanlar bilimsel ispattan ziyade kendi kutsallarına karşı bazı çabalar içine girerler. ‘Hac’da şeytan taşlamasında atılan taşların göğe kaldırıldığı’ şeklinde de bir şey var. Bunların aslı astarı yok.

Prof. Ethem Derman (A.Ü. Fen Fakültesi Astronomi Bölümü Uzay Bilimleri Başkanı): Suyun olmadığı yerde kuş olur mu? Hiçbiri doğru değil. Bu manyetik alanla da açıklanamaz. Çünkü, dünyanın manyetik alanı geneldir. Bölgesel manyetik alan olmaz. Kâbe’de lokal olarak manyetik alan yok.

Prof. İsmail Hakkı Ünal: Dinde böyle bir şeyin yeri yok. Halk arasında var. Kuş uçar, uçak uçar. Kuşların ne suçu var. Kuşa gelene kadar kutsallığını zedelemişler, onlara itibar etmemek lazım.

Okan Can (Kuş Göçü uzmanı): Gözlem yapılması lazım. Basit bir araştırma ile anlaşılır. 4 ayrı kafeste güvercin götürülür ve bırakılır. Manyetik alan kuşları etkilemez. Uçarlar.

Mehmet Çiçek (Milletvekili): Kâbe’ye yıllardır giderim bu söylenir. Ama kuşlar her yerden uçarlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir