Hacet Namazı nasıl kılınır

Son Güncelleme: 10.09.2020 04:39

Hacet Namazı nasıl kılınır öğrenmek istiyorsanız arkadaşlar iste bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız. Hacet namazının kılınışını ve hacet namazı duaları da yine bu sayfamızda olacaktır.

Hacet namazı birkaç şekilde kılınır:
1- Eshab-ı kiramdan Osman bin Huneyf hazretleri anlatır: Gözleri görmeyen bir kimse, gözlerinin açılması için Resulullaha ricada bulundu Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Abdest alıp iki rekat namaz kıl, sonra şöyle dua et!: “Allahümme inni eselüke ve eteveccehü ileyke binebiyyi Muhammedin sallallahü aleyhi ve sellem nebiyyirrahmeti” Daha sonra gözlerinin açılması için “Ya Rabbi Resulünün hürmeti için gözlerimi aç!” diye dua et!) [Nesai] O kişinin, namaz kılıp dua ettikten sonra, gözlerinin açıldığını gördük (Tergib)

2- Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allahtan veya insanlardan bir isteği bulunan kimse, güzelce abdest alıp iki rekat namaz kılsın! Sonra Allahü teâlâya hamd etsin, Resulüne salevat getirsin, sonra şu duayı okusun!

(La ilahe illallah-ül-halim-ül-kerim Sübhanallahi Rabb-il-arş-il-azim Elhamdü lillahi Rabbil âlemin Eselüke mucibati rahmetike ve azaimi mağfiretike vel ganimete min külli birrin vesselamete min külli ismin la teda li zenben illa gafertehü vela hemmen illa ferrectehü vela haceten hiye leke rıdan illa kadayteha ya erhamerrahimin) [Halebi] [Bu duayı İslam harfleriyle yazıp doğru olarak okumak gerekir]

Hacet namazı iki, dört veya oniki rekat olarak kılınır Birinci rekatta Fatihadan sonra üç kere Âyet-el kürsi okunur, diğer rekatlarda Fatiha ile birer kere İhlas ve Muavvizeteyn [iki kuleuzü] okunur Yahut her rekatta Fatiha, Âyet-el-kürsi ve İhlas okunur

Hacet namazının kılınışı, Hacet namazı duaları, Hacet namazında hangi dua okunur

3- Bir başka hacet namazı da şöyle:
Yatsı namazını kılıp vitri kılmadan önce, dört rekat namaz kılınır Birinci rekatta bir Fatiha, üç kere Âyet-el-kürsi okunur İkinci rekatta Fatihadan sonra üç kere İhlas ve Muavvizeteyn [yani iki kuleuzü] okunur Üçüncü rekatta ilk rekatta okunanlar okunur Dördüncü rekatta ise ikinci rekatta okunanlar okunur Namazdan sonra dileğini ister (İmad-ül-islam)

Türkçe olarak şöyle dua etmek de olur:
(Ya Rabbi! Sana yalvarıyorum Âlemlere rahmet olarak gönderdiğin Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam! Seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum Ya Rabbi! Bu yüce Peygamberi bana şefaatçı eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!)

Bu duayı müslümanlar, her zaman okuyup maksatlarına kavuşmuşlardır Bu duaları bir kere okuyup bırakmamalı, kırk gün kadar devam etmek iyi olur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir