Berat Kandilinde Ne Oldu

Reklamlar

Berat Kandilinde Ne Oldu Berat Kandilinde Ne Olmuştur

Berat kandili ne için kutlanır daha doğru ifadeyle sormak gerekirse Berat kandilini önemli kılan nedir. Berat gecesinde ne oldu ki bu gece bizler için bu kadar önemlidir açıklamaya çalışalım arkadaşlar.

Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzal” denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzil” denir.

Berat Kandili ; Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berâet, temize çıkma anlamına gelir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.”

Reklamlar

"Berat Kandilinde Ne Oldu" için yapılan yorumlar

  1. fidan   30 Nisan 2018 at 09:34

    toptan indirilmemiştir tamamlanmıştır mielleti kandırmayınburdan diyanet işlerine sesleniyorum böyle hatalara göz yummayyın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.