Berat Gecesi Affedilmeyen Günahlar

Berat Gecesi Affedilmeyen GünahlarBerat Gecesi Affedilmeyen Günahlar Nelerdir?

Camiye gittiğimde ilk bu gece ile ilgili bilgileri camideki imam tarafından almıştım ve ne kadarda önemli olduğunu anladım insanlar için bu günün. Yine camimizdeki imamın söylediklerine göre Peygamber Efendimiz(s.a.v) bu geceye dair bilinmeyen pek çok konuyu insanlara anlatmış.

Yine Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in söylediğine göre bu gece affedilmeyecek insan yoktur ama bazı kişiler istisna. Peki kısa başlıklar etrafında toplamak gerekirse bu kişiler hangi günahları işlemişler ki affedilmiyorlar.

1- ALLAH(c.c)’A şirk koşanlar.
2- Kin tutanlar.
3- Müslümanların arasına fitne sokanlar.
4- Akraba bağını koparanlar.
5- Gurur ve kibir sebebiyle elbiselerini yerde sürüyenler.
6- Anne ve babalarına isyanda devam edenler.
7- Devamlı içki içenler.

Bu günahlara devam etmemek gerek ve bir daha yapmayacağına kalben inanarak tövbe ederek bu geceyi geçirmek gerekmektedir. Yukarıda yazdıklarımızın hepsi hala bu günahlara devam edenler için geçerlidir. Şayet, bu kimseler Allah(c.c)’a tövbe eder ve günahlarından vazgeçerlerse, elbetteki ilahi rahmet onları da saracak ve şu ayetin müjdesi onlara da ulaşacaktır.

Bu gecede Allah(c.c) Benü Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları cehennemden kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana-babasına asi olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz.

Bu gecenin güzel yanlarından biriside Peygamber Efendimiz(s.a.v)’e şefaat yetkisinin tamamı bu günde verilmiştir. O yüzden bu geceyi çok dikkatli bir şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Neler yapacağınızı başka yazılarımızda anlatmaya çalışmıştık.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir