Berat Kandili Orucuna Nasıl Niyet Edilir

Berat kandili orucuna nasıl niyet edilirBerat Kandili Orucuna Nasıl Niyet Edilir Berat Kandili Oruç Niyeti Nasıl Yapılır

Böyle anlamlı ve dini günlerde insanların oruç tutması da o günün değerini daha çok arttırır ve bilmeyenler için orucun niyeti hakkında bilgilendirmeler yapacağız arkadaşlar. Aslında değişik bir şey yok ama bildiğiniz gibi eskiden nasıl yapıyorsanız o şekilde yapmanız yeterli olacaktır.

Kardeşim o kadarını bizde biliyoruz ama normal oruç için nasıl yapılıyor diyenler de olacaktır. Onu da burada bu yazı içerisinde bulacak belkide bilmeyenler için onlarla paylaşmış olacaksınız.

Berat Kandili Orucu

Berat (Berâet), Arapça’da temize çıkma anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Berat Kandilinde oruç tutmak için özel bir niyet yoktur. Ramazan ayında oruç tutarken edilen niyetin aynısı edilmelidir.

Oruç İçin Niyet Çeşitleri

Nafile oruç: Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için nafile oruç tutmaya.

Kaza orucu: Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için en son kazaya kalan Ramazan orucunun kazasını tutmaya.

Kefaret orucu: Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için kefaret orucumu tutmaya.

Adak orucu: Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için üzerime almış olduğum adak orucumu tutmaya.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir