Ayetel Kürsinin Faziletleri

Son Güncelleme: 16.09.2020 21:20

Ayetel Kürsi’nin Faziletleri ve Faydaları Nelerdir

Diğer dualara nazaran koruyucu ve her Müslümanın ezbere bilmesi gereken dualar arasındadır. Ayetel Kürsi için ayetlerin seyyidi denmiş okunduğu yerden şeytanın kaçtığı söylenmiştir. Bu yüzdendir ki Ayetel Kürsi duasının okunmasının önemi oldukça fazladır. Ayetel Kürsi’nin fazileti ve sırları da yazılacak olan bu yazıda bir çok sorunuza da istediğiniz şekilde cevaplar bulmuş olacaksınız arkadaşlar.

Öncelikle Ayetel Kürsi duasının okunuşu ve anlamı ile başlayalım daha sonra ise faziletlerini madde madde sizlere yazalım arkadaşlar. İşte Ayetel Kürsi Duası

Bismillahirrahmanirrahim

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,
lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,
ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,
velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,
velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran,
bütün varlıkları ayakta tutandır. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku.
Göklerdeki ve yerdeki herşey O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir.
Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar.
O’nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek,
Ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Ayetel Kürsinin FaziletleriAyetel Kürsinin Fazileti ve Önemi

Peygamber Efendimiz(s.a.v) bir hadisinde Cibril’in kendisine gelerek bir ifritin ona tuzak kurmak istediğini ve yatma vaktinde Ayet el kürsi’yi okuyarak uyumasını söyledi.

Bir başka hadisinde ise, Kim farz namazının ardından bu süreyi okursa bir sonraki namaza kadar Allah Teâlâ’nın himayesinde olur.

Yatmadan önce Ayet el kürsi’yi kim okuduysa Allah Teâlâ onun, komşularının ve çevredekilerinin evleri için güvence verir.

Duaların kabul olması için
– Ayetel Kürsi durak yerlerinin sayısınca 17, kelimeleri sayısınca 50, harfleri sayısınca 170, resuller ve ashabi kiram sayısınca 313 defa okuyan kişinin her arzusu yerine gelir. Cesareti artar.

– Halk arasında sevgi, saygısı ve itibarı çoğalır. istediği makama ulaşır. Hiç kimse ona zarar veremez. Peygamber Efendimiz in S.A.V. isimleri sayısınca 201 defa okursa dünya ve ahiretle ilgili istekleri geri çevrilmez.

– Ayetel Kürside 34 ilahi isim vardır. 17 açık olarak, 17 de kapalı olarak. Aynı zamanda 17 mim harfi, 17 de vav harfi vardır. Allah(c.c)’ın en büyük ismi Ayetel Kürside mevcuttur. Bu yüzden Ayetel Kürsi ile dua edilirse kabul görür.

– Bir hacet ve arzunun olması için okumak, o işin olmasına vesiledir. Bu ayeti okumaya devam eden devamı nispetinde fayda görür.

– 170 Defa okuyana Allah(c.c) her işinde yardımcı olur. Zorluk çekmez. üzüntü ve kederden uzak olur. Rızkı genişler. Arzularına ve isteklerine kavuşur.

– 170 Defa okumaya devam eden; hapisteyse hapisten kurtulur. Borçlu ise borcunu ödeme imkanı bulur. Rızık isterse, geniş bir nimete erişir. Bu sayıda her farz namazının ardından okumaya devam ederse isteğine, arzusuna çabuk kavuşur. Gece kıbleye yönelip okuduğunda da aynı şekilde istekleri kabul görür.

– Günde 50 defa okunursa, okuyan şeytandan korunur. İhtiyacı ve isteği olan 170 Ayetel Kürsiyi okuduktan sonra 3000 defa Ya Kafi, Ya gani, Ya Fettah, Ya Rezzak isimlerini zikredip, ihtiyacını Allah(c.c)’dan isterse isteği kabul olur.

– Müşteri saatinde okursa dert ve kederi dağılır. Tüm kötülüklerden korunur. Hapisten kurtulmaya sebeb olur.

– Bir dileği olan gece yarısından sonra, abdestli olarak, kıbleye yönelip, 170 Ayetel Kürsi okuyup, dileğini Allah(c.c)’dan isterse, isteği olur.

– Cuma günü sabah namazından önce, abdestli olarak, tenha bir yerde, kıbleye yönelip, diz üzerine oturup, 313 defa Ayetel Kürsi okuduktan sonra “Ya Rabbel Azim bu ayeti kerime hürmetine 313 ehli bedir ve 313 ashabitalut hürmetine muradımı ihsan buyur” diye dua edenin maksadı gerçekleşir.

– Zühre saatinde okunursa dostları, arkadaşları arasında ve aile içinde kıymeti artar. Dünya işlerinden istediği olur.

Her türlü şer ve beladan korunmak için
– Bir kağıda 3 Ayetel Kürsi yazıp, üzerine 1289 defa Ya Allah(c.c), Ya Hayy, Ya Kayyum, Ya Ali, Ya Azim okunur, sonra muşamba veya naylona sararak üzerinde taşıyan kişinin rızkı ve kısmeti açık olur. Düşman şerrinden ve afetlerden muhafaza olur.

– Uykuda, rüyasında korkan kişi yattığı zaman Euzu Besmele ile 3 Ayetel Kürsi okuyup, her birinde “vela yeuduhu hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azim”i defa tekrar ederek yatarsa korkulu rüyadan kurtulur.

– Sabah yataktan kalkıp, abdestli bir şekilde 3 defa Ayetel Kürsiyi okuyan kişi, akşama kadar; akşam namazının ardından defa okuyan, sabaha kadar şeytan, cin ve insan şerrinden korunur.

– 18 defa hergün okunmaya devam edilirse Allah(c.c) okuyanı tevhid ruhuyla diriltir. Kalbini buna açar, rızkını genişletir. Kıymeti yücelir. Yazıp üzerinde taşıyanı Allah(c.c) musibet, afet, kaza ve belalardan korur.

– Şer ve kötülükten korunmak niyetiyle okunur ve “vela yeuduhu hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azim” kısmı arka arkaya 70 defa tekrar edilerek okunursa tehlike ve kötülük ortadan kalkar. Aynı okuma şekli cin ve şeytandan korunmak içinde uygulanır.

– Ayetel Kürsi ev veya iş yerinin kapısının üst kısmına yazılırsa o yere hırsız giremez, o yerin rızkı artar.

– Ayetel Kürsi yazılıp bir eşya arasına yerleştirilirse o eşya çalınmaz. Zarara uğramaz.

– 170 Defa Merih saatinde okursa her türlü günah ve beladan korunur. insanlar arasında itibarlı olur.

– Ayetel Kürsi ve Amenerrasulü Süresinin okunduğu eve şeytan girmez.

– Bu sure bir kaba okunur ve o kabın örttüğünü hiçbir cin ve şeytan açamaz. içindekileri alıp götüremez.

– Evinden çıkarken okuyan kişinin günahları bağışlanır, şeytanlar ondan uzaklaşır. Cin, şeytan ve insan şerrinden ve korkularından emin olur. Her şeyden muhafaza olunur.

– Gece ve gündüz 10 defa ihlas ve Ayetel Kürsiyi okumaya devam eden kişi; Allah(c.c)’ın rızasını kazanır. Şeytandan korunur. Mahşerde peygamberlerle birlikte olur.

– Okunduğu evden şeytanlar 30 gün kovulmuş olur, 40 günde büyücü ve sihirbaz giremez.

– Ayetel Kürsiyi 6 defa okuyup 6 yönüne üfler, 7nci defa okuyup içine çeker ve 8inci de okuyup etrafına daire çizerse, kendisini koruyan manevi bir hisar içine alır. (1inci okuyuşta önüne, 2ncide sağına, 3üncüde soluna, 4üncüde arkasına, 5incide yukarı, 6ıncıda aşağı okuyup üfler. 7incide içine çekip yutar. 8incide üfleyerek etrafına daire çizer) Böylece kendini tehlikeli yerden, düşmanlarından, musibetten korumuş olur. Bu uygulama yapıldıktan sonra hiç konuşmadan Ayetel Kürsi okuyarak düşman üzerine yürünürse, düşman onu göremez ve zararda veremez.

– Her namaz sonunda okuyanı eceli gelince Allah(c.c) bizzat kendi kudret eliyle ruhunu alır ve o kişi şehidlik sevabına nail olur.

– Surenin okunduğu eve şeytan giremez. Büyücü sokulamaz. Okumaya devam kişi; hem dünyada hemde ahirette yüce makamlara ulaşır. Günahlardan sakınmaya başlar. Huzura erer. Mevki ve makamı artar.

– Çok okuyanın anlayışı artar. Düşman şerrinden kurtulur. Allah(c.c)’ı büyük isimleriyle anmak, zikretmek isteyenler mutlaka okumalıdırlar.

– İilahi rahmet ve nusret kapılarını açar.Sıkıntılı anlarda Ayetel Kürsi okunursa sıkıntı geçer. Tehlike durumunda okunursa o tehlikeden kurtulunur.

– Bakara Süresinin ilk 4 ayeti, Ayetel Kürsi, Ayetel Kürsiden sonraki 2 ayeti ve Bakara Süresinin son 5 ayetini okuyanın kendisine ve ailesine şeytan ve kötülük yaklaşamaz.

– Okumayı alışkanlık eden kendini güven içine alır. Cin, şeytan ve insan zarar veremez.

Herkesin seveceği saygı duyacağı biri olmak için

– Gece yatarken okuyan kendini güven içine aldığı gibi, ailesini ve komşusunu da koruyup, güven içine alır. Her farz namazını mütakip okuyan ikinci bir namaza kadar korunmuş olur. Yatarken okuduğunda, 2 melek onu korumakla görevlendirilir.

– Bu ayeti okumaya ancak peygamberler, sıddıklar ve şehidler devam eder. Kişi okumaya devam ederse, ahlakişehid ve sıddıkların ahlakına ulaşır.

– Okumaya devam eden kişiye; Allah(c.c) hayırlı ve faydalı kapılar açar. ilim öğretir. Gizli bilgileri ve tedavi etme yollarını öğretir. Hem Zahiri, hemde Batıni ilim nasip eder.

– Şehvete düşkün, kötü ahlaklı ve kötü kişiler okur ve okumaya devam ederlerse durumları değişir. Ahlakları düzelir ve en iyi hale yönelmiş olurlar.

– Okuyanı kötü ahlaktan kurtarır. Kişiyi Allah(c.c)’a yöneltir.

– Zuhal saatinde okursa amirler yanında, patronu yanında büyük itibara ve makama erişir.

– Şems saatinde okunursa büyük mertebe ve derecelere yükselir. Halkın dertleriyle ilgilenecek uygun bir mevkiye gelir

– Kamer saatinde okursa rızkı genişler, bereketi artar.

– Akıl ve anlayışın artması niyetiyle, Ayetel Kürsi 50 defa yağmur veya zemzem suyuna okunur ve içilirse bu gerçekleşir.

– Yemek, buğday, pirinç, arpa gibi şeylere 313 defa okunarak, her okunuşta o şeye üflenirse bereketi artar, o şeyde bereketlilik olur.

– Hergün okumayı adet haline getiren kişinin Allah(c.c) geçmiş günahlarını bağışlar. Okuyan hem Tevhid, hemde Tilaveti yerine getirmiş olur. Buda üstün bir zikir olur.

– Bu sure okunup ve sevabı kabir ehline bağışlanırsa, o kabir nurla dolar, kabir genişler ve ölünün derecesi, mevkisi ve makamı yükselir. Okuyanada büyük sevap verilir.

– Akıl sağlığı yerinde olmayan kişiler üzerine okunmaya devam edilirse şifa bulacağı söylenir.

– Her farz namazının arkasından okuyana Cennetin kapısı birden açılır, dilediğinden içeri girer. Allah(c.c), okuyana; şükredenlerin kalblerini, sıddıkların amellerini, Allah(c.c)’a dost doğru yönelenlerin sevabını verir. ölünce doğruca Cennete girer. Muttakilerin elde edeceği mükafat verilir.

– Okuyan kişiyi dinlemek üzere melekler gelip o yerde bulunur, saf tutup dururlar. ihlas süresi okunan eve uğradıklarında secdeye kapanırlar. Haşr süresi okunan evde diz üzeri çöküp dururlar.

– Gece ve gündüz 1000 defa Ayetel Kürsiyi 40 gün okuyana ruhani alem kapısı açılır. Melekler ziyaretine gelir. Tüm sırlara vakıf olmaya başlar. istek ve arzuları gerçekleşir. Resulullah S.A.V. Efendimizi rüyasında görme şerefine erer.

– Bir kaba 3 defa yazılır ve içine su konulup, hastaya içirilir. içirilirken; falan hastalıktan kurtulup şifa bulmaya niyet ettim denilirse, Allah(c.c)’ın izniyle hasta şifaya kavuşur.

– Sara tutan kişiye 21 Ayetel Kürsi okunursa kendine gelir.

– Bir kağıda 11 defa Ayetel Kürsi; safran, gül suyu, misk karışımı mürekkeple yazılır. Üzerinede 101 defa Ayetel Kürsi okunur, öd yada anberle tütsülendikten sonra, bir yerin kapısının üzerine konulursa o haneye; hırsız, düşman girmez, afetlerden korunur. Ticaret haneye aşılırsa o yer hem korunur, hemde bereketi, kazancı artar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir