Yasin Suresi Fazileti

Son Güncelleme: 08.09.2020 19:52

Yasin Suresi Fazileti ve Sırları

Genelde bu dünyadan göç etmiş ölen yakınlarımız ve değer verdiklerimiz adına Yasin suresi okuruz. Peygamber Efendimiz(s.a.v)’de bu konu alakalı sözler söylemiş ve sırları ile ilgili bizleri bilgilendirmiştir.

Bu yazımızda Yasin suresinin faziletleri ve sırları hakkında kısaca yararlı bilgiler bulacaksınız. Bizler çoğu şeyi yapıyoruz ama sanki gelenekmiş gibi yapıp anlamını bilmeden uyguluyoruz. Bu çok yanlıştır ve bir şeyi ne için yaptığımızı mutlaka bilmek zorundayız. Burada hadislerle birlikle bu sureyi okumanın sırları da anlatılacaktır.

Yasin Suresi Fazileti ve Sırları

Yasin Suresi Fazileti

Yasin suresini hem geceleri hem de gündüzleri okumak sünnettir.

Bir kimse Allah(c.c)’ın rızasını ve ahiret günü saadeti niyetiyle Yasin’i okursa geçmiş günahları bağışlanır. Hadisi Şerif

Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’anın kalbi de Yasindir. Kim Yasin’i okursa, Kuran’ı on kere hatmetmiş gibi Cenab-ı Hak ona sevap yazar. Hadisi Şerif

Peygamberimiz(s.a.v), bu konuda “Yasin’i ölmekte olanlarınızın yanında okuyunuz” ve “Yasin’i ölüleriniz üzerine okuyunuz” buyurarak Yasin’in feyzinden sekerâtta olanların ve ölmüşlerin de nasiplenmesini ister.

Şimdi Hadisi Şeriflerle Biraz Daha Konuyu Açıklayalım:
Her gece Yasin süresine devam edip, bu hal üzere iken vefat eden kimse Şehid olur.
Kuran-ı kerimdeki bir sure, okuyana şefaat eder, dinleyenin affına sebep olur, ahirette korktuğundan emin olur. Bu Yasin suresidir.

“Ölüm hastası yanında Yasin-i şerif okununca, her harfi için bir Melek gelip ruhun kolay çıkmasına dua eder. Yıkanırken yanında bulunurlar. Cenazesi ile birlikte giderler. Namazında, defninde bulunanlar ve hep dua ederler.”

“Şeytanlar, Yasin suresinden ve bir de Haşr suresinin son kısmı ile Mu’avvizeteyn surelerinden kaçarlar.”

“Kabristana giren kimse, Yasin suresini okusa, o gün meyyitlerin azapları hafifler. Meyyitlerin sayısı kadar, ona da sevap verilir.”

“Yanında Yasin-i şerif okunan hasta, suya kanmış olarak vefat eder ve doymuş olarak kabre girer.”

“Müslüman bir hasta yanında Yasin-i şerif okunursa, Rıdvan ismindeki Melek Cennet şerbeti getirir. Suya kanmış olarak ruh teslim eder. Doymuş olarak kabre girer. Suya ihtiyacı olmaz.”

“Yasin okuyunuz. Onda on bereket vardır. Aç okursa, doyar. Çıplak okursa, giyinir. Bekar okursa, evlenir. Korkan okursa, emin olur. Mahzun okursa ferahlar. Misafir okursa, seferde yardım görür. Kayıp bulunur. Hasta okursa şifa bulur. Ölü üzerine okunursa azabı hafifler. Susayan okursa, suya kavuşur.”

“Bir kimse ana-babasının veya birinin kabrini her Cuma ziyaret eder ve orada Yasin okursa Allahu Teala ona, Yasin’in her harfi miktarınca mağfiret eder.”

“Kuran-ı kerimin kalbi Yasindir. Muhakkak ki o dertlere şifadır. Allah(c.c)’ı ve ahiret yurdunu dileyerek bir kimse Yasin’i okursa, Allah kendisini mutlaka bağışlar.”

“Her gece Yasin suresini okuyan kimse, muhakkak surette Şehid olarak ölür.”

“Cuma geceleri Yasin suresini okuyan kimse, Allahu Tealanın mağfiretine kavuşmuş halde sabahlar.”

Niyet ederek ve inanarak okunduğu takdirde Yasin suresi Hadisi Şeriflerde şöyle açıklanmıştır.

“Kuran-ı kerimde bir sure vardır ki, ona Allah(c.c) katında “Azime” denir. O sureyi okuyan kimse, kıyamet günü çok kimseye şefaat edecektir. O sure Yasin suresidir.”
1- Eceli gelmeyen hasta şifa bulur.
2- Eceli gelen hasta ölüm acısı duymaz.
3- Ölürken Cennet meleklerini görür.
4- İnsan korktuğundan emin olur.
5- Garipler yardımcı bulur.
6- Aç olan, tok olur. Yani ummadığı yerden rızk gelir.
7- Susuz olan, kanıncaya dek su bulur.
8- Bekarların evlenmesi kolay olur.
9- Elbisesi olmayan elbise bulur.
10- Gayb olan şey bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir