Allahümme Barik Duası ve Anlamı Arapça Okunuşu

Allahümme Barik Duası

Bütün namazların son oturuşunda Ettehiyyatü ve peşinden Allahümme Salli duasından sonra okunan namaz duasıdır. Ne demek olduğunu yazımızın içerisinde zaten açıklayacağız ve Arapçası ile beraber Türkçesi de yine yazımızda olacak arkadaşlar. Peygamber Efendimiz(s.a.v) tarafından öğretilen bu dua her namazda okunmalıdır.

Bu dua nasıl namazlarda okunmaya başlamıştır diye soruyorsanız hemen cevaplayalım. Peygamber Efendimiz(s.a.v) Allahümme Barik duası ve Allahümme Salli duası ile ilgili şunları hadisi şeriflerinde buyurmuştur. Hazreti Kâ’b b. Ucre’nin rivayetine şöyle bir olay vuku bulmuştur: “Hazreti Peygamber (a.s.v) yanımıza geldiği bir vakit şöyle dedik: “Yâ Resulallah! Allah(c.c) bize, sana nasıl selâm getireceğimizi bildirdi. Sen de bize sana nasıl salavat getireceğimizi öğret.” Hazreti Peygamber (a.s.v) cevaben şöyle buyurdu:

“Ey Allahım! Peygamberimiz Muhammed’e ve onun ailesine salat et, onların şerefte kadrini yücelt; Hazreti İbrahim ve ailesine salat ettiğin gibi.Ve yine Hazreti Muhammed Efendimizi ve ailesini mübarek kıl, onların feyiz ve bereketlerini daima arttır; Hazreti İbrahim ve ailesini mübarek kıldığın gibi. Şüphe yok ki sen Hamîdsin, Mecidsin.”(Buhari ve Müslim)

Allahümme Barik Duası ve Anlamı Arapça OkunuşuAllahümme Barik Duası Arapça Okunuşu

Allâhumme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd.

Allahümme Barik Duası Türkçe Anlamı

“Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver.” “İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi.” “Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir