Yağlı ciltler için pudra önerileri

Yağlı cilt yapısına sahip bayanlar ciltlerinden dolayı çok çekerler ve her zaman parlayan terli gibi görünen ayrıca sivilceli bir cilt ile başetmek zorunda kalırlar.

Peki yağlı ciltler için pudra önerileri nelerdir? Hangi pudra markalarını kullanarak cildimizin parlamasını önleyebiliriz?

yagli-ciltler-icin-bakim-onerileriEğer cildin parlamasının yanı sıra bir de sivilcelerle başınız dertteyse Neutrogena Oil-Free Acne Wash Cream Cleanser’ı önereceğiz. Aynı zamanda La Roche-Posay Anthelios W Gel SPF 40 da hem cildin parlaklığını engeller hem de güneş kremi görevi görür. Shiseido Pureness Compact Oil Free Powder Foundation de yine en iyi pudra önerileri arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra A vitamini yüksek olan besinleri bol bol tüketmenizi önerilerimiz arasına ekleyelim. Haftada bir peeling yaptırmayı da unutmadığınız takdirde artık yağlı cildinizle bir sorununuz kalmayacaktır.

CİLDİME GÖRE NASIL BAKIM YAPMALIYIM?

1) Haftada bir peeling: Meyve asitli olabilir.

2) Peeling sonrası maske: Kil ya da salisilik asit içeren maske. İkisi yağ üretimini azaltır.

3) Maske sonrası yağsız, su bazlı nemlendirici.

Yağlı ciltlerin de neme ihtiyacı vardır, cildiniz yağlı diye sakın nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Su bazlı, yağsız nemlendiricileri tercih edin.

GECE KREMİNİ NASIL KULLANMALIYIM?

Gece kremi kullanıyorsanız bunu losyona çevirin. Losyon kullanıyorsanız bunu nemlendirici seruma çevirin. Ürünün içeriğinde salisilik veya glikolik asit, gözenek küçülten kafein veya anti-inflamatuar Niacinamide içerdiğinden emin olun.

Önemli bir nokta, burnunuza herhangi bir şey sürmeyin. Orada yeterince yağ hücresi var zaten.

YAĞ EMİCİ KAĞIT

Yüzünüzdeki yağın fazlalığını kağıt havlu gibi sert yüzeylerle silmeyin. Yüz için üretilmiş fazla yağı emen yumuşacık kağıtlardan kullanın. Kozmetik dükkanlarında bunlardan bulabilirsiniz.

Yağlı cilde nasıl bakım uygulanmalı?

1. Yüzünüzü yumuşak bir temizleyiciyle ve ılık suyla her gün yıkayın, nazikçe kurulayın. Gereğinden fazla, yani günde üç-dört kez, cildinizi temizlemeyin. Cilt yapınıza uygun temizleyici kullanın.

2. Cildiniz için yumuşak yapılı alkolsüz bir tonik kullanın. Toniğinizi buzdolabında tutmayı deneyebilirsiniz. Böylece soğuk tonik cildinizi canlandıracak ve ferahlık verecek.

3. Haftada bir ya da iki kez (cildinizin ihtiyacına göre) uygun bir ürünle nazikçe peeling yapın. Aşırıya kaçıp cildinizi incitmeyin.

4. Cildinizin yağ üretimini düzenleyecek ve nemli kalmasını sağlayacak kaliteli bir nemlendirici kullanın. Kremin içeriğini mutlaka okuyun. Ağır yapılı, kuru ciltler için hazırlanmış nemlendiricileri tercih etmeyin.

5. Gözeneklerinizi derinlemesine temizleyecek maskeyi haftada bir kez uygulayın.

6 Yatmadan önce üşenmeyin! Makyajınızı mutlaka temizleyin, cildinizi tonikleyin, serumunuzu ve nemlendiricinizi cildinize sürün.

7. Kaliteli yiyeceklere yönelin. Fast food, bol şekerli, yağlı yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Cildinizi içten desteklemek için su içmeyi ihmal etmeyin. Yaşlanmanın etkilerini azaltmak istiyorsanız, sigara içmeyin. Bu madde tüm cilt tipleri için geçerli!

8. Akne, sivilce veya siyah noktalarla oynamayın, onları sıkmayın. Başkalarının ilaç veya merhemlerini tavsiye üzerine kullanmayın. Herkesin cildi birbirinden farklıdır ve aynı şekilde tepki vermeyebilir. Akne, sivilce veya cilt yağlanmanız sizi rahatsız edecek boyuttaysa, konusunda uzman bir dermatolog ile görüşün.

Bu bilgiler kişisel tecrübelerime dayanarak yazılmıştır. Reçete, ilaç, medikal veya tedavi edici tıbbi öneriler verilmemiştir. Bu nedenle, sağlığınızla ilgili konularda, lütfen profesyonel sağlık personeline danışın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir