Topuk çatlamasına bitkisel çözüm

Topuk çatlamasına bitkisel çözüm

Topuk çatlaklarının nedenleri konusunu daha önceki yazımızda sizlere anlatmıştık arkadaşlar. Bu yazımızda da topuk çatlaklarına bitkisel çözüm önerilerini sizlerle paylaşacağız.

Peki topuk çatlaklarından kurtulmak için ne yapacağız derseniz ben her yazımda olduğu gibi bunda da öncelikle uzmana başvurmanızı öneririm. Bundan başka da internette tavsiye edilen bitkisel çözüm önerilerinden bahsedeyim.

[pro-player width=’490′ height=’410′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=UoEJq391ZzU[/pro-player]

Bitkisel doğal çözüm önerisi
İki büyük dilim balkabağını haşlayın ve üzerlerine birer çorba kaşığı zeytinyağı dökün. Gece yatmadan önce, haşlanmış balkabaklarını bir tülbent yardımıyla topuklarınıza sarın. Sabaha kadar bu şekilde kalın.
Bu formülden sorununuz çözülene kadar her gün yararlanın.

Çatlamış Topuklar İçin Tedavi Önerileri

Topuk Çatlakları İçin Evde Tedavi
Topuk çatlaklarınız olduğunu fark ettikten sonra öncelikle bir tedavi planı hazırlayın. Tedavilerde düzenli uygulamanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Nemlendirici kullanımı yapılabilecek en kolay tedavilerdendir. Ancak öncesinde ayakların iyice temizlenmesi ve ölü derinin alınması gerekir. Aksi halde nemlendiriciler yeni deriye ulaşamayacağı için herhangi bir etkisi olmayacaktır. Bu işlem için öncelikle ayaklarınızı yumuşayana kadar ılık suda bekletin ve ardından da bir sünger taşı ile ya da ayak törpüsü ovalayın. İşiniz bitince ayaklarınızı iyice kurulayın.

Gerekli temizleme işlemi bittikten sonra nemlendirme işlemine geçin. İstediğiniz bir nemlendiriciyi seçin ve nazikçe ayaklarınıza, özellikle de topuk bölgenize uygulayın. Nemlendirici seçerken eczanelerde bulunan çeşitli nemlendirici kremler ya da çeşitli doğal yağlar arasından seçim yapabilirsiniz. Uygulamadan sonra bir çift pamuklu çorap giyin ve bir gece boyunca bekletin. Düzenli yaptığınızda istediğiniz sonucu alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bu yazımızda ve sitemizde topuk çatlaklarının evde tedavisi ile ilgili diğer yazılarda ana prensip ayakların olabildiğince çok nemli tutulmasıdır. Çünkü topuk çatlamasının ana nedeni cilt kuruluğudur. Bu yüzden düzenli bakım yaptığınız sürece hem ayaklarınız daha güzel görünecek hem de çatlak topuk sorunundan kurtulacaksınız.

Topuk Kremi Malzemeleri:
4 tatlı kaşığı vazalin,
1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı,
1 çay kaşıgı zeytin yağı,
1 tatlı kaşığı alovera yağı.

Hazırlanışı ve uygulanışı: Bir kabın içerisine vazelini koyup eritin içine hindistancevizi yağını, zeytinyağını ve alovera yağını ekleyip karıştırın. Akşam yatmadan topuklarınaza sürüp çorap giyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir