Tırnak üzerindeki çizgiler nasıl geçer

Son Güncelleme: 13.09.2020 07:41

Tırnak üzerindeki çizgiler nasıl geçer

Bazen bende denk geliyorum ve tırnak üstündeki çizgiler nasıl acaba kendiliğinden bu hale geliyor nasıl oluşur ve sebepleri nelerdir merak etmiyor da değilim. Sizler için ve bende merakımdan dolayı öğrenmek istediğim için biraz araştırma yaptım ve şaşırtıcı sonuçlar buldum arkadaşlar. Önce bunlardan bahsedeyim sonra nasıl giderilir ona bakalım.

tirnakTırnağın oluşumunda geçici duraklama nedeniyle kızıl, kızamık, kabakulak, zatürre, grip, tifüz, yılancık, sarılık gibi enfeksiyonlarda sıklıkla görülür. Kötü beslenme, kalsiyum, çinko, B3 vitamini eksiklikleri, tırnak çevresi hastalıkları, hormonal hastalıklar, dolaşım bozuklukları (Raynaud), dapson, retinoid gibi ilaçların kullanımı, arsenik, talyum, flor zehirlenmeleri, sistemik lupus hastalığı nedenleri arasındadır. Bu bozukluk sadece birkaç tırnakta ise tırnağı sık sık geriye itmek, zorlayıcı manikür, kola turnike uygulaması, ortopedik sorun gibi lokal nedenlerle oluşur.

Öncelikle bu gibi sorunlarda mutlaka doktorunuza başvurarak tedavi yöntemleri konusunda bilgi alabilir ve sorun varsa önlemini şimdiden alabilirsiniz arkadaşlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir