Normal ciltler için yapmanız gereken 5 cilt bakımı yöntemi

Normal ciltler için yapmanız gereken 5 cilt bakımı yöntemi konusunda sizleri bilgilendireceğimiz bu sayfamızda, sorunların önüne geçmek yada gelecekte kusurların oluşmasını engellemek için yapılması gerekenleri anlatacağız.

Normal cilt tipine sahip olmak, cildiniz ile ilgili endişeleriniz olmadığı veya hiç bir zaman olmayacağı anlamına gelmez. Cildiniz ne kadar iyi olursa olsun, zamanında önlem almazsanız, ilerleyen yaşlarda sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Yazımıza başlamadan önce normal cilt tipi nasıldır ve ne demek anlamaya çalışalım. Daha sonra normal cilt bakımı konumuza geçelim.

Normal cilt nedir?

Normal cilt nedir?

Normal cilt, ne çok yağlı ne de çok kuru olan, dengeli sebum üretimine ve iyi kan dolaşımına sahip cilt tipine verilen isimdir.

Normal cilt özellikleri:

  • Pürüzsüz yapısı vardır.
  • Gözenekler yok denecek kadar azdır.
  • Herhangi bir hassasiyeti yoktur.
  • Kusur bulunmayan bir cilt tipidir.
  • Ne yağlı nede kurudur.

Normal cilt tipi bakımı

Normal cilt tipi bakımı

Mevsimsel hava değişiklikleri, çevresel saldırılar veya orta yaş değişiklikleri, güneş kremi kullanmamaktan kaynaklanan güneş hasarları, normal cilt tipleri için korkulması gereken şeyler olmasa da her zaman hazırlıklı olmalısınız. Cildinize bakım yapmanız, sorunlar olduğu için değil, önüne geçmek önlemek amaçlı olduğu içindir. Şimdi nasıl yapılır hep beraber bakalım.

1. Su İç

Gün boyunca yeterince su içmezseniz cildiniz kuruyabilir ve pul pul olmaya başlayabilir. Ayrıca aşırı sebum üretimine de yol açabilir.

2. Güneş Kremi Kullan

Güneş kremi, genel cilt sağlığı bakımı için bir zorunluluktur. Doğrudan güneşe maruz kalma cildinizi kurutabilir, kırışıklıklara ve koyu lekelere neden olabilir. Cilt gözeneklerinin tıkanmasını önlemek için yağsız bir güneş kremi tavsiye edilir.

3. Nemlendir

Nemlendiriciler, her cilt tipi için bir zorunluluktur. Cildi nemli tutar ve aşırı sebum üretmesini engeller.

4. Uyumadan Önce Makyajını Çıkar

Makyaj, gözenekleri tıkayabilir ve çatlaklara neden olabilir. Uzun bir günün ardından çıkararak bundan kaçınmak gerekir.

5. Uyumadan Önce Yüzünü Yıka / Temizle

Makyaj yapmasanız bile, uyumadan önce her gece yüzünüzü yıkayın. Dışarıdan gelen kir ve bakteriler gözenekleri tıkayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.