Kil Maskeleri Faydaları ve Tarifleri

Bu yazımızda daha önce bir çok defa bahsettiğimiz kil maskelerinin faydaları ve tarifleri hakkında bilgiler vereceğiz.

kil-maskeleri-faydalari-tarifleri
En çok tercih edilen ve önerilen cilt maskelerinden birisi de kil ile yapılan maskeler ve bunların da değişik değişik tarifleri var arkadaşlar.

Kil maskesinin faydaları nelerdir?

Kil çok doğal bir maddedir. Cildin yağdan arınmasına yardımcı olur. Cildinizde parlama varsa aşırı sivilcelenmeye yatkınsa kil maskesi sizin için kurtarıcı olabilir.

Cildinizin yağlanmasını önleyici ve dengeleyici olduğu için anti agent özelliğide mevcuttur. Cilt aşırı yağlanmadan dolayı ağarlaşır gözenekler tıkanır.

Kil maskesi gözeneklerin tıkanmasını cildin yağ yoğunluğundan dolayı sarkmasını da engeller. Hatta makyajdan artan ürünlerden kurtulmak içinde haftada bir ve ya 15 günde bir kil maskesi yaparsanız gözeneklerinizin nefes almasına yardımcı olur.

Cilde etki etme mekanizmasıda, içinde bulunan mineral ve vitaminlerin kururken gözeneklerden içeriye geçmesi sayesinde olur. Bu sayede vücudun içerisine kilin içindeki mineral ve vitaminler geçerken orda bulunan toksinleri ağar metalleri yağları vücuttun alır dışarıya çıkartarak cildin tonusunu yağ dengesini toparlamaya yardımcı olur.

Kil Maskesi Tarifleri

Akneli ciltler için kil maskesi

Bir yemek kaşığı yeşil kil, iki yemek kaşığı vodka ve bir çay kaşığı aloe suyunu karıştırın. Eğer maskeniz çok katı olursa biraz su ekleyin. Musluk suyu kullanmamaya özen gösterin.

Kuru ciltler için kil maskesi

Kuru ciltler özellikle beyaz kil kullanmalıdır. İki yemek kaşığı beyaz kille bir yemek kaşığı deniz yosunu ve bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Üzerine bir miktar içme suyu veya gül suyu ilave edin.

İlgili Makaleler

Sarkmalara karşı kil maskesi

Bir yemek kaşığı kili yumuşak bir karışım hal alana kadar sütle karıştırın, üzerine bir yemek kaşığı bal ekleyin.

Cildi beyazlatmak için kil maskesi

Bir yumurta beyazını yarım yemek kaşığı tuzla çırpın, üzerine iki yemek kaşığı kil ekleyin.

Gözenekleri sıkılaştırmak için kil maskesi

Üç yemek kaşığı domates püresiyle bir yemek kaşığı kili karıştırın.

Güneş Lekelerini Azaltan Sarı Kil Maskesi
Malzemeler:
2 yemek kaşığı kil
Ilık süt
Az tereyağı

Önceden ılıtılmış tereyağıyla cildinize 3 dakika masaj yapın. Bir kap içerisinde karıştırmış olduğunuz ılık süt ile kili cildinize sürünüz ve 15 dakika bekletiniz.Maske cildinizde tam kurumadan yıkayın.Haftada 2 defa uygulamanız yeterlidir.

Kil maskesinin yan etkisi var mı?

Cildinizin aşırı yağlı olduğunu düşünüyorsanız uygulamada hiç bir sakınca yoktur ancak cildinizin kuru olduğunu düşünüyorsanız, cildinizde aşırı kurumalara sebep olabilir.

Kil doğal bir hammadde olduğu için bakanlık onaylı yerlerden alınız.

Kil maskesi vücudun nerelerine uygulanabilir?

Kil maskesi vücudumuzun pek çok yerine uygulanabilir. Öncelikle tabiki yüze uygulanır. Yağlı ciltlere daha çok öneriyoruz. Vücudun sıkılaşmasına yardımcı olmak için kullanılabilinir. Saç bölgesinede uygulanan formüller mevcuttur. Değişik formüllerde selülit tedavisinde ve çatlak tedavisinde uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir