Her Cilde Uygun Maskeler

Her cilde uygun maskeler sayfamızda, cildinde sorunları olan ama profesyonel yardım almak için zamanı olmayan yada maddi durumdan dolayı böyle yerlere gidemeyenler için her cilt tipine uygun maskeleri anlatacağız.

Hassas, yağlı, akneye eğilimli, yaşlanmış görünen veya kırışık, kuru veya hassas ciltlerden mi şikayetçi misiniz? Bunlar hiç bir yok kendimi şımartmak mı istiyorum diyorsunuz. O zaman pahalı yerlere gitmek yerine evde kendi yapacağınız maskeler ile bunları kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu kimyasal içermeyen yüz maskesi tarifleri çok basittir ve çoğu yalnızca iki veya üç bileşen içerir. Bununla birlikte, uçucu yağlar veya baharatlar gibi en sevdiğiniz doğal cilt bakımı bileşenleriyle istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.

Ev Yapımı Her Cilt Tipine Uygun Doğal Maskeler

Her Cilt Tipine Uygun Doğal Maskeler

Her cilt tipine özel ayrı ayrı bakım maskesi aramaya gerek yok çünkü cilt tipiniz ne olursa olsun kullanabileceğiniz maske tarifleri ile karşınızdayız. Ne işe yaradığını da söyleyerek sizlere burada her cilt tipine uygun bitkisel maskeleri bir araya topladık. Aşırı derecede hassas bir cilt yapısına sahip değilseniz bu maske önerileri tavsiye edilmektedir. Ne olur ne olmaz diyerek uzman yardımı ile kullanmanızı tavsiye ederim.

1. Yoğurt maskesi

Yoğurttan hazırlayacağınız maske cildinizin taze ve temiz bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

2 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın, yüzünüze sürün ve 20 dakika etki etmesini bekleyin. Daha sonra yüzünüzü 1 litre suyun içine sıktığınız 1 adet limonla hazırladığınız suyla yıkayın.

2. Siyah nokta maskesi

3 kaşık bal, 2 kaşık yoğurt ve yulaf unu

Malzemeleri birbiriyle karıştırın. Elde ettiğiniz karışım yüzünüzde peeling görevi görecektir. Üstelik bu maskenin ciltteki tahrişleri önleyici bir etkisi de bulunuyor.

3. Bal yumurta akı maskesi

Bu maske için ihtiyacımız olan malzemeler: 3 yemek kaşığı bal, 1 yumurta akı ve bir miktar buğday unu.

Yumurta akı kar gibi olana dek çırpın ve içine balı ekleyin. Eğer elde ettiğiniz karışım fazla akışkansa biraz ısıtın. Daha sonra bu karışıma yoğun bir püre kıvamı oluşana dek un ekleyin. En iyisi maskeyi yüzünüze bir fırça yardımıyla sürmek. Etkisini göstermesi için 30 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın.

4. Şeker, zeytinyağı ve bal maskesi

Siyah noktalar için evde yapacağınız bu maskede, 2 yemek kaşığı esmer şekeri, 2 yemek kaşığı zeytinyağını ve 1 çay kaşığı balı bir kasede pürüzsüz, eşit bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Hazır olduğunuzda, ovma bezinizle nazikçe dairesel hareketlerle yüzünüze sürün.

5. Yulaf, zerdeçal ve bal maskesi

Cildinizin parlamasını sağlayacak bu maskede, 3 yemek kaşığı öğütülmüş yulafı, 1 yemek kaşığı balı, 1/2 çay kaşığı zerdeçalı ve çay kaşığı limon suyunu bir kasede pürüzsüz, eşit bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün ve 15 – 20 dakika beklettikten sonra ılık su ve bezle nazikçe giderin.

6. Yulaf, yoğurt ve bal maskesi

Hassas ciltlere çok iyi gelecek bu maskede, 2 yemek kaşığı öğütülmüş yulafı, 1 çorba kaşığı sade organik yoğurdu, 1 yemek kaşığı balı bir kasede pürüzsüz, eşit bir hamur elde edene kadar karıştırın. Yüzünüzün her yerine uygulayın ve 10-15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın, macunu dairesel hareketlerle çıkarın ve ardından bir havluyla hafifçe kurulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir