Cilt gözenekleri için maske ve nasıl kapanır

Cilt gözenekleri için maske ve cilt gözenekleri nasıl kapanır gibi sorularımıza bu yazımızda cevap bulabileceksiniz. Cilt gözeneklerinizin düzelmesi ve eski haline gelmesi için önce doktorunuza başvurun olmazsa buradakileri uygulayabilirsiniz.

cilt-gozenekleri
Ciltte biriken yağ ve doku artıkları belli bir süre sonra gözeneklerin genişlemesine neden olabilir. Yaş ilerleyip deri elastiyeti azaldıkça gözenekler daha da genişler. Ayrıca terleme nedeniyle yağ salgısı arttıkça ciltteki gözenekler genişleyebilir. Cilt tipi de bu konudaki önemli etkenlerden biridir. Örneğin yağlı ciltlerde genellikle kuru yapılı ciltlere göre daha fazla sayıda genişlemeye eğilimli gözenek bulunur.

Güneşe aşırı maruz kalma hatalı ürün ya da belli ilaçların kullanımı gözeneklerin durumunu etkileyebilir mi?

Yazın vücuttaki ter salgısının artışına bağlı olarak gözenekler genişler. Aynı şekilde kullanılan kozmetik kremler çeşitli ilaçlar yoğun kıvamlı kapatıcılar ve makyaj ürünlerinin bir kısmı gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir.

Özel ürünler kullanarak bu sorunu çözmek mümkün mü?

Gözenekleri küçültmek için lokal olarak A vitamini içeren ürünler glikolik asit ve salisilik asit içeren soyucular dermatologların muayenelerinde kullanılan özel kimyasal etkili soyucu doldurucu peeling ajanları kullanılabilir. Bu ürünlerin etki mekanizması; ciltte keratin hücrelerinin oluşumunu azaltmak gözenek derinliğim azaltıp kolajen yapımını uyararak gözeneklerin daralmasını ve çaplarının küçülmesi üzerine çalışır. Bunun yanında kremlerin etkisiz kaldığı vakalar için lazer terapi yöntemleri işe yarayabilir.

Gözenekleri temizleyen bantlar bu sorunu çözme konusunda işe yarıyor mu?

Gözenek temizleyici bantlar küçük çaplı sorunları çözmek için kullanılabilir ancak tıkanmış gözenekleri kesin olarak temizledikleri söylenemez.

Gözeneklerin tıkanmasını engellemek için ne gibi önlemler alınabilir? Nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle sorun yaşanan bölgenin düzenli olarak temizlenmesi yağ salgısının doğru kozmetik ya da dermatolojik ürünlerin kullanılarak dengelenmesi ve ölü keratin hücrelerinin bölgeden uzaklaştırılması gerekir. Bunun için de deriyi soyan çeşitli peeling ürünlerinin kullanılmasını öneriyoruz. Elbette bu konuda öncelikli olarak bir dermatologla görüşülmesi çok çok önemli. Açık gözeneklere cerrahi olarak müdahale edilemiyor. Kimyasal peeling işlemi ya da mikrodermabrazyon gözeneklerin sıkılaşması konusunda en iyi sonucu veren işlemler arasında bulunuyor. Bu tedaviler ayrıca cildin yüzeyindeki düzgünlüğü bozan engebe ve izleri yumuşatarak daha düzgün bir görünüm kazandırıyorlar.

Gözeneklere karşı kozmetik çözümler

Geniş gözenekli bir cilt yapısına sahipseniz aşağıdaki ürünlerden birini tercih ederek daha küçük görünmelerini sağlayabilirsiniz.

1. The Body Shop Seavveed Pore Perfector gözenekleri sıkılaştıran krem
2. Durance Eau Fraiche Purifying Facial Fresh VVater ferahlatıcı tonik
3. Vichy Normaderm Nuit Anti Imperfection Çare gece kremi

4. L’Occitane Red Rice Purifying Rice Toner pürüzsüzleştirici tonik
5. Clinigue Pore Minimizer Refining Lotion gözenek daraltan losyon

6. Shiseido Pureness Pore Minimizing Cooling Essence ferahlatıcı krem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir