Cildin Sıkılaşmasının Sırrı Doğada

Cildin Sıkılaşmasının Sırrı Doğada – Cildin sıkılaşmasını sağlayan malzemeler doğa da oldukça yoğun şekilde bulunmaktadır. İşte sizlere cildin sıkılaşmasını sağlayan bu bitkilerden bahsedeceğiz.

cilt-sikilastirici-bitkilerCildi sıkılaştıran bitkiler, Hangi bitkiler cildi sıkılaştırır, Doğal cilt sıkılaştırıcılar

Bayanların ortak derdi zamana karşı koyamamaktır. Günümüzde görünüşüne önem veren tüm bayanlar gerek doğal yollarda gerekse kimyasal ilaçlarla zamana dur demenin yolunu arıyorlar.

Doğanın sunduğu kolajen içeren bazı ürünler..

Ebegümeci
Şu an tam mevsimi. Yeşillik yerlerde tazelerini bulmanız mümkün. Ama, sağlıklı koşullarda kurutulmuş olanı da makbul.. Bu doğal bitkinin yaprakları, tahriş olan ciltleri dış etkenlere karşı korur… Cildi nemlendirir ve yumuşatır. En önemlisi, ebegümeci ile cildinizin bağ dokusunun elastikiyetini artırabilirsiniz. Göz altındaki kırışıklıklar ve şişlikler için de iyi bir bitkidir…

Isırganotu yağı
Issırgan, her derde deva olarak ün yaptı.. Yaprakları., kökü, tozu, tohumu, yağı…. Hepsinin kullanıldığı alanlar var. Yurtdışında yaygın olarak kullanılan ısırgan yağı , bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra, güzellikte de etkili… Cildin bağ dokusunu güçlendirir… İlkbahar ve sonbaharda , kürler şeklinde kullanırsanız iyi olur. .. (Bu kürler iki ayı geçmemeli) Isırganotu yağının içindeki maddeler, cildin bağ dokusu için önem ihtiva ediyor. Öte yandan kırışıklıkarın giderilmesini de sağlıyor.

Üzüm çekirdeği
Antioksidan özelliği var. Aynı zamanda bağ dokusunu kuvvetlendirerek, cildin elastiki olmasında rol oynuyor. Yaşlılık lekelerinin giderilmesi için de faydalı. Kan damarlarının genişlemesini sağlıyor. Bu, kırışıklıkların oluşumunu engelleyen bir durum..

Ispanak (ve koyu yeşil renkli diğer sebzeler)
Koyu yeşil yapraklı bitkiler bol miktarda antioksidan içeriyor. Yıllardır Temel Reis’i kuvvetlendirmesi ile tanıdığımız ıspanak sebzesinin , bağ dokusunu güçlendiren bir özelliği de var. Sebzenin içeriğinde bulunan demir ve çinko, ciltte zarar görmüş kolajenin yerine yeni kolajen maddesi üretilmesine katki sağlıyor.

Yosun sabunu
Artık banyo yapacağınız ve yüzünüzü yıkayacağınız sabunu yosunlu olanla değiştırmenin zamanı geldi. Doğal yaşama yöneldiysek, ilk önce sabunlardan işe başlamamız lazım. Ama bu sabunun saf ve katkısız olup olmadığına dikkat etmek lazım. Deniz yosunlu sabunlarla yıkanılan ciltlerdeki değişimi bir süre sonra farkedeceksiniz. Mineral açısından zengindir bu sabun.. . Cilde duruluk ve ferahlık verir. Denizden aldığı mineraller deriyi dinlendirir ve parlaklık kazandırır. Yosun sabunu ile banyo yapıldığında ölü deri yok olur… Yosunlar yüksek miktarda protein, mineral ve vitamin ihtiva ederler.. Kalsiyum, fosfor ve iyot açısından zengindirler. İçindeki yoğun A, B , C ve E vitaminleri kolajen ve ilastin liflerinin oluşumunda etkili olur. E vitamini ise cildin yaşlanmasını önler.

Meyvelerden gençlik iksiri
Amaç, ciltteki sarkmaları önlemek için kolajen tabakasını harekete geçirmenin bazı formullerini vermek .. Yapacaklarınız arasında bir de meyve kürü var. İşte size özel bir içecek tarifi: Bir adet domates, 2 şeftali ve yarım limon lazım önce.. Bir de suyu sıkılmış bir havuç… Bunların suyunu bir bardakta toplayın. İçine bir damla da zeytinyağı ilave edin. Bardağa attığınız bir tutam iyot tuzu ile “gençlik iksiriniz” hazır demektir. Sabahları kahvaltada içebilirsiniz. . Düzenli tükettiğinizde, değişime tanik olacaksınız.

Adaçayı
Bu uyarıcı bitki, kan dolaşımını hızlandırır. Adaçayı da hücre yenilenmesine ve cildin elastikiyetinin artmasına neden olan önemli bitkilerden biri..

Nane
Nane deyip geçmeyin, Zaten koyu yeşil rengi size bir “ipucu” olsun. Cilde enerji, canlılık ve yoğun bir ferahlık hissi verir… Dokuların elastikiyetini kuvvetlendirir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir