Cilt Çatlaklarından Kurtulma

Cilt Çatlaklarından Kurtulma

Cilt çatlaklarından nasıl kurtulurum diyenler için cilt çatlaklarına karşı yapılması gerekenleri öğrenecekleri bu yazımıza sizlerde kendi bildiklerinizi yorum bölümünden yazarak bilmediklerimizi anlatabilirsiniz.

cilt-catlaklarindan-kurtulmaCilt çatlakları için vücudunuzu sürekli nemlendirin ve spor yapın;
En önemli koruma mekanizması deri altı kolajen ve elastin liflerini güçlendirmektir. Bu da düzenli kullanılan nemlendiricilerle mümkündür. Deri elastikiyetini artırmak, deri altı dokusunun genişlemesine ya da büyümesine paralel olarak esnemesine yol açacaktır. Ayrıca spora başlayan kişilerin direkt ağır bir tempodan ziyade yavaş yavaş artırabilecekleri bir programla başlamaları gelişecek çatlakları önleyecektir.

Cilt çatlakları en çok kimlerde görünür;
Deri çatlakları derinin devamlı bir şekilde gerildiği vücut bölgelerinde görülür. Hamile bayanların; karın, kalça, bel ve göğüslerinde, ergenlik dönemindeki gençlerin; kalça ve göğüslerinde, diz ve uyluklarında, vücut geliştirme ile uğraşanların; omuzlarında, sırtlarında ve uyluklarında, aşırı kilolu kişilerde; kalça, bel, uyluk, karın, kol ve göğüslerde görülebilir.

Cilt çatlaklarından korunmak için önlemler;
Cildinizde çatlaklar görmek istemiyorsanız bacak, karın, göğüs ve belinizin arka kısımlarını esnetecek bir takım kremler, losyonlar, yağlar kullanmalısınız. Düzenli olarak yapacağınız ya da yaptıracağınız masajlar, kan dolaşımını hızlandırdığı için çatların oluşumu engelleyecektir. Ani kilo alma riskine asla girmeyin. Bol su tüketin ve sağlıklı beslenin. A, E ve C vitaminleri içeren besinlere öncelik verin.

Maddeler Halinde Neler Yapılmalıdır Hatırlayalım;
– Nemlendirici kullanın.

– Bol bol su için.

– A, E ve C vitaminleri yönünden zengin yiyeceklerle beslenin.

– Spor yapın.

– Kısa süreler içinde kilo alıp vermeyin.

– Hamileyseniz, kilonuzu doktorunuzun önerdiği sınırlar içinde tutun.

– Cildinizi her gün bir kremle nemlendirin. Kremler hem çatlamaya karşı cilde gereksinim duyduğu suyu verecek hem de cildin esneme kapasitesini artıracaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir