Avakadonun cilde faydaları

Reklamlar

Avakadonun cilde faydaları

Avakadonun cilde faydaları nelerdir? Avakadonun cilde faydaları o kadar çoktur ki saymakla bitmez hanımlar. Avakado maskesi bile var onuda diğer yazımızda sizlere anlatacağız arkadaşlar. Bu yazının altında zaten görürsünüz o yazının sayfasınıda.

Anavatanı Orta Amerika olan avokado meyvesi ülkemizin Adana Antalya Alanya gibi güney illerinde yetişir.

Meyvelerinin etli kısımlarında sabit yağ potasyum ve A D E vitaminleri bulunan avokadonun sabit yağında da ayrıca protein ve vitamin vardır. Yapraklarında yüzde 3 oranında uçucu yağ bulunan avokado içerdiği antioksidan maddeler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda kozmetik sektöründe cilt bakımı kremlerinin bileşiminde kullanılır.

Faydaları nelerdir?

İçeriğinde yoğun antioksidan maddeler bulunan avokado vücudun bağışıklık sistemini artırıp kansere karşı koruyucudur.

Avokado meyveleri ve yapraklarının kaynatılmasından elde edilen özsu tansiyon düşürür.

İçinde tanen bulunan yaprakları kabız yapıcı etkiye sahip olup ishali keser.
Yaprak ve dallarından su buharı distilasyonuyla elde edilen uçucu yağ parfümeride hammadde olarak kullanılır.

Enerji değeri yüksek bir meyve olan Avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda A ve E vitamininin yanında B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri içinde barındıran besleyici bir besindir.

Avokadonun Faydaları: Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır.

Avokado Nasıl Kullanılır?

Avokado yağı ve suyu hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğu için kozmetik alanında cilt kremi losyon ve güneş yağlarında kullanılır. Cildi korur ve besler. Özellikle kuru yıpranmış ve yaşlanmış derilerin yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Avokadonun içi ezilerek bal ve biraz elma sirkesi ile karıştırıldıktan sonra çırpılmış bir yumurta sarısı ve 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı bu karışıma yavaşça karıştırılarak hazırlanacak maske cilt kırışıklıklarını gidermede oldukça etkilidir.

Reklamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published.