Avokadonun Cilde Faydaları

Avokadonun cilde faydaları konusunu incelerken, içerdiği yüksek orandaki yağ miktarını öğrenmiş, yarardan çok zararı mı var acaba diye düşünmüştüm. Burada bilmediğiniz çok farklı bilgiler öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.

Avokado, en popüler meyvelerden biridir. Hamburgerler, salatalar ve smoothie’ler dahil hemen hemen her yemek ürününde kullanılabilir. Avokado, yağ oranı yüksek olduğu için kötü bir üne sahiptir, ancak uzmanlar bunun sağlıklı bir yağ türü olduğu konusunda hemfikirdir.

Avokado, yüksek konsantrasyonda sağlıklı yağ içerir. Sağlıklı ve sağlıksız yağlar (doymuş veya trans yağlar gibi) arasındaki fark, sağlıksız yağ iltihaplanmaya neden olurken sağlıklı yağ iltihabı önler.

Tekli doymamış yağlar, tahriş olmuş cildi yatıştıran ve sakinleştiren anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, kızarıklık veya güneşten zarar görmüş bir cildiniz varsa, güzellik rutininize biraz avokado eklemek cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Anavatanı Orta Amerika olan ve ülkemizin Adana Antalya Alanya gibi güney illerinde yetişen avokadonun cildimize faydası nedir anlatmaya çalışalım…

Avokadonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Cilde Faydaları Nelerdir?

1. Yaşlanma karşıtı özelliği vardır.

Avokado, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olan zengin bir E vitamini kaynağıdır. Ayrıca klorofil içerir (avokadolara güzel yeşil renk vermekten sorumludur). Klorofil, bizi erken yaşlanmaya karşı koruyan bir antioksidandır. Avokado yağı ayrıca kollajen üretimini de artırır (bu da cildimizin esnek ve dolgun görünmesini sağlar).

2. Doğal güneş kremi gibi işlev görür.

Avokado, sizi UVA ve UVB ışınlarından koruyan yüksek miktarda antioksidan ve güneşten koruyucu özellikler içeren yağlardan biridir. Bu nedenle doğal bir güneş kremi olarak ve ayrıca güneş sonrası bir ürün olarak çalışır. Çok uzun süredir güneşin altındaysanız, avokado yağı güneşten yanmış cildi yatıştırmanın mükemmel bir yoludur. Avokado yağı, tüm bitkisel yağlar arasında en yüksek doğal SPF kapsama alanlarından birine sahiptir.

3. Cildi güçlendirmeye yardımcı olur.

Avokado yağı, omega 3 ve omega 6 içeren bir yağ asitleri karışımı içerir. Dolayısıyla, bunu yüzünüze uygularsanız, cilt bariyerinizi güçlendirmeye yardımcı olur. Zayıf bir cilt bariyeri kızarıklık ve enfeksiyona daha yatkın olduğundan, mutlu ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için bu çok önemlidir.

İlgili Makaleler

4. Cildi nemlendirme özelliği vardır.

A, D ve E vitaminleri bakımından zengin olan avokado yağı, kuru cildi derinlemesine nemlendirmek ve zararlı UV ışınları gibi çevre faktörlerine karşı korumak için harikadır. Mevsimler değiştikçe rahatlatıcı bir nem sağlar ve hatta doğal bir şifa kaynağı olarak kabul edilir.

5. Cilt hastalıklarına karşı iyileştirici özelliği vardır.

Avokadoda bulunan yağlar cilt onarımını hızlandırmaya, egzama ve akne gibi kronik cilt hastalıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

6. Cildin kurumasını engeller.

Avokado, harika bir biotin kaynağıdır. Avokadonun cildin kurumasını önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Avokado Nasıl Kullanılır?

Avokado yağı ve suyu hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğu için kozmetik alanında cilt kremi losyon ve güneş yağlarında kullanılır. Cildi korur ve besler. Özellikle kuru yıpranmış ve yaşlanmış derilerin yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Avokadonun içi ezilerek bal ve biraz elma sirkesi ile karıştırıldıktan sonra çırpılmış bir yumurta sarısı ve 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı bu karışıma yavaşça karıştırılarak hazırlanacak maske cilt kırışıklıklarını gidermede oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir